"saírse" meaning in Old Irish

See saírse in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From sáer (“craftsman”). Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=n|g3=|head=|sort=}} saírse m or n, {{sga-noun|m|g2=n}} saírse m or n Inflection templates: {{sga-decl-io-masc|saírs}}, {{sga-decl-noun|acc_du=saírse+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=saírsiu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=saírse+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=io-m|dat_du=saírsib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=saírsib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=saírsiu+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=saírse+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=saírse+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=saírsi+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=saírse+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=saírsi+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=saírse|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=saírse+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=saírsiu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=saírsi|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-decl-io-neut|saírs}}, {{sga-decl-noun|acc_du=saírse+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=saírse+L|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=saírse+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=io-n|dat_du=saírsib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=saírsib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=saírsiu+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=saírse+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=saírse+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=saírsi+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=saírse+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=saírse+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=saírse+N|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=saírse+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=saírse+L|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=saírse+N|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|s|aírse}} Forms: no-table-tags [table-tags], saírse [nominative, singular], saírse [dual, nominative], saírsi [nominative, plural], saírsi [singular, vocative], saírse [dual, vocative], saírsiu [plural, vocative], saírse [accusative, singular], saírse [accusative, dual], saírsiu [accusative, plural], saírsi [genitive, singular], saírse [dual, genitive], saírse [genitive, plural], saírsiu [dative, singular], saírsib [dative, dual], saírsib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], saírse [nominative, singular], saírse [dual, nominative], saírse [nominative, plural], saírse [singular, vocative], saírse [dual, vocative], saírse [plural, vocative], saírse [accusative, singular], saírse [accusative, dual], saírse [accusative, plural], saírsi [genitive, singular], saírse [dual, genitive], saírse [genitive, plural], saírsiu [dative, singular], saírsib [dative, dual], saírsib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], saírse [mutation, mutation-radical], ṡaírse [mutation, mutation-nasal]
  1. craftsmanship Tags: masculine, neuter
    Sense id: en-saírse-sga-noun-AGY1X5Pz Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for saírse meaning in Old Irish (6.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "saoirse"
          },
          "expansion": "Irish: saoirse",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: saoirse"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "seyrsnys"
          },
          "expansion": "Manx: seyrsnys",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: seyrsnys"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "saorsa"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: saorsa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: saorsa"
    }
  ],
  "etymology_text": "From sáer (“craftsman”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-neut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Neuter io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡaírse",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "n",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "saírse m or n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "n"
      },
      "expansion": "saírse m or n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saírs"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "saírse+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "saírsiu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "saírse+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "saírsib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "saírsib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "saírsiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "saírse+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "saírse+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "saírsi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "saírse+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saírsi+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "saírse",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "saírse+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "saírsiu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saírsi",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "saírs"
      },
      "name": "sga-decl-io-neut"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "saírse+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "saírse+L",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "saírse+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-n",
        "dat_du": "saírsib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "saírsib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "saírsiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "saírse+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "saírse+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "saírsi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "saírse+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saírse+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "saírse+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "saírse+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "saírse+L",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saírse+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "aírse"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "craftsmanship"
      ],
      "id": "en-saírse-sga-noun-AGY1X5Pz",
      "links": [
        [
          "craftsmanship",
          "craftsmanship"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "saírse"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "saoirse"
          },
          "expansion": "Irish: saoirse",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: saoirse"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "seyrsnys"
          },
          "expansion": "Manx: seyrsnys",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: seyrsnys"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "saorsa"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: saorsa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: saorsa"
    }
  ],
  "etymology_text": "From sáer (“craftsman”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-neut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Neuter io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "saírsib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "saírse",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ṡaírse",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "n",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "saírse m or n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "g2": "n"
      },
      "expansion": "saírse m or n",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saírs"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "saírse+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "saírsiu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "saírse+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "saírsib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "saírsib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "saírsiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "saírse+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "saírse+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "saírsi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "saírse+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saírsi+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "saírse",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "saírse+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "saírsiu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saírsi",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "saírs"
      },
      "name": "sga-decl-io-neut"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "saírse+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "saírse+L",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "saírse+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-n",
        "dat_du": "saírsib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "saírsib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "saírsiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "saírse+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "saírse+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "saírsi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "saírse+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "saírse+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "saírse+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "saírse+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "saírse+L",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "saírse+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "s",
        "2": "aírse"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine io-stem nouns",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish neuter io-stem nouns",
        "Old Irish neuter nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish nouns with multiple genders"
      ],
      "glosses": [
        "craftsmanship"
      ],
      "links": [
        [
          "craftsmanship",
          "craftsmanship"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "saírse"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "saírse"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "saírse",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "saírse"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "saírse",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.