"há" meaning in Old Norse

See in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|non|adjective form}} há
  1. inflection of hár:
    positive degree strong feminine nominative singular
    Tags: feminine, form-of, nominative, positive, singular, strong
    Sense id: en-há-non-adj-5IK4nFsT Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 34 33 1 1 7 6 7 6 6
  2. inflection of hár:
    positive degree strong neuter nominative/accusative plural
    Tags: accusative, form-of, neuter, nominative, plural, positive, strong
    Sense id: en-há-non-adj-MTz1fV65 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 34 33 1 1 7 6 7 6 6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Interjection

Head templates: {{head|non|interjection}} há
  1. eh! what do you say?
    Sense id: en-há-non-intj-qI6LV9SY
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

Etymology: From Proto-Germanic *hah(w)ō, cognate with Faroese hógvur and Norwegian Nynorsk hå. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*hah(w)ō}} Proto-Germanic *hah(w)ō, {{cog|fo|hógvur}} Faroese hógvur, {{cog|nn|hå}} Norwegian Nynorsk hå Head templates: {{head|non|nouns|g=f|g2=|head=|sort=|tr=}} há f, {{non-noun|f}} há f Inflection templates: {{non-decl-f-o|há|há|ap=hár|asv=há|dpd=hánum|dpi=hám|dsv=há|gp=há|gs=hár|np=hár}}, {{non-decl-blank-full|apd=hárnar|api=hár|asd=hána|asi=há|dpd=hánum|dpi=hám|dsd=hánni|dsi=há|g=feminine|gpd=hánna|gpi=há|gsd=hárinnar|gsi=hár|notes=|npd=hárnar|npi=hár|nsd=háin|nsi=há|stem=strong ō-stem|title=há}}, {{non-decl-cell|há|nsi}}, {{non-decl-cell|háin|nsd}}, {{non-decl-cell|hár|npi}}, {{non-decl-cell|hárnar|npd}}, {{non-decl-cell|há|asi}}, {{non-decl-cell|hána|asd}}, {{non-decl-cell|hár|api}}, {{non-decl-cell|hárnar|apd}}, {{non-decl-cell|há|dsi}}, {{non-decl-cell|hánni|dsd}}, {{non-decl-cell|hám|dpi}}, {{non-decl-cell|hánum|dpd}}, {{non-decl-cell|hár|gsi}}, {{non-decl-cell|hárinnar|gsd}}, {{non-decl-cell|há|gpi}}, {{non-decl-cell|hánna|gpd}} Forms: strong [table-tags], [indefinite, nominative, singular], háin [definite, nominative, singular], hár [indefinite, nominative, plural], hárnar [definite, nominative, plural], [accusative, indefinite, singular], hána [accusative, definite, singular], hár [accusative, indefinite, plural], hárnar [accusative, definite, plural], [dative, indefinite, singular], hánni [dative, definite, singular], hám [dative, indefinite, plural], hánum [dative, definite, plural], hár [genitive, indefinite, singular], hárinnar [definite, genitive, singular], [genitive, indefinite, plural], hánna [definite, genitive, plural]
  1. aftergrass Tags: feminine
    Sense id: en-há-non-noun-X~rck3QJ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun

Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|non|noun form}} há
  1. inflection of hár:
    indefinite accusative/dative singular
    Tags: accusative, dative, form-of, indefinite, singular
    Sense id: en-há-non-noun-L1ki6Ws2
  2. inflection of hár:
    indefinite genitive plural
    Tags: form-of, genitive, indefinite, plural
    Sense id: en-há-non-noun-LFQC2uZx
  3. inflection of hár:
    indefinite accusative/dative singular
    Tags: accusative, dative, form-of, indefinite, singular
    Sense id: en-há-non-noun-L1ki6Ws21
  4. inflection of hár:
    indefinite accusative/genitive plural
    Tags: accusative, form-of, genitive, indefinite, plural
    Sense id: en-há-non-noun-my3X2Np4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Verb

Head templates: {{head|non|verb||{{{1}}}||{{{spast2}}}||{{{2}}}||{{{ppast2}}}||{{{ppast3}}}||{{{3}}}||{{{pp2}}}|head=|tr=}} há, {{non-verb}} há
  1. Alternative form of hafa Tags: alt-of, alternative Alternative form of: hafa
    Sense id: en-há-non-verb-sy8QZJAt
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Inflected forms

