"eta" meaning in Old Norse

See eta in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From Proto-Germanic *etǭ. Etymology templates: {{root|non|ine-pro|*h₁ed-}}, {{inh|non|gem-pro|*etǭ}} Proto-Germanic *etǭ Head templates: {{head|non|nouns|g=f|g2=|head=|sort=|tr=}} eta f, {{non-noun|f|etu}} eta f (genitive etu) Inflection templates: {{non-decl-f-on|et}}, {{non-decl-blank-full|apd=eturnar|api=etur|asd=etuna|asi=etu|dpd=etunum|dpi=etum|dsd=etunni|dsi=etu|g=feminine|gpd=etnanna|gpi=etna|gsd=etunnar|gsi=etu|notes=|npd=eturnar|npi=etur|nsd=etan|nsi=eta|stem=weak ōn-stem|title=eta}}, {{non-decl-cell|eta|nsi}}, {{non-decl-cell|etan|nsd}}, {{non-decl-cell|etur|npi}}, {{non-decl-cell|eturnar|npd}}, {{non-decl-cell|etu|asi}}, {{non-decl-cell|etuna|asd}}, {{non-decl-cell|etur|api}}, {{non-decl-cell|eturnar|apd}}, {{non-decl-cell|etu|dsi}}, {{non-decl-cell|etunni|dsd}}, {{non-decl-cell|etum|dpi}}, {{non-decl-cell|etunum|dpd}}, {{non-decl-cell|etu|gsi}}, {{non-decl-cell|etunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|etna|gpi}}, {{non-decl-cell|etnanna|gpd}} Forms: etu [genitive], weak [table-tags], eta [indefinite, nominative, singular], etan [definite, nominative, singular], etur [indefinite, nominative, plural], eturnar [definite, nominative, plural], etu [accusative, indefinite, singular], etuna [accusative, definite, singular], etur [accusative, indefinite, plural], eturnar [accusative, definite, plural], etu [dative, indefinite, singular], etunni [dative, definite, singular], etum [dative, indefinite, plural], etunum [dative, definite, plural], etu [genitive, indefinite, singular], etunnar [definite, genitive, singular], etna [genitive, indefinite, plural], etnanna [definite, genitive, plural]
  1. crib, manger Tags: feminine
    Sense id: en-eta-non-noun-wPzMl96Q
  2. (plural only) cancer Tags: feminine, plural, plural-only
    Sense id: en-eta-non-noun-VgCumbFO Categories (other): Old Norse pluralia tantum
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: jata
Etymology number: 1

Verb

Etymology: From Proto-Germanic *etaną, akin to Old English etan ( > English eat), Old Saxon etan, Old High German ezzan (> German essen), Gothic 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan). Ultimately from Proto-Indo-European *h₁ed-. Non-Germanic cognates include Latin edō, Ancient Greek ἔδω (édō), Lithuanian ėsti, Latvian ēst, Old Church Slavonic ꙗсти (jasti) (whence Bulgarian ям (jam)), Russian е́сть (jéstʹ), Sanskrit अत्ति (átti), Old Armenian ուտեմ (utem), Hittite 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi). Etymology templates: {{root|non|ine-pro|*h₁ed-}}, {{inh|non|gem-pro|*etaną}} Proto-Germanic *etaną, {{cog|ang|etan}} Old English etan, {{cog|en|eat}} English eat, {{cog|osx|etan}} Old Saxon etan, {{cog|goh|ezzan}} Old High German ezzan, {{cog|de|essen}} German essen, {{cog|got|𐌹𐍄𐌰𐌽}} Gothic 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan), {{der|non|ine-pro|*h₁ed-}} Proto-Indo-European *h₁ed-, {{cog|la|edō}} Latin edō, {{cog|grc|ἔδω}} Ancient Greek ἔδω (édō), {{cog|lt|ėsti}} Lithuanian ėsti, {{cog|lv|ēst}} Latvian ēst, {{cog|cu|ꙗсти|sc=Cyrs}} Old Church Slavonic ꙗсти (jasti), {{cog|bg|ям}} Bulgarian ям (jam), {{cog|ru|е́сть}} Russian е́сть (jéstʹ), {{cog|sa|अत्ति|sc=Deva|tr=átti}} Sanskrit अत्ति (átti), {{cog|xcl|ուտեմ}} Old Armenian ուտեմ (utem), {{cog|hit|𒂊𒀉𒈪|sc=Xsux|tr=e-id-mi}} Hittite 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi) Head templates: {{head|non|verb|singular past indicative|át||{{{spast2}}}|plural past indicative|átu||{{{ppast2}}}||{{{ppast3}}}|past participle|etinn||{{{pp2}}}|head=|tr=}} eta (singular past indicative át, plural past indicative átu, past participle etinn), {{non-verb|át|átu|etinn}} eta (singular past indicative át, plural past indicative átu, past participle etinn) Inflection templates: {{non-conj-strong|et|át|át|et|1s=ez|2s=áz|2t=áz|3i=æt|class=5}}, {{non-conj-blank-full|impr_1pl=etum|impr_2pl=etið|impr_2sg=et|infinitive=eta|mp_impr_1pl=etumsk|mp_impr_2pl=etizk|mp_impr_2sg=ezk|mp_infinitive=etask|mp_past_ind_1pl=átumsk|mp_past_ind_1sg=átumk|mp_past_ind_2pl=átuzk|mp_past_ind_2sg=ázk|mp_past_ind_3pl=átusk|mp_past_ind_3sg=ázk|mp_past_part=etizk|mp_past_sub_1pl=ætimsk|mp_past_sub_1sg=ætumk|mp_past_sub_2pl=ætizk|mp_past_sub_2sg=ætisk|mp_past_sub_3pl=ætisk|mp_past_sub_3sg=ætisk|mp_pres_ind_1pl=etumsk|mp_pres_ind_1sg=etumk|mp_pres_ind_2pl=etizk|mp_pres_ind_2sg=ezk|mp_pres_ind_3pl=etask|mp_pres_ind_3sg=ezk|mp_pres_part=etandisk|mp_pres_sub_1pl=etimsk|mp_pres_sub_1sg=etumk|mp_pres_sub_2pl=etizk|mp_pres_sub_2sg=etisk|mp_pres_sub_3pl=etisk|mp_pres_sub_3sg=etisk|past_ind_1pl=átum|past_ind_1sg=át|past_ind_2pl=átuð|past_ind_2sg=ázt|past_ind_3pl=átu|past_ind_3sg=át|past_part=etinn|past_sub_1pl=ætim|past_sub_1sg=æta|past_sub_2pl=ætið|past_sub_2sg=ætir|past_sub_3pl=æti|past_sub_3sg=æti|personal=yes|pres_ind_1pl=etum|pres_ind_1sg=et|pres_ind_2pl=etið|pres_ind_2sg=etr|pres_ind_3pl=eta|pres_ind_3sg=etr|pres_part=etandi|pres_sub_1pl=etim|pres_sub_1sg=eta|pres_sub_2pl=etið|pres_sub_2sg=etir|pres_sub_3pl=eti|pres_sub_3sg=eti|title1=Conjugation of eta — active (strong􂀽 class 5)|title2=Conjugation of eta — mediopassive (strong􂀽 class 5)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=etum|impr_2pl=etið|impr_2sg=et|infinitive=eta|mode=act|past_ind_1pl=átum|past_ind_1sg=át|past_ind_2pl=átuð|past_ind_2sg=ázt|past_ind_3pl=átu|past_ind_3sg=át|past_part=etinn|past_sub_1pl=ætim|past_sub_1sg=æta|past_sub_2pl=ætið|past_sub_2sg=ætir|past_sub_3pl=æti|past_sub_3sg=æti|pres_ind_1pl=etum|pres_ind_1sg=et|pres_ind_2pl=etið|pres_ind_2sg=etr|pres_ind_3pl=eta|pres_ind_3sg=etr|pres_part=etandi|pres_sub_1pl=etim|pres_sub_1sg=eta|pres_sub_2pl=etið|pres_sub_2sg=etir|pres_sub_3pl=eti|pres_sub_3sg=eti|title=Conjugation