"graig" meaning in Old Irish

See graig in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈɡr͈aɣʲ/
Etymology: From Proto-Celtic *gregis. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*gregis}} Proto-Celtic *gregis Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|grega|||||||nominative plural|graigi||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=f|g2=m|g3=|head=|sort=}} graig f or m (genitive grega, nominative plural graigi), {{sga-noun|f|grega|graigi|g2=m}} graig f or m (genitive grega, nominative plural graigi) Inflection templates: {{sga-decl-i|greg|g=f}}, {{sga-decl-noun|acc_du=graig+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=graigi+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=graig+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=i-f|dat_du=graigib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=graigib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=graig+L|dat_sg2=|dat_sg3=|dat_sg4=|gen_du=grego+H|gen_du2=grega+H|gen_du3=|gen_du4=|gen_du5=|gen_pl=graige+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=grego+H|gen_sg2=grega+H|gen_sg3=|gen_sg4=|gen_sg5=|n=|nom_du=graig+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=graigi+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=graig|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=graig+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=graigi+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=graig|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|g|raig}} Forms: grega [genitive], graigi [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], graig [nominative, singular], graig [dual, nominative], graigi [nominative, plural], graig [singular, vocative], graig [dual, vocative], graigi [plural, vocative], graig [accusative, singular], graig [accusative, dual], graigi [accusative, plural], grego [genitive, singular], grega [genitive, singular], grego [dual, genitive], grega [dual, genitive], graige [genitive, plural], graig [dative, singular], graigib [dative, dual], graigib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], graig [mutation, mutation-radical], graig [mutation, mutation-nasal], ngraig [mutation]
  1. (collective) horses Wikipedia link: Brill Publishers Tags: collective, feminine, masculine
    Sense id: en-graig-sga-noun-oqUvPrqS Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for graig meaning in Old Irish (4.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*gregis"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *gregis",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *gregis.",
  "forms": [
    {
      "form": "grega",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "grego",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "grega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "grego",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "grega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "graige",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "graigib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "graigib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ngraig",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "graigi",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "grega",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "f",
        "g2": "m",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "graig f or m (genitive grega, nominative plural graigi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "grega",
        "3": "graigi",
        "g2": "m"
      },
      "expansion": "graig f or m (genitive grega, nominative plural graigi)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "greg",
        "g": "f"
      },
      "name": "sga-decl-i"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "graig+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "graigi+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "graig+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "i-f",
        "dat_du": "graigib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "graigib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "graig+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "gen_du": "grego+H",
        "gen_du2": "grega+H",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_du5": "",
        "gen_pl": "graige+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "grego+H",
        "gen_sg2": "grega+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "gen_sg5": "",
        "n": "",
        "nom_du": "graig+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "graigi+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "graig",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "graig+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "graigi+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "graig",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "g",
        "2": "raig"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Pharaoh was drowned with his own host,   with chariots and a great number of horses.",
          "text": "Báite Pharo lia ṡlúag sain co cairptib ocus mór-graig.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "text": "Sarugad Eugain Mainisdreach, abbatis Airdd Machae hi foigaillnaig la Conchobar m. n-Donnchada co n-arrgabtha a muinnter & co ructha a graigi.\nEógan of Mainister, abbot of Armagh, was dishonoured over … by Conchobor, son of Donnchad; and his followers were taken prisoner; and his horses taken away.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "horses"
      ],
      "id": "en-graig-sga-noun-oqUvPrqS",
      "links": [
        [
          "horses",
          "horse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(collective) horses"
      ],
      "tags": [
        "collective",
        "feminine",
        "masculine"
      ],
      "wikipedia": [
        "Brill Publishers"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɡr͈aɣʲ/"
    }
  ],
  "word": "graig"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*gregis"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *gregis",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *gregis.",
  "forms": [
    {
      "form": "grega",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "graigi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "grego",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "grega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "grego",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "grega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "graige",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "graigib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "graigib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "graig",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ngraig",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "graigi",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "grega",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "f",
        "g2": "m",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "graig f or m (genitive grega, nominative plural graigi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "grega",
        "3": "graigi",
        "g2": "m"
      },
      "expansion": "graig f or m (genitive grega, nominative plural graigi)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "greg",
        "g": "f"
      },
      "name": "sga-decl-i"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "graig+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "graigi+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "graig+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "i-f",
        "dat_du": "graigib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "graigib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "graig+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "gen_du": "grego+H",
        "gen_du2": "grega+H",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_du5": "",
        "gen_pl": "graige+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "grego+H",
        "gen_sg2": "grega+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "gen_sg5": "",
        "n": "",
        "nom_du": "graig+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "graigi+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "graig",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "graig+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "graigi+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "graig",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "g",
        "2": "raig"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish collective nouns",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish feminine nouns",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine or feminine i-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish nouns with multiple genders",
        "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Pharaoh was drowned with his own host,   with chariots and a great number of horses.",
          "text": "Báite Pharo lia ṡlúag sain co cairptib ocus mór-graig.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "text": "Sarugad Eugain Mainisdreach, abbatis Airdd Machae hi foigaillnaig la Conchobar m. n-Donnchada co n-arrgabtha a muinnter & co ructha a graigi.\nEógan of Mainister, abbot of Armagh, was dishonoured over … by Conchobor, son of Donnchad; and his followers were taken prisoner; and his horses taken away.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "horses"
      ],
      "links": [
        [
          "horses",
          "horse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(collective) horses"
      ],
      "tags": [
        "collective",
        "feminine",
        "masculine"
      ],
      "wikipedia": [
        "Brill Publishers"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɡr͈aɣʲ/"
    }
  ],
  "word": "graig"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "graig"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "graig",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-17 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (446037d and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.