"eiga" meaning in Old Norse

See eiga in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From Proto-Germanic *aigǭ. Etymology templates: {{root|non|ine-pro|*h₂eyḱ-}}, {{inh|non|gem-pro|*aigǭ}} Proto-Germanic *aigǭ Head templates: {{head|non|nouns|g=f|g2=|head=|sort=|tr=}} eiga f, {{non-noun|f}} eiga f Inflection templates: {{non-decl-f-on|eig}}, {{non-decl-blank-full|apd=eigurnar|api=eigur|asd=eiguna|asi=eigu|dpd=eigunum|dpi=eigum|dsd=eigunni|dsi=eigu|g=feminine|gpd=eignanna|gpi=eigna|gsd=eigunnar|gsi=eigu|notes=|npd=eigurnar|npi=eigur|nsd=eigan|nsi=eiga|stem=weak ōn-stem|title=eiga}}, {{non-decl-cell|eiga|nsi}}, {{non-decl-cell|eigan|nsd}}, {{non-decl-cell|eigur|npi}}, {{non-decl-cell|eigurnar|npd}}, {{non-decl-cell|eigu|asi}}, {{non-decl-cell|eiguna|asd}}, {{non-decl-cell|eigur|api}}, {{non-decl-cell|eigurnar|apd}}, {{non-decl-cell|eigu|dsi}}, {{non-decl-cell|eigunni|dsd}}, {{non-decl-cell|eigum|dpi}}, {{non-decl-cell|eigunum|dpd}}, {{non-decl-cell|eigu|gsi}}, {{non-decl-cell|eigunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|eigna|gpi}}, {{non-decl-cell|eignanna|gpd}} Forms: weak [table-tags], eiga [indefinite, nominative, singular], eigan [definite, nominative, singular], eigur [indefinite, nominative, plural], eigurnar [definite, nominative, plural], eigu [accusative, indefinite, singular], eiguna [accusative, definite, singular], eigur [accusative, indefinite, plural], eigurnar [accusative, definite, plural], eigu [dative, indefinite, singular], eigunni [dative, definite, singular], eigum [dative, indefinite, plural], eigunum [dative, definite, plural], eigu [genitive, indefinite, singular], eigunnar [definite, genitive, singular], eigna [genitive, indefinite, plural], eignanna [definite, genitive, plural]
  1. possession Tags: feminine
    Sense id: en-eiga-non-noun-i2Fqpgry
  2. property Tags: feminine
    Sense id: en-eiga-non-noun-~JGEE0rl
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb

Etymology: From Proto-Germanic *aiganą (“to possess, have, own”), from Proto-Indo-European *h₂eh₂óyḱe. Cognate with Old English āgan, Old Saxon ēgan, Old High German eigan, Gothic 𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽 (aihan). Etymology templates: {{root|non|ine-pro|*h₂eyḱ-}}, {{inh|non|gem-pro|*aiganą|t=to possess, have, own}} Proto-Germanic *aiganą (“to possess, have, own”), {{inh|non|ine-pro|*h₂eh₂óyḱe}} Proto-Indo-European *h₂eh₂óyḱe, {{cog|ang|āgan}} Old English āgan, {{cog|osx|ēgan}} Old Saxon ēgan, {{cog|goh|eigan}} Old High German eigan, {{cog|got|𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽}} Gothic 𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽 (aihan) Head templates: {{head|non|verb|singular past indicative|átti||{{{spast2}}}|plural past indicative|áttu||{{{ppast2}}}||{{{ppast3}}}|past participle|áttr||{{{pp2}}}|head=|tr=}} eiga (singular past indicative átti, plural past indicative áttu, past participle áttr), {{non-verb|átti|áttu|áttr}} eiga (singular past indicative átti, plural past indicative áttu, past participle áttr) Inflection templates: {{non-conj-pp|eig|á|átt|átt|2t=át|3i=ætt}}, {{non-conj-table|impr_1pl=eigum|impr_2pl=eiguð|impr_2sg=eig|infinitive=eiga|past_ind_1pl=áttum|past_ind_1sg=átta|past_ind_2pl=áttuð|past_ind_2sg=áttir|past_ind_3pl=áttu|past_ind_3sg=átti|past_part=átt|past_sub_1pl=ættim|past_sub_1sg=ætta|past_sub_2pl=ættið|past_sub_2sg=ættir|past_sub_3pl=ætti|past_sub_3sg=ætti|pres_ind_1pl=eigum|pres_ind_1sg=á|pres_ind_2pl=eiguð|pres_ind_2sg=átt|pres_ind_3pl=eigu|pres_ind_3sg=á|pres_part=eigandi|pres_sub_1pl=eigim|pres_sub_1sg=eiga|pres_sub_2pl=eigið|pres_sub_2sg=eigir|pres_sub_3pl=eigi|pres_sub_3sg=eigi|title=Conjugation of <i class="Latn mention" lang="non">eiga</i> (preterite-present)}}, {{non-conj-cell|eiga|infinitive|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigandi|pres_part|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|átt|past_part|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|á|pres_ind_1sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|átta|past_ind_1sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|átt|pres_ind_2sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|áttir|past_ind_2sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|á|pres_ind_3sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|átti|past_ind_3sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigum|pres_ind_1pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|áttum|past_ind_1pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eiguð|pres_ind_2pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|áttuð|past_ind_2pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigu|pres_ind_3pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|áttu|past_ind_3pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eiga|pres_sub_1sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|ætta|past_sub_1sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigir|pres_sub_2sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|ættir|past_sub_2sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigi|pres_sub_3sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|ætti|past_sub_3sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigim|pres_sub_1pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|ættim|past_sub_1pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigið|pres_sub_2pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|ættið|past_sub_2pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigi|pres_sub_3pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|ætti|past_sub_3pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eig|impr_2sg|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eigum|impr_1pl|{{{mode}}}}}, {{non-conj-cell|eiguð|impr_2pl|{{{mode}}}}} Forms: átti [indicative, past, singular], áttu [indicative, past, plural], áttr [participle, past], no-table-tags [table-tags], eiga [infinitive], eigandi [participle, present], átt [participle, past], á [first-person, present, singular], átta [first-person, past, singular], átt [present, second-person, singular], áttir [past, second-person, singular], á [present, singular, third-person], átti [past, singular, third-person], eigum [first-person, plural, present], áttum [first-person, past, plural], eiguð [plural, present, second-person], áttuð [past, plural, second-person], eigu [plural, present, third-person], áttu [past, plural, third-person], eiga [first-person, present, singular], ætta [first-person, past, singular], eigir [present, second-person, singular], ættir [past, second-person, singular], eigi [present, singular, third-person], ætti [past, singular, third-person], eigim [first-person, plural, present], ættim [first-person, past, plural], eigið [plural, present, second-person], ættið [past, plural, second-person], eigi [plural, present, third-person], ætti [past, plural, third-person], eig [present, second-person, singular]
  1. to have, own
    Sense id: en-eiga-non-verb-jD91egtJ Categories (other): Old Swedish links with redundant target parameters