of eta — active (strong􂀽 class 5)}}, {{non-conj-cell|eta|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|etandi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|etinn|past_part|act}}, {{non-conj-cell|et|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|át|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|etr|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|ázt|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|etr|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|át|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|etum|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|átum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|etið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|átuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|eta|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|átu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|eta|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|æta|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|etir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|ætir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|eti|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|æti|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|etim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|ætim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|etið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|ætið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|eti|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|æti|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|et|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|etum|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|etið|impr_2pl|act}}, {{non-conj-table|impr_1pl=etumsk|impr_2pl=etizk|impr_2sg=ezk|infinitive=etask|mode=mpass|past_ind_1pl=átumsk|past_ind_1sg=átumk|past_ind_2pl=átuzk|past_ind_2sg=ázk|past_ind_3pl=átusk|past_ind_3sg=ázk|past_part=etizk|past_sub_1pl=ætimsk|past_sub_1sg=ætumk|past_sub_2pl=ætizk|past_sub_2sg=ætisk|past_sub_3pl=ætisk|past_sub_3sg=ætisk|pres_ind_1pl=etumsk|pres_ind_1sg=etumk|pres_ind_2pl=etizk|pres_ind_2sg=ezk|pres_ind_3pl=etask|pres_ind_3sg=ezk|pres_part=etandisk|pres_sub_1pl=etimsk|pres_sub_1sg=etumk|pres_sub_2pl=etizk|pres_sub_2sg=etisk|pres_sub_3pl=etisk|pres_sub_3sg=etisk|title=Conjugation of eta — mediopassive (strong􂀽 class 5)}}, {{non-conj-cell|etask|infinitive|mpass}}, {{non-conj-cell|etandisk|pres_part|mpass}}, {{non-conj-cell|etizk|past_part|mpass}}, {{non-conj-cell|etumk|pres_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|átumk|past_ind_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ezk|pres_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ázk|past_ind_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ezk|pres_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ázk|past_ind_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|etumsk|pres_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|átumsk|past_ind_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|etizk|pres_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|átuzk|past_ind_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|etask|pres_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|átusk|past_ind_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|etumk|pres_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ætumk|past_sub_1sg|mpass}}, {{non-conj-cell|etisk|pres_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ætisk|past_sub_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|etisk|pres_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|ætisk|past_sub_3sg|mpass}}, {{non-conj-cell|etimsk|pres_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|ætimsk|past_sub_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|etizk|pres_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|ætizk|past_sub_2pl|mpass}}, {{non-conj-cell|etisk|pres_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|ætisk|past_sub_3pl|mpass}}, {{non-conj-cell|ezk|impr_2sg|mpass}}, {{non-conj-cell|etumsk|impr_1pl|mpass}}, {{non-conj-cell|etizk|impr_2pl|mpass}} Forms: át [indicative, past, singular], átu [indicative, past, plural], etinn [participle, past], strong [table-tags], eta [infinitive], etandi [participle, present], etinn [participle, past], et [first-person, present, singular], át [first-person, past, singular], etr [present, second-person, singular], ázt [past, second-person, singular], etr [present, singular, third-person], át [past, singular, third-person], etum [first-person, plural, present], átum [first-person, past, plural], etið [plural, present, second-person], átuð [past, plural, second-person], eta [plural, present, third-person], átu [past, plural, third-person], eta [first-person, present, singular], æta [first-person, past, singular], etir [present, second-person, singular], ætir [past, second-person, singular], eti [present, singular, third-person], æti [past, singular, third-person], etim [first-person, plural, present], ætim [first-person, past, plural], ætið [past, plural, second-person], eti [plural, present, third-person], æti [past, plural, third-person], et [present, second-person, singular], strong [table-tags], etask [infinitive], etandisk [participle, present], etizk [participle, past], etumk [first-person, present, singular], átumk [first-person, past, singular], ezk [present, second-person, singular], ázk [past, second-person, singular], ezk [present, singular, third-person], ázk [past, singular, third-person], etumsk [first-person, plural, present], átumsk [first-person, past, plural], etizk [plural, present, second-person], átuzk [past, plural, second-person], etask [plural, present, third-person], átusk [past, plural, third-person], ætumk [first-person, past, singular], etisk [present, second-person, singular], ætisk [past, second-person, singular], etisk [present, singular, third-person], ætisk [past, singular, third-person], etimsk [first-person, plural, present], ætimsk [first-person, past, plural], ætizk [past, plural, second-person], etisk [plural, present, third-person], ætisk [past, plural, third-person]
