"loch" meaning in Old Irish

See loch in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /l͈ox/
Head templates: {{head|sga|adjective|||||||head=}} loch, {{sga-adj}} loch Inflection templates: {{sga-decl-adj-o-a|gsm=loich}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=loich|acc_m_pl=lochu locha†|acc_m_sg=loch|dat_f_sg=loich|dat_m_sg=loch|dat_n_sg=loch|dat_pl=lochaib|gen_f_sg=loiche|gen_m_sg=loich|gen_n_sg=loich|gen_pl=loch|info=o/ā-stem|nom_f_sg=loch|nom_fn_pl=locha|nom_m_pl=loich|nom_m_sg=loch|nom_n_sg=loch|notes=*modifying a noun whose vocative is different from its nominative **modifying a noun whose vocative is identical to its nominative † not when substantivized|voc_m_pl=lochu locha†|voc_m_sg=loich* loch**}}, {{sga-mutation|l|och}} Forms: no-table-tags [table-tags], loch [masculine, nominative, singular], loch [feminine, nominative, singular], loch [neuter, nominative, singular], loich [masculine, singular, vocative], loch [masculine, singular, vocative], loch [feminine, singular, vocative], loch [neuter, singular, vocative], loch [accusative, masculine, singular], loich [accusative, feminine, singular], loch [accusative, neuter, singular], loich [genitive, masculine, singular], loiche [feminine, genitive, singular], loich [genitive, neuter, singular], loch [dative, masculine, singular], loich [dative, feminine, singular], loch [dative, neuter, singular], loich [masculine, nominative, plural], locha [feminine, neuter, nominative, plural], lochu [masculine, plural, vocative], locha [masculine, plural, vocative], locha [feminine, neuter, plural, vocative], lochu [accusative, masculine, plural], locha [accusative, masculine, plural], locha [accusative, feminine, neuter, plural], loch [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], lochaib [dative, feminine, masculine, neuter, plural], no-table-tags [table-tags], loch [mutation, mutation-radical], also lloch after a proclitic [mutation, mutation-radical], ending in a vowel [mutation, mutation-radical], loch [mutation, mutation-nasal]
  1. black, dark
    Sense id: en-loch-sga-adj-TEBi~n~n
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun

IPA: /l͈ox/
Etymology: From Proto-Celtic *loku, from Proto-Indo-European *lókus. Welsh llwch, Breton loc'h, and Cornish logh might be borrowed from Old Irish. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*loku}} Proto-Celtic *loku, {{inh|sga|ine-pro|*lókus}} Proto-Indo-European *lókus, {{cog|cy|llwch}} Welsh llwch, {{cog|br|loc'h}} Breton loc'h, {{cog|kw|logh}} Cornish logh Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|locho||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=n|g2=m|g3=|head=|sort=}} loch n or m (genitive locho), {{sga-noun|n|locho|g2=m}} loch n or m (genitive locho) Inflection templates: {{sga-decl-u|g=n}}, {{sga-decl-noun|acc_du=loch+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=loch|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=loch+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-n|dat_du=lochaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=lochaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=loch+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=locho+N|gen_du2=locha+N|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=loch+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=locho+H|gen_sg2=locha+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=loch+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=loch+L|nom_pl2=locha|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=loch+N|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=loch+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=loch|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=loch+N|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: locho [genitive], no-table-tags [table-tags], loch [nominative, singular], loch [dual, nominative], loch [nominative, plural], locha [nominative, plural], loch [singular, vocative], loch [dual, vocative], loch [plural, vocative], loch [accusative, singular], loch [accusative, dual], loch [accusative, plural], locho [genitive, singular], locha [genitive, singular], locho [dual, genitive], locha [dual, genitive], loch [genitive, plural], loch [dative, singular], lochaib [dative, dual], lochaib [dative, plural]
  1. lake Tags: masculine, neuter
    Sense id: en-loch-sga-noun-bwIfAmjV
  2. inlet of the sea Tags: masculine, neuter
    Sense id: en-loch-sga-noun-kSFh-QO~ Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 16 16 69
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Download JSONL data for loch meaning in Old Irish (9.2kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "loch"
          },
          "expansion": "Irish: loch\n→ English: lough",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Irish: loch\n→ English: lough"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "logh"
          },
          "expansion": "Manx: logh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: logh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "loch"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: loch\n→ Middle English: lough, loch, louche; luh\nEnglish: lough, loch\nScots: loch",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: loch\n→ Middle English: lough, loch, louche; luh\nEnglish: lough, loch\nScots: loch"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*loku"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *loku",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*lókus"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *lókus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "llwch"
      },
      "expansion": "Welsh llwch",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "loc'h"
      },
      "expansion": "Breton loc'h",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "logh"
      },
      "expansion": "Cornish logh",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *loku, from Proto-Indo-European *lókus. Welsh llwch, Breton loc'h, and Cornish logh might be borrowed from Old Irish.",
  "forms": [
    {
      "form": "locho",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Neuter u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "locho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lochaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "lochaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "locho",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "n",
        "g2": "m",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "loch n or m (genitive locho)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "locho",
        "g2": "m"
      },
      "expansion": "loch n or m (genitive locho)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "n"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "loch+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "loch",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "loch+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-n",
        "dat_du": "lochaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "lochaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "loch+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "locho+N",
        "gen_du2": "locha+N",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "loch+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "locho+H",
        "gen_sg2": "locha+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "loch+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "loch+L",
        "nom_pl2": "locha",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "loch+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "loch+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "loch",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "loch+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "lake"
      ],
      "id": "en-loch-sga-noun-bwIfAmjV",