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Inflected forms

Download JSONL data for eiga meaning in Old Norse (14.7kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Icelandic: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Faroese: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "eiga",
            "3": ";",
            "4": "ega<q:dialectal>"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: eiga; (dialectal) ega",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: eiga; (dialectal) ega"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ovd",
            "2": "iegå"
          },
          "expansion": "Elfdalian: iegå",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Elfdalian: iegå"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "ægha",
            "3": "egha",
            "alt": "ǣgha",
            "alt2": "ēgha"
          },
          "expansion": "Old Swedish: ǣgha, ēgha",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: ǣgha, ēgha"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "äga"
          },
          "expansion": "Swedish: äga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: äga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "eje"
          },
          "expansion": "Danish: eje",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: eje"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "eie"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: eie",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: eie"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-ogt",
            "2": "aiga"
          },
          "expansion": "Old Gutnish: aiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Gutnish: aiga"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂eyḱ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aiganą",
        "t": "to possess, have, own"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aiganą (“to possess, have, own”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂eh₂óyḱe"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂eh₂óyḱe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "āgan"
      },
      "expansion": "Old English āgan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "ēgan"
      },
      "expansion": "Old Saxon ēgan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "eigan"
      },
      "expansion": "Old High German eigan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽 (aihan)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *aiganą (“to possess, have, own”), from Proto-Indo-European *h₂eh₂óyḱe. Cognate with Old English āgan, Old Saxon ēgan, Old High German eigan, Gothic 𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽 (aihan).",
  "forms": [
    {
      "form": "átti",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "áttu",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "áttr",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-pp",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eiga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eigandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "átt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "á",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "áttir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "á",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "áttum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiguð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "áttuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "áttu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eiga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ætta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ættir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ættim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ættið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eig",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "past participle",
        "14": "áttr",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "singular past indicative",
        "4": "átti",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "plural past indicative",
        "8": "áttu",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eiga (singular past indicative átti, plural past indicative áttu, past participle áttr)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átti",
        "2": "áttu",
        "3": "áttr"
      },
      "expansion": "eiga (singular past indicative átti, plural past indicative áttu, past participle áttr)",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eig",
        "2": "á",
        "2t": "át",
        "3": "átt",
        "3i": "ætt",
        "4": "átt"
      },
      "name": "non-conj-pp"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "eigum",
        "impr_2pl": "eiguð",
        "impr_2sg": "eig",
        "infinitive": "eiga",
        "past_ind_1pl": "áttum",
        "past_ind_1sg": "átta",
        "past_ind_2pl": "áttuð",
        "past_ind_2sg": "áttir",
        "past_ind_3pl": "áttu",
        "past_ind_3sg": "átti",
        "past_part": "átt",
        "past_sub_1pl": "ættim",
        "past_sub_1sg": "ætta",
        "past_sub_2pl": "ættið",
        "past_sub_2sg": "ættir",
        "past_sub_3pl": "ætti",
        "past_sub_3sg": "ætti",
        "pres_ind_1pl": "eigum",
        "pres_ind_1sg": "á",
        "pres_ind_2pl": "eiguð",
        "pres_ind_2sg": "átt",
        "pres_ind_3pl": "eigu",
        "pres_ind_3sg": "á",
        "pres_part": "eigandi",
        "pres_sub_1pl": "eigim",
        "pres_sub_1sg": "eiga",
        "pres_sub_2pl": "eigið",
        "pres_sub_2sg": "eigir",
        "pres_sub_3pl": "eigi",
        "pres_sub_3sg": "eigi",
        "title": "Conjugation of <i class=\"Latn mention\" lang=\"non\">eiga</i> (preterite-present)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiga",
        "2": "infinitive",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átt",
        "2": "past_part",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "á",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átta",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átt",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "á",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átti",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiguð",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiga",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætta",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ættir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigi",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætti",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ættim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ættið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigi",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætti",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eig",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiguð",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have, own"
      ],
      "id": "en-eiga-non-verb-jD91egtJ",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "own",