  1. to eat
    Sense id: en-eta-non-verb-non:verb Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 26 26 49
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Download JSONL data for eta meaning in Old Norse (22.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "ete"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: ete",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: ete"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ed-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*etǭ"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *etǭ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *etǭ.",
  "forms": [
    {
      "form": "etu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eturnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eturnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eta f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "etu"
      },
      "expansion": "eta f (genitive etu)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "eturnar",
        "api": "etur",
        "asd": "etuna",
        "asi": "etu",
        "dpd": "etunum",
        "dpi": "etum",
        "dsd": "etunni",
        "dsi": "etu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "etnanna",
        "gpi": "etna",
        "gsd": "etunnar",
        "gsi": "etu",
        "notes": "",
        "npd": "eturnar",
        "npi": "etur",
        "nsd": "etan",
        "nsi": "eta",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "eta"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eturnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etuna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eturnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "crib, manger"
      ],
      "id": "en-eta-non-noun-wPzMl96Q",
      "links": [
        [
          "crib",
          "crib"
        ],
        [
          "manger",
          "manger"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cancer"
      ],
      "id": "en-eta-non-noun-VgCumbFO",
      "links": [
        [
          "cancer",
          "cancer"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(plural only) cancer"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "plural-only"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "jata"
    }
  ],
  "word": "eta"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "eta",
            "3": "éta"
          },
          "expansion": "Icelandic: eta, éta",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: eta, éta"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "eta"
          },
          "expansion": "Faroese: eta",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: eta"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "eta",
            "3": "ete",
            "4": ";",
            "5": "ita<q:dialectal>",
            "6": "åtå",
            "7": "øtå"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: eta, ete; (dialectal) ita, åtå, øtå",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: eta, ete; (dialectal) ita, åtå, øtå"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ovd",
            "2": "jätå"
          },
          "expansion": "Elfdalian: jätå",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Elfdalian: jätå"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "æta"
          },
          "expansion": "Old Swedish: æta\nSwedish: äta",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: æta\nSwedish: äta"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-oda",
            "2": "ætæ"
          },
          "expansion": "Old Danish: ætæ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Danish: ætæ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "æde"
          },
          "expansion": "Danish: æde",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: æde"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "ete"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: ete",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: ete"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-scy",
            "2": "æda"
          },
          "expansion": "Scanian: æda",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scanian: æda"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-gut",
            "2": "äte",
            "3": "jite",
            "4": "jeta"
          },
          "expansion": "Gutnish: äte, jite, jeta",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gutnish: äte, jite, jeta"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ed-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*etaną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *etaną",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "etan"
      },
      "expansion": "Old English etan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "eat"
      },
      "expansion": "English eat",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "etan"
      },
      "expansion": "Old Saxon etan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ezzan"
      },