Download JSONL data for há meaning in Old Norse (7.9kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "eh! what do you say?"
      ],
      "id": "en-há-non-intj-qI6LV9SY",
      "links": [
        [
          "eh",
          "eh"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hå",
            "g": "m,f"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: hå m or f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: hå m or f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "hå",
            "g": "m,f"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: hå m or f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: hå m or f"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*hah(w)ō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *hah(w)ō",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "hógvur"
      },
      "expansion": "Faroese hógvur",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "hå"
      },
      "expansion": "Norwegian Nynorsk hå",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *hah(w)ō, cognate with Faroese hógvur and Norwegian Nynorsk hå.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-o",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ō-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "háin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hár",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hárnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hána",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hár",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hárnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hánni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hánum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hár",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hárinnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hánna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "há f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "há f",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "há",
        "ap": "hár",
        "asv": "há",
        "dpd": "hánum",
        "dpi": "hám",
        "dsv": "há",
        "gp": "há",
        "gs": "hár",
        "np": "hár"
      },
      "name": "non-decl-f-o"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "hárnar",
        "api": "hár",
        "asd": "hána",
        "asi": "há",
        "dpd": "hánum",
        "dpi": "hám",
        "dsd": "hánni",
        "dsi": "há",
        "g": "feminine",
        "gpd": "hánna",
        "gpi": "há",
        "gsd": "hárinnar",
        "gsi": "hár",
        "notes": "",
        "npd": "hárnar",
        "npi": "hár",
        "nsd": "háin",
        "nsi": "há",
        "stem": "strong ō-stem",
        "title": "há"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "háin",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hár",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hárnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hána",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hár",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hárnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hánni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hám",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hánum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hár",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hárinnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hánna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "aftergrass"
      ],
      "id": "en-há-non-noun-X~rck3QJ",
      "links": [
        [
          "aftergrass",
          "aftergrass"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{2}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "há",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "hafa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hafa"
      ],
      "id": "en-há-non-verb-sy8QZJAt",
      "links": [
        [
          "hafa",
          "hafa#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 33 1 1 7 6 7 6 6",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "positive degree strong feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en-há-non-adj-5IK4nFsT",
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_high"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 33 1 1 7 6 7 6 6",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "positive degree strong neuter nominative/accusative plural"
      ],
      "id": "en-há-non-adj-MTz1fV65",
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_high"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite accusative/dative singular"
      ],
      "id": "en-há-non-noun-L1ki6Ws2",
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_thole"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en-há-non-noun-LFQC2uZx",
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_thole"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite accusative/dative singular"
      ],
      "id": "en-há-non-noun-L1ki6Ws21",
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_dogfish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite accusative/genitive plural"
      ],
      "id": "en-há-non-noun-my3X2Np4",
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_dogfish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse interjections",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "eh! what do you say?"
      ],
      "links": [
        [
          "eh",
          "eh"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine nouns",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms",
    "Old Norse nouns",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse ō-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "hå",
            "g": "m,f"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: hå m or f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: hå m or f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "hå",
            "g": "m,f"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: hå m or f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: hå m or f"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*hah(w)ō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *hah(w)ō",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "hógvur"
      },
      "expansion": "Faroese hógvur",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "hå"
      },
      "expansion": "Norwegian Nynorsk hå",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *hah(w)ō, cognate with Faroese hógvur and Norwegian Nynorsk hå.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-o",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ō-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "háin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hár",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hárnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hána",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hár",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hárnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hánni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hánum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hár",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hárinnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "há",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hánna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "há f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "há f",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "há",
        "ap": "hár",
        "asv": "há",
        "dpd": "hánum",
        "dpi": "hám",
        "dsv": "há",
        "gp": "há",
        "gs": "hár",
        "np": "hár"
      },
      "name": "non-decl-f-o"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "hárnar",
        "api": "hár",
        "asd": "hána",
        "asi": "há",
        "dpd": "hánum",
        "dpi": "hám",
        "dsd": "hánni",
        "dsi": "há",
        "g": "feminine",
        "gpd": "hánna",
        "gpi": "há",
        "gsd": "hárinnar",
        "gsi": "hár",
        "notes": "",
        "npd": "hárnar",
        "npi": "hár",
        "nsd": "háin",
        "nsi": "há",
        "stem": "strong ō-stem",
        "title": "há"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "háin",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hár",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hárnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hána",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hár",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hárnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hánni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hám",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hánum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hár",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hárinnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "há",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hánna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "aftergrass"
      ],
      "links": [
        [
          "aftergrass",
          "aftergrass"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms",
    "Old Norse verbs"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "",
        "8": "{{{2}}}",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "há",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "hafa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hafa"
      ],
      "links": [
        [
          "hafa",
          "hafa#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "positive degree strong feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_high"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "positive degree strong neuter nominative/accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_high"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse adjective forms",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse noun forms"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "há",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite accusative/dative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_thole"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_thole"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite accusative/dative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_dogfish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of hár:",
        "indefinite accusative/genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "hár",
          "hár#Old_Norse:_dogfish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "há"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.