          "own"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "eiga"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Icelandic: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Faroese: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "eige",
            "3": "eiga",
            "g1": "f,n",
            "g2": "f"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: eige f or n, eiga f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: eige f or n, eiga f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "äga",
            "g": "c"
          },
          "expansion": "Swedish: äga c",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: äga c"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "eje",
            "g": "n"
          },
          "expansion": "Danish: eje n",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: eje n"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "eie"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: eie",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: eie"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂eyḱ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aigǭ"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aigǭ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *aigǭ.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eiga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiguna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eignanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eiga f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "eiga f",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eig"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "eigurnar",
        "api": "eigur",
        "asd": "eiguna",
        "asi": "eigu",
        "dpd": "eigunum",
        "dpi": "eigum",
        "dsd": "eigunni",
        "dsi": "eigu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "eignanna",
        "gpi": "eigna",
        "gsd": "eigunnar",
        "gsi": "eigu",
        "notes": "",
        "npd": "eigurnar",
        "npi": "eigur",
        "nsd": "eigan",
        "nsi": "eiga",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "eiga"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiga",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiguna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eignanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "possession"
      ],
      "id": "en-eiga-non-noun-i2Fqpgry",
      "links": [
        [
          "possession",
          "possession"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "property"
      ],
      "id": "en-eiga-non-noun-~JGEE0rl",
      "links": [
        [
          "property",
          "property"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "eiga"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine nouns",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse nouns",
    "Old Norse preterite-present verbs",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂eyḱ-",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Norse verbs",
    "Old Norse ōn-stem nouns",
    "Old Swedish links with redundant target parameters"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Icelandic: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Faroese: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "eiga",
            "3": ";",
            "4": "ega<q:dialectal>"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: eiga; (dialectal) ega",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: eiga; (dialectal) ega"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ovd",
            "2": "iegå"
          },
          "expansion": "Elfdalian: iegå",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Elfdalian: iegå"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "ægha",
            "3": "egha",
            "alt": "ǣgha",
            "alt2": "ēgha"
          },
          "expansion": "Old Swedish: ǣgha, ēgha",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: ǣgha, ēgha"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "äga"
          },
          "expansion": "Swedish: äga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: äga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "eje"
          },
          "expansion": "Danish: eje",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: eje"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "eie"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: eie",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: eie"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-ogt",
            "2": "aiga"
          },
          "expansion": "Old Gutnish: aiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Gutnish: aiga"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂eyḱ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aiganą",
        "t": "to possess, have, own"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aiganą (“to possess, have, own”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂eh₂óyḱe"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂eh₂óyḱe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "āgan"
      },
      "expansion": "Old English āgan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "osx",
        "2": "ēgan"
      },
      "expansion": "Old Saxon ēgan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "eigan"
      },
      "expansion": "Old High German eigan",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽"
      },
      "expansion": "Gothic 𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽 (aihan)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *aiganą (“to possess, have, own”), from Proto-Indo-European *h₂eh₂óyḱe. Cognate with Old English āgan, Old Saxon ēgan, Old High German eigan, Gothic 𐌰𐌹𐌷𐌰𐌽 (aihan).",
  "forms": [
    {
      "form": "átti",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "áttu",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "áttr",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-pp",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eiga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "eigandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "átt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "á",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "átt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "áttir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "á",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "átti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "áttum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiguð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "áttuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "áttu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eiga",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ætta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ættir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ættim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ættið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eigi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ætti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eig",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "10": "{{{ppast2}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{ppast3}}}",