      "expansion": "Old High German ezzan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "essen"
      },
      "expansion": "German essen",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌹𐍄𐌰𐌽"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ed-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ed-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "edō"
      },
      "expansion": "Latin edō",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἔδω"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἔδω (édō)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ėsti"
      },
      "expansion": "Lithuanian ėsti",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ēst"
      },
      "expansion": "Latvian ēst",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "ꙗсти",
        "sc": "Cyrs"
      },
      "expansion": "Old Church Slavonic ꙗсти (jasti)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bg",
        "2": "ям"
      },
      "expansion": "Bulgarian ям (jam)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "е́сть"
      },
      "expansion": "Russian е́сть (jéstʹ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "अत्ति",
        "sc": "Deva",
        "tr": "átti"
      },
      "expansion": "Sanskrit अत्ति (átti)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ուտեմ"
      },
      "expansion": "Old Armenian ուտեմ (utem)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hit",
        "2": "𒂊𒀉𒈪",
        "sc": "Xsux",
        "tr": "e-id-mi"
      },
      "expansion": "Hittite 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *etaną, akin to Old English etan ( > English eat), Old Saxon etan, Old High German ezzan (> German essen), Gothic 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan). Ultimately from Proto-Indo-European *h₁ed-. Non-Germanic cognates include Latin edō, Ancient Greek ἔδω (édō), Lithuanian ėsti, Latvian ēst, Old Church Slavonic ꙗсти (jasti) (whence Bulgarian ям (jam)), Russian е́сть (jéstʹ), Sanskrit अत्ति (átti), Old Armenian ուտեմ (utem), Hittite 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi).",
  "forms": [
    {
      "form": "át",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átu",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etinn",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "etandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "etinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "et",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "át",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ázt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "át",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "átum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "æta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ætir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "æti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ætim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ætið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "æti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "et",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "etask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "etandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "etizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "etumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ezk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ázk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ezk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ázk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "átumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ætisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ætimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ætizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "past participle",
        "14": "etinn",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "singular past indicative",
        "4": "át",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "plural past indicative",
        "8": "átu",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eta (singular past indicative át, plural past indicative átu, past participle etinn)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "át",
        "2": "átu",
        "3": "etinn"
      },
      "expansion": "eta (singular past indicative át, plural past indicative átu, past participle etinn)",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "1s": "ez",
        "2": "át",
        "2s": "áz",
        "2t": "áz",
        "3": "át",
        "3i": "æt",
        "4": "et",
        "class": "5"
      },
      "name": "non-conj-strong"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "etum",
        "impr_2pl": "etið",
        "impr_2sg": "et",
        "infinitive": "eta",
        "mp_impr_1pl": "etumsk",
        "mp_impr_2pl": "etizk",
        "mp_impr_2sg": "ezk",
        "mp_infinitive": "etask",
        "mp_past_ind_1pl": "átumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "átumk",
        "mp_past_ind_2pl": "átuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "ázk",
        "mp_past_ind_3pl": "átusk",
        "mp_past_ind_3sg": "ázk",
        "mp_past_part": "etizk",
        "mp_past_sub_1pl": "ætimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "ætumk",
        "mp_past_sub_2pl": "ætizk",
        "mp_past_sub_2sg": "ætisk",
        "mp_past_sub_3pl": "ætisk",
        "mp_past_sub_3sg": "ætisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "etumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "etumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "etizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "ezk",
