"sáer" meaning in Old Irish

See sáer in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /saːi̯r/
Head templates: {{head|sga|adjective|||||||head=}} sáer, {{sga-adj}} sáer Inflection templates: {{sga-decl-adj-o-a|gsm=saír}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=saír|acc_m_pl=sáeru sáera†|acc_m_sg=sáer|dat_f_sg=saír|dat_m_sg=sáer|dat_n_sg=sáer|dat_pl=sáeraib|gen_f_sg=saíre|gen_m_sg=saír|gen_n_sg=saír|gen_pl=sáer|info=o/ā-stem|nom_f_sg=sáer|nom_fn_pl=sáera|nom_m_pl=saír|nom_m_sg=sáer|nom_n_sg=sáer|notes=*modifying a noun whose vocative is different from its nominative **modifying a noun whose vocative is identical to its nominative † not when substantivized|voc_m_pl=sáeru sáera†|voc_m_sg=saír* sáer**}} Forms: no-table-tags [table-tags], sáer [masculine, nominative, singular], sáer [feminine, nominative, singular], sáer [neuter, nominative, singular], saír [masculine, singular, vocative], sáer [masculine, singular, vocative], sáer [feminine, singular, vocative], sáer [neuter, singular, vocative], sáer [accusative, masculine, singular], saír [accusative, feminine, singular], sáer [accusative, neuter, singular], saír [genitive, masculine, singular], saíre [feminine, genitive, singular], saír [genitive, neuter, singular], sáer [dative, masculine, singular], saír [dative, feminine, singular], sáer [dative, neuter, singular], saír [masculine, nominative, plural], sáera [feminine, neuter, nominative, plural], sáeru [masculine, plural, vocative], sáera [masculine, plural, vocative], sáera [feminine, neuter, plural, vocative], sáeru [accusative, masculine, plural], sáera [accusative, masculine, plural], sáera [accusative, feminine, neuter, plural], sáer [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], sáeraib [dative, feminine, masculine, neuter, plural]
  1. (late Old Irish) Alternative form of sóer (“free”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: sóer (extra: free)
    Sense id: en-sáer-sga-adj-JzgKvA-c Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 26 33 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun

IPA: /saːi̯r/
Etymology: From Proto-Celtic *saɸiros, from Proto-Indo-European *sapiros, from Proto-Indo-European *sap- (“skill”). Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*saɸiros}} Proto-Celtic *saɸiros, {{inh|sga|ine-pro|*sapiros}} Proto-Indo-European *sapiros, {{inh|sga|ine-pro|*sap-||skill}} Proto-Indo-European *sap- (“skill”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|saír|||||||nominative plural|saír||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} sáer m (genitive saír, nominative plural saír), {{sga-noun|m|saír|saír}} sáer m (genitive saír, nominative plural saír) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|saír}}, {{sga-decl-noun|acc_du=sáer+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=sáeru+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=sáer+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=sáeraib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=sáeraib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=sáer+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=sáer|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=sáer+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=saír+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=sáer+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=saír+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=sáer|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=sáer+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=sáeru+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=saír|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: saír [genitive], saír [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], sáer [masculine, nominative, singular, stem], sáer [dual, masculine, nominative, stem], saír [masculine, nominative, plural, stem], saír [masculine, singular, stem, vocative], sáer [dual, masculine, stem, vocative], sáeru [masculine, plural, stem, vocative], sáer [accusative, masculine, singular, stem], sáer [accusative, dual, masculine, stem], sáeru [accusative, masculine, plural, stem], saír [genitive, masculine, singular, stem], sáer [dual, genitive, masculine, stem], sáer [genitive, masculine, plural, stem], sáer [dative, masculine, singular, stem], sáeraib [dative, dual, masculine, stem], sáeraib [dative, masculine, plural, stem]
  1. craftsman Tags: masculine Derived forms: saírse
    Sense id: en-sáer-sga-noun-rN-icFj6 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 26 33 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