        "13": "past participle",
        "14": "áttr",
        "15": "",
        "16": "{{{pp2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "singular past indicative",
        "4": "átti",
        "5": "",
        "6": "{{{spast2}}}",
        "7": "plural past indicative",
        "8": "áttu",
        "9": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eiga (singular past indicative átti, plural past indicative áttu, past participle áttr)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átti",
        "2": "áttu",
        "3": "áttr"
      },
      "expansion": "eiga (singular past indicative átti, plural past indicative áttu, past participle áttr)",
      "name": "non-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eig",
        "2": "á",
        "2t": "át",
        "3": "átt",
        "3i": "ætt",
        "4": "átt"
      },
      "name": "non-conj-pp"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "eigum",
        "impr_2pl": "eiguð",
        "impr_2sg": "eig",
        "infinitive": "eiga",
        "past_ind_1pl": "áttum",
        "past_ind_1sg": "átta",
        "past_ind_2pl": "áttuð",
        "past_ind_2sg": "áttir",
        "past_ind_3pl": "áttu",
        "past_ind_3sg": "átti",
        "past_part": "átt",
        "past_sub_1pl": "ættim",
        "past_sub_1sg": "ætta",
        "past_sub_2pl": "ættið",
        "past_sub_2sg": "ættir",
        "past_sub_3pl": "ætti",
        "past_sub_3sg": "ætti",
        "pres_ind_1pl": "eigum",
        "pres_ind_1sg": "á",
        "pres_ind_2pl": "eiguð",
        "pres_ind_2sg": "átt",
        "pres_ind_3pl": "eigu",
        "pres_ind_3sg": "á",
        "pres_part": "eigandi",
        "pres_sub_1pl": "eigim",
        "pres_sub_1sg": "eiga",
        "pres_sub_2pl": "eigið",
        "pres_sub_2sg": "eigir",
        "pres_sub_3pl": "eigi",
        "pres_sub_3sg": "eigi",
        "title": "Conjugation of <i class=\"Latn mention\" lang=\"non\">eiga</i> (preterite-present)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiga",
        "2": "infinitive",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átt",
        "2": "past_part",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "á",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átta",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átt",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "á",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "átti",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiguð",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "áttu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiga",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætta",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ættir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigi",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætti",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ættim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ættið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigi",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ætti",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eig",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiguð",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "{{{mode}}}"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to have, own"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "own",
          "own"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "eiga"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine nouns",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse nouns",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Norse terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂eyḱ-",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse ōn-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Icelandic: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "eiga"
          },
          "expansion": "Faroese: eiga",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: eiga"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "eige",
            "3": "eiga",
            "g1": "f,n",
            "g2": "f"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: eige f or n, eiga f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: eige f or n, eiga f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "äga",
            "g": "c"
          },
          "expansion": "Swedish: äga c",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: äga c"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "eje",
            "g": "n"
          },
          "expansion": "Danish: eje n",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: eje n"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nb",
            "2": "eie"
          },
          "expansion": "Norwegian Bokmål: eie",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Bokmål: eie"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂eyḱ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aigǭ"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aigǭ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *aigǭ.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "eiga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiguna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eigu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eigna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eignanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "eiga f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "eiga f",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eig"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "eigurnar",
        "api": "eigur",
        "asd": "eiguna",
        "asi": "eigu",
        "dpd": "eigunum",
        "dpi": "eigum",
        "dsd": "eigunni",
        "dsi": "eigu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "eignanna",
        "gpi": "eigna",
        "gsd": "eigunnar",
        "gsi": "eigu",
        "notes": "",
        "npd": "eigurnar",
        "npi": "eigur",
        "nsd": "eigan",
        "nsi": "eiga",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "eiga"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiga",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eiguna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eigna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eignanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "possession"
      ],
      "links": [
        [
          "possession",
          "possession"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "property"
      ],
      "links": [
        [
          "property",
          "property"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "eiga"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.