        "mp_pres_ind_3pl": "etask",
        "mp_pres_ind_3sg": "ezk",
        "mp_pres_part": "etandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "etimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "etumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "etizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "etisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "etisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "etisk",
        "past_ind_1pl": "átum",
        "past_ind_1sg": "át",
        "past_ind_2pl": "átuð",
        "past_ind_2sg": "ázt",
        "past_ind_3pl": "átu",
        "past_ind_3sg": "át",
        "past_part": "etinn",
        "past_sub_1pl": "ætim",
        "past_sub_1sg": "æta",
        "past_sub_2pl": "ætið",
        "past_sub_2sg": "ætir",
        "past_sub_3pl": "æti",
        "past_sub_3sg": "æti",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "etum",
        "pres_ind_1sg": "et",
        "pres_ind_2pl": "etið",
        "pres_ind_2sg": "etr",
        "pres_ind_3pl": "eta",
        "pres_ind_3sg": "etr",
        "pres_part": "etandi",
        "pres_sub_1pl": "etim",
        "pres_sub_1sg": "eta",
        "pres_sub_2pl": "etið",
        "pres_sub_2sg": "etir",
        "pres_sub_3pl": "eti",
        "pres_sub_3sg": "eti",
        "title1": "Conjugation of eta — active (strong􂀽 class 5)",
        "title2": "Conjugation of eta — mediopassive (strong􂀽 class 5)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "etum",
        "impr_2pl": "etið",
        "impr_2sg": "et",
        "infinitive": "eta",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "átum",
        "past_ind_1sg": "át",
        "past_ind_2pl": "átuð",
        "past_ind_2sg": "ázt",
        "past_ind_3pl": "átu",
        "past_ind_3sg": "át",
        "past_part": "etinn",
        "past_sub_1pl": "ætim",
        "past_sub_1sg": "æta",
        "past_sub_2pl": "ætið",
        "past_sub_2sg": "ætir",
        "past_sub_3pl": "æti",
        "past_sub_3sg": "æti",
        "pres_ind_1pl": "etum",
        "pres_ind_1sg": "et",
        "pres_ind_2pl": "etið",
        "pres_ind_2sg": "etr",
        "pres_ind_3pl": "eta",
        "pres_ind_3sg": "etr",
        "pres_part": "etandi",
        "pres_sub_1pl": "etim",
        "pres_sub_1sg": "eta",
        "pres_sub_2pl": "etið",
        "pres_sub_2sg": "etir",
        "pres_sub_3pl": "eti",
        "pres_sub_3sg": "eti",
        "title": "Conjugation of eta — active (strong􂀽 class 5)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etinn",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "át",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etr",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ázt",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etr",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "át",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "æta",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eti",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "æti",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eti",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "æti",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "etumsk",
        "impr_2pl": "etizk",
        "impr_2sg": "ezk",
        "infinitive": "etask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "átumsk",
        "past_ind_1sg": "átumk",
        "past_ind_2pl": "átuzk",
        "past_ind_2sg": "ázk",
        "past_ind_3pl": "átusk",
        "past_ind_3sg": "ázk",
        "past_part": "etizk",
        "past_sub_1pl": "ætimsk",
        "past_sub_1sg": "ætumk",
        "past_sub_2pl": "ætizk",
        "past_sub_2sg": "ætisk",
        "past_sub_3pl": "ætisk",
        "past_sub_3sg": "ætisk",
        "pres_ind_1pl": "etumsk",
        "pres_ind_1sg": "etumk",
        "pres_ind_2pl": "etizk",
        "pres_ind_2sg": "ezk",
        "pres_ind_3pl": "etask",
        "pres_ind_3sg": "ezk",
        "pres_part": "etandisk",
        "pres_sub_1pl": "etimsk",
        "pres_sub_1sg": "etumk",
        "pres_sub_2pl": "etizk",
        "pres_sub_2sg": "etisk",
        "pres_sub_3pl": "etisk",
        "pres_sub_3sg": "etisk",
        "title": "Conjugation of eta — mediopassive (strong􂀽 class 5)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ezk",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ázk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ezk",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ázk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ezk",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 26 49",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to eat"
      ],
      "id": "en-eta-non-verb-non:verb",
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "non:verb"
      ]
    }
  ],
  "word": "eta"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse class 5 strong verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine nouns",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse nouns",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₁ed-",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse verbs",
    "Old Norse ōn-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "ete"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: ete",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: ete"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ed-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*etǭ"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *etǭ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *etǭ.",
  "forms": [
    {