IPA: /saːi̯r/
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|saír|||||||nominative plural|saír||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} sáer m (genitive saír, nominative plural saír), {{sga-noun|m|saír|saír}} sáer m (genitive saír, nominative plural saír) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|saír}}, {{sga-decl-noun|acc_du=sáer+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=sáeru+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=sáer+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=sáeraib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=sáeraib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=sáer+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=sáer|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=sáer+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=saír+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=sáer+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=saír+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=sáer|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=sáer+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=sáeru+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=saír|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|s|áer}} Forms: saír [genitive], saír [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], sáer [masculine, nominative, singular, stem], sáer [dual, masculine, nominative, stem], saír [masculine, nominative, plural, stem], saír [masculine, singular, stem, vocative], sáer [dual, masculine, stem, vocative], sáeru [masculine, plural, stem, vocative], sáer [accusative, masculine, singular, stem], sáer [accusative, dual, masculine, stem], sáeru [accusative, masculine, plural, stem], saír [genitive, masculine, singular, stem], sáer [dual, genitive, masculine, stem], sáer [genitive, masculine, plural, stem], sáer [dative, masculine, singular, stem], sáeraib [dative, dual, masculine, stem], sáeraib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], sáer [mutation, mutation-radical], ṡáer [mutation, mutation-nasal]
  1. (late Old Irish) Alternative form of sóer (“freeman, noble”) Tags: alt-of, alternative, masculine Alternative form of: sóer (extra: freeman, noble)
    Sense id: en-sáer-sga-noun-ZGei2ajq Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 26 33 41
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Download JSONL data for sáer meaning in Old Irish (12.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "saor"
          },
          "expansion": "Irish: saor",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: saor"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "seyr"
          },
          "expansion": "Manx: seyr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: seyr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "saor"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: saor",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: saor"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*saɸiros"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *saɸiros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*sapiros"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *sapiros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*sap-",
        "4": "",
        "5": "skill"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *sap- (“skill”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *saɸiros, from Proto-Indo-European *sapiros, from Proto-Indo-European *sap- (“skill”).",
  "forms": [
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "saír",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "saír",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "saír",
        "3": "saír"
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saír"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "sáer+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "sáeru+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "sáer+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "sáeraib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "sáeraib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "sáer+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "sáer",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "sáer+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "saír+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "sáer+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saír+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "sáer",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "sáer+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "sáeru+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saír",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 33 41",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "saírse"
        }
      ],
      "glosses": [
        "craftsman"
      ],
      "id": "en-sáer-sga-noun-rN-icFj6",
      "links": [
        [
          "craftsman",
          "craftsman"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/saːi̯r/"
    }
  ],
  "word": "sáer"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saíre",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "sáer",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "sáer",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "gsm": "saír"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "saír",
        "acc_m_pl": "sáeru\nsáera†",
        "acc_m_sg": "sáer",
        "dat_f_sg": "saír",
        "dat_m_sg": "sáer",
        "dat_n_sg": "sáer",
        "dat_pl": "sáeraib",
        "gen_f_sg": "saíre",
        "gen_m_sg": "saír",
        "gen_n_sg": "saír",
        "gen_pl": "sáer",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "sáer",
        "nom_fn_pl": "sáera",
        "nom_m_pl": "saír",
        "nom_m_sg": "sáer",
        "nom_n_sg": "sáer",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "sáeru\nsáera†",
        "voc_m_sg": "saír*\nsáer**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "free",
          "word": "sóer"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 33 41",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of sóer (“free”)"
      ],
      "id": "en-sáer-sga-adj-JzgKvA-c",
      "links": [
        [
          "sóer",
          "sóer#Old Irish"
        ]
      ],
      "qualifier": "late Old Irish",
      "raw_glosses": [
        "(late Old Irish) Alternative form of sóer (“free”)"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/saːi̯r/"
    }
  ],
  "word": "sáer"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡáer",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "saír",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "saír",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "saír",
        "3": "saír"
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saír"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "sáer+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "sáeru+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "sáer+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "sáeraib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "sáeraib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "sáer+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "sáer",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "sáer+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "saír+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "sáer+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saír+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "sáer",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "sáer+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "sáeru+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saír",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "áer"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "freeman, noble",
          "word": "sóer"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 33 41",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of sóer (“freeman, noble”)"
      ],
      "id": "en-sáer-sga-noun-ZGei2ajq",
      "links": [
        [
          "sóer",
          "sóer#Old Irish"
        ]
      ],
      "qualifier": "late Old Irish",
      "raw_glosses": [
        "(late Old Irish) Alternative form of sóer (“freeman, noble”)"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/saːi̯r/"
    }
  ],
  "word": "sáer"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "saírse"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "saor"
          },
          "expansion": "Irish: saor",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: saor"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "seyr"
          },
          "expansion": "Manx: seyr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: seyr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "saor"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: saor",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: saor"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*saɸiros"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *saɸiros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*sapiros"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *sapiros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*sap-",
        "4": "",
        "5": "skill"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *sap- (“skill”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *saɸiros, from Proto-Indo-European *sapiros, from Proto-Indo-European *sap- (“skill”).",
  "forms": [
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "saír",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "saír",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "saír",
        "3": "saír"
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saír"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "sáer+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "sáeru+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "sáer+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "sáeraib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "sáeraib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "sáer+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "sáer",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "sáer+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "saír+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "sáer+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saír+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "sáer",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "sáer+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "sáeru+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saír",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "craftsman"
      ],
      "links": [
        [
          "craftsman",
          "craftsman"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/saːi̯r/"
    }
  ],
  "word": "sáer"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saíre",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "sáer",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "sáer",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "gsm": "saír"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "saír",
        "acc_m_pl": "sáeru\nsáera†",
        "acc_m_sg": "sáer",
        "dat_f_sg": "saír",
        "dat_m_sg": "sáer",
        "dat_n_sg": "sáer",
        "dat_pl": "sáeraib",
        "gen_f_sg": "saíre",
        "gen_m_sg": "saír",
        "gen_n_sg": "saír",
        "gen_pl": "sáer",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "sáer",
        "nom_fn_pl": "sáera",
        "nom_m_pl": "saír",
        "nom_m_sg": "sáer",
        "nom_n_sg": "sáer",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "sáeru\nsáera†",
        "voc_m_sg": "saír*\nsáer**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "free",
          "word": "sóer"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of sóer (“free”)"
      ],
      "links": [
        [
          "sóer",
          "sóer#Old Irish"
        ]
      ],
      "qualifier": "late Old Irish",
      "raw_glosses": [
        "(late Old Irish) Alternative form of sóer (“free”)"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/saːi̯r/"
    }
  ],
  "word": "sáer"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "saír",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "sáeraib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "sáer",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡáer",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "saír",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "saír",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "saír",
        "3": "saír"
      },
      "expansion": "sáer m (genitive saír, nominative plural saír)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saír"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "sáer+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "sáeru+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "sáer+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "sáeraib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "sáeraib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "sáer+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "sáer",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "sáer+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "saír+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "sáer+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saír+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "sáer",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "sáer+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "sáeru+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saír",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "áer"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "freeman, noble",
          "word": "sóer"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of sóer (“freeman, noble”)"
      ],
      "links": [
        [
          "sóer",
          "sóer#Old Irish"
        ]
      ],
      "qualifier": "late Old Irish",
      "raw_glosses": [
        "(late Old Irish) Alternative form of sóer (“freeman, noble”)"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/saːi̯r/"
    }
  ],
  "word": "sáer"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "sáer"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "sáer",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "sáer"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "sáer",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.