      "links": [
        [
          "lake",
          "lake"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 16 69",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inlet of the sea"
      ],
      "id": "en-loch-sga-noun-kSFh-QO~",
      "links": [
        [
          "inlet",
          "inlet"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/l͈ox/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Brill Publishers"
  ],
  "word": "loch"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loiche",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lochu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lochu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lochaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also lloch after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "loch",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "loch",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "gsm": "loich"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "loich",
        "acc_m_pl": "lochu\nlocha†",
        "acc_m_sg": "loch",
        "dat_f_sg": "loich",
        "dat_m_sg": "loch",
        "dat_n_sg": "loch",
        "dat_pl": "lochaib",
        "gen_f_sg": "loiche",
        "gen_m_sg": "loich",
        "gen_n_sg": "loich",
        "gen_pl": "loch",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "loch",
        "nom_fn_pl": "locha",
        "nom_m_pl": "loich",
        "nom_m_sg": "loch",
        "nom_n_sg": "loch",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "lochu\nlocha†",
        "voc_m_sg": "loich*\nloch**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "l",
        "2": "och"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "black, dark"
      ],
      "id": "en-loch-sga-adj-TEBi~n~n",
      "links": [
        [
          "black",
          "black"
        ],
        [
          "dark",
          "dark"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/l͈ox/"
    }
  ],
  "word": "loch"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish neuter nouns",
    "Old Irish neuter u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish nouns with multiple genders",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "gd-noun 2",
    "gd:Bodies of water",
    "gd:Landforms"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "loch"
          },
          "expansion": "Irish: loch\n→ English: lough",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Irish: loch\n→ English: lough"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "logh"
          },
          "expansion": "Manx: logh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: logh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "loch"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: loch\n→ Middle English: lough, loch, louche; luh\nEnglish: lough, loch\nScots: loch",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: loch\n→ Middle English: lough, loch, louche; luh\nEnglish: lough, loch\nScots: loch"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*loku"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *loku",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*lókus"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *lókus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "llwch"
      },
      "expansion": "Welsh llwch",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "loc'h"
      },
      "expansion": "Breton loc'h",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "logh"
      },
      "expansion": "Cornish logh",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *loku, from Proto-Indo-European *lókus. Welsh llwch, Breton loc'h, and Cornish logh might be borrowed from Old Irish.",
  "forms": [
    {
      "form": "locho",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Neuter u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "locho",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lochaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "lochaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "locho",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "n",
        "g2": "m",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "loch n or m (genitive locho)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "locho",
        "g2": "m"
      },
      "expansion": "loch n or m (genitive locho)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "n"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "loch+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "loch",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "loch+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-n",
        "dat_du": "lochaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "lochaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "loch+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "locho+N",
        "gen_du2": "locha+N",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "loch+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "locho+H",
        "gen_sg2": "locha+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "loch+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "loch+L",
        "nom_pl2": "locha",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "loch+N",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "loch+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "loch",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "loch+N",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "lake"
      ],
      "links": [
        [
          "lake",
          "lake"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inlet of the sea"
      ],
      "links": [
        [
          "inlet",
          "inlet"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/l͈ox/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Brill Publishers"
  ],
  "word": "loch"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "gd-noun 2",
    "gd:Bodies of water",
    "gd:Landforms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loiche",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "loich",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lochu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "lochu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "locha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lochaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "also lloch after a proclitic",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "ending in a vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "loch",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "loch",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "loch",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "gsm": "loich"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "loich",
        "acc_m_pl": "lochu\nlocha†",
        "acc_m_sg": "loch",
        "dat_f_sg": "loich",
        "dat_m_sg": "loch",
        "dat_n_sg": "loch",
        "dat_pl": "lochaib",
        "gen_f_sg": "loiche",
        "gen_m_sg": "loich",
        "gen_n_sg": "loich",
        "gen_pl": "loch",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "loch",
        "nom_fn_pl": "locha",
        "nom_m_pl": "loich",
        "nom_m_sg": "loch",
        "nom_n_sg": "loch",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "lochu\nlocha†",
        "voc_m_sg": "loich*\nloch**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "l",
        "2": "och"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "black, dark"
      ],
      "links": [
        [
          "black",
          "black"
        ],
        [
          "dark",
          "dark"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/l͈ox/"
    }
  ],
  "word": "loch"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "loch"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "loch",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.