      "form": "etu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eturnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eturnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eta f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "etu"
      },
      "expansion": "eta f (genitive etu)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "eturnar",
        "api": "etur",
        "asd": "etuna",
        "asi": "etu",
        "dpd": "etunum",
        "dpi": "etum",
        "dsd": "etunni",
        "dsi": "etu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "etnanna",
        "gpi": "etna",
        "gsd": "etunnar",
        "gsi": "etu",
        "notes": "",
        "npd": "eturnar",
        "npi": "etur",
        "nsd": "etan",
        "nsi": "eta",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "eta"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eturnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etuna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eturnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "crib, manger"
      ],
      "links": [
        [
          "crib",
          "crib"
        ],
        [
          "manger",
          "manger"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Norse pluralia tantum"
      ],
      "glosses": [
        "cancer"
      ],
      "links": [
        [
          "cancer",
          "cancer"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(plural only) cancer"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "plural-only"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "jata"
    }
  ],
  "word": "eta"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse class 5 strong verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₁ed-",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse verbs"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "eta",
            "3": "éta"
          },
          "expansion": "Icelandic: eta, éta",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: eta, éta"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "eta"
          },
          "expansion": "Faroese: eta",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: eta"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "eta",
            "3": "ete",
            "4": ";",
            "5": "ita<q:dialectal>",
            "6": "åtå",
            "7": "øtå"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: eta, ete; (dialectal) ita, åtå, øtå",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: eta, ete; (dialectal) ita, åtå, øtå"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ovd",
            "2": "jätå"
          },
          "expansion": "Elfdalian: jätå",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Elfdalian: jätå"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "æta"
          },
          "expansion": "Old Swedish: æta\nSwedish: äta",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: æta\nSwedish: äta"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-oda",
            "2": "ætæ"
          },
          "expansion": "Old Danish: ætæ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Danish: ætæ"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "æde"
          },
          "expansion": "Danish: æde",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: æde"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "ete"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: ete",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: ete"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-scy",
            "2": "æda"
          },
          "expansion": "Scanian: æda",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scanian: æda"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-gut",
            "2": "äte",
            "3": "jite",
            "4": "jeta"
          },
          "expansion": "Gutnish: äte, jite, jeta",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gutnish: äte, jite, jeta"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ed-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*etaną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *etaną",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "etan"
      },
      "expansion": "Old English etan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "eat"
      },
      "expansion": "English eat",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "etan"
      },
      "expansion": "Old Saxon etan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ezzan"
      },
      "expansion": "Old High German ezzan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "essen"
      },
      "expansion": "German essen",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌹𐍄𐌰𐌽"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ed-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ed-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "edō"
      },
      "expansion": "Latin edō",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἔδω"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἔδω (édō)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ėsti"
      },
      "expansion": "Lithuanian ėsti",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ēst"
      },
      "expansion": "Latvian ēst",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "ꙗсти",
        "sc": "Cyrs"
      },
      "expansion": "Old Church Slavonic ꙗсти (jasti)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bg",
        "2": "ям"
      },
      "expansion": "Bulgarian ям (jam)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "е́сть"
      },
      "expansion": "Russian е́сть (jéstʹ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "अत्ति",
        "sc": "Deva",
        "tr": "átti"
      },
      "expansion": "Sanskrit अत्ति (átti)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ուտեմ"
      },
      "expansion": "Old Armenian ուտեմ (utem)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hit",
        "2": "𒂊𒀉𒈪",
        "sc": "Xsux",
        "tr": "e-id-mi"
      },
      "expansion": "Hittite 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *etaną, akin to Old English etan ( > English eat), Old Saxon etan, Old High German ezzan (> German essen), Gothic 𐌹𐍄𐌰𐌽 (itan). Ultimately from Proto-Indo-European *h₁ed-. Non-Germanic cognates include Latin edō, Ancient Greek ἔδω (édō), Lithuanian ėsti, Latvian ēst, Old Church Slavonic ꙗсти (jasti) (whence Bulgarian ям (jam)), Russian е́сть (jéstʹ), Sanskrit अत्ति (átti), Old Armenian ուտեմ (utem), Hittite 𒂊𒀉𒈪 (e-id-mi).",
  "forms": [
    {
      "form": "át",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átu",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etinn",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "etandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "etinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "et",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "át",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ázt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "át",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "átum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "æta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ætir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "æti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ætim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ætið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "æti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "et",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-strong",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "5",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "etask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "etandisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "etizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "etumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ezk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ázk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ezk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ázk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "átumsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "etizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átuzk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etask",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átusk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætumk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ætisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "etisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ætimsk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ætizk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "etisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætisk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "past participle",
        "14": "etinn",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "singular past indicative",
        "4": "át",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "plural past indicative",
        "8": "átu",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eta (singular past indicative át, plural past indicative átu, past participle etinn)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "át",
        "2": "átu",
        "3": "etinn"
      },
      "expansion": "eta (singular past indicative át, plural past indicative átu, past participle etinn)",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "1s": "ez",
        "2": "át",
        "2s": "áz",
        "2t": "áz",
        "3": "át",
        "3i": "æt",
        "4": "et",
        "class": "5"
      },
      "name": "non-conj-strong"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "etum",
        "impr_2pl": "etið",
        "impr_2sg": "et",
        "infinitive": "eta",
        "mp_impr_1pl": "etumsk",
        "mp_impr_2pl": "etizk",
        "mp_impr_2sg": "ezk",
        "mp_infinitive": "etask",
        "mp_past_ind_1pl": "átumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "átumk",
        "mp_past_ind_2pl": "átuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "ázk",
        "mp_past_ind_3pl": "átusk",
        "mp_past_ind_3sg": "ázk",
        "mp_past_part": "etizk",
        "mp_past_sub_1pl": "ætimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "ætumk",
        "mp_past_sub_2pl": "ætizk",
        "mp_past_sub_2sg": "ætisk",
        "mp_past_sub_3pl": "ætisk",
        "mp_past_sub_3sg": "ætisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "etumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "etumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "etizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "ezk",
        "mp_pres_ind_3pl": "etask",
        "mp_pres_ind_3sg": "ezk",
        "mp_pres_part": "etandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "etimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "etumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "etizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "etisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "etisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "etisk",
        "past_ind_1pl": "átum",
        "past_ind_1sg": "át",
        "past_ind_2pl": "átuð",
        "past_ind_2sg": "ázt",
        "past_ind_3pl": "átu",
        "past_ind_3sg": "át",
        "past_part": "etinn",
        "past_sub_1pl": "ætim",
        "past_sub_1sg": "æta",
        "past_sub_2pl": "ætið",
        "past_sub_2sg": "ætir",
        "past_sub_3pl": "æti",
        "past_sub_3sg": "æti",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "etum",
        "pres_ind_1sg": "et",
        "pres_ind_2pl": "etið",
        "pres_ind_2sg": "etr",
        "pres_ind_3pl": "eta",
        "pres_ind_3sg": "etr",
        "pres_part": "etandi",
        "pres_sub_1pl": "etim",
        "pres_sub_1sg": "eta",
        "pres_sub_2pl": "etið",
        "pres_sub_2sg": "etir",
        "pres_sub_3pl": "eti",
        "pres_sub_3sg": "eti",
        "title1": "Conjugation of eta — active (strong􂀽 class 5)",
        "title2": "Conjugation of eta — mediopassive (strong􂀽 class 5)"
      },
      "name": "non-conj-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "etum",
        "impr_2pl": "etið",
        "impr_2sg": "et",
        "infinitive": "eta",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "átum",
        "past_ind_1sg": "át",
        "past_ind_2pl": "átuð",
        "past_ind_2sg": "ázt",
        "past_ind_3pl": "átu",
        "past_ind_3sg": "át",
        "past_part": "etinn",
        "past_sub_1pl": "ætim",
        "past_sub_1sg": "æta",
        "past_sub_2pl": "ætið",
        "past_sub_2sg": "ætir",
        "past_sub_3pl": "æti",
        "past_sub_3sg": "æti",
        "pres_ind_1pl": "etum",
        "pres_ind_1sg": "et",
        "pres_ind_2pl": "etið",
        "pres_ind_2sg": "etr",
        "pres_ind_3pl": "eta",
        "pres_ind_3sg": "etr",
        "pres_part": "etandi",
        "pres_sub_1pl": "etim",
        "pres_sub_1sg": "eta",
        "pres_sub_2pl": "etið",
        "pres_sub_2sg": "etir",
        "pres_sub_3pl": "eti",
        "pres_sub_3sg": "eti",
        "title": "Conjugation of eta — active (strong􂀽 class 5)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etinn",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "át",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etr",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ázt",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etr",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "át",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eta",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "æta",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eti",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "æti",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eti",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "æti",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "etumsk",
        "impr_2pl": "etizk",
        "impr_2sg": "ezk",
        "infinitive": "etask",
        "mode": "mpass",
        "past_ind_1pl": "átumsk",
        "past_ind_1sg": "átumk",
        "past_ind_2pl": "átuzk",
        "past_ind_2sg": "ázk",
        "past_ind_3pl": "átusk",
        "past_ind_3sg": "ázk",
        "past_part": "etizk",
        "past_sub_1pl": "ætimsk",
        "past_sub_1sg": "ætumk",
        "past_sub_2pl": "ætizk",
        "past_sub_2sg": "ætisk",
        "past_sub_3pl": "ætisk",
        "past_sub_3sg": "ætisk",
        "pres_ind_1pl": "etumsk",
        "pres_ind_1sg": "etumk",
        "pres_ind_2pl": "etizk",
        "pres_ind_2sg": "ezk",
        "pres_ind_3pl": "etask",
        "pres_ind_3sg": "ezk",
        "pres_part": "etandisk",
        "pres_sub_1pl": "etimsk",
        "pres_sub_1sg": "etumk",
        "pres_sub_2pl": "etizk",
        "pres_sub_2sg": "etisk",
        "pres_sub_3pl": "etisk",
        "pres_sub_3sg": "etisk",
        "title": "Conjugation of eta — mediopassive (strong􂀽 class 5)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etask",
        "2": "infinitive",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etandisk",
        "2": "pres_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "past_part",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumk",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átumk",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ezk",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ázk",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ezk",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ázk",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumsk",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átumsk",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átuzk",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etask",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átusk",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumk",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætumk",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etisk",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætisk",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etisk",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætisk",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etimsk",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætimsk",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætizk",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etisk",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætisk",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ezk",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etumsk",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "etizk",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "mpass"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to eat"
      ],
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "non:verb"
      ]
    }
  ],
  "word": "eta"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.