"daltán" meaning in Old Irish

See daltán in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈdal͈taːn/
Etymology: From daltae + -án. Etymology templates: {{suffix|sga|daltae|án}} daltae + -án Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} daltán m, {{sga-noun|m}} daltán m Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|daltáin}}, {{sga-decl-noun|acc_du=daltán+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=daltánu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=daltán+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=daltánaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=daltánaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=daltán+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=daltán|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=daltán+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=daltáin+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=daltán+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=daltáin+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=daltán|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=daltán+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=daltánu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=daltáin|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|altán}} Forms: no-table-tags [table-tags], daltán [masculine, nominative, singular, stem], daltán [dual, masculine, nominative, stem], daltáin [masculine, nominative, plural, stem], daltáin [masculine, singular, stem, vocative], daltán [dual, masculine, stem, vocative], daltánu [masculine, plural, stem, vocative], daltán [accusative, masculine, singular, stem], daltán [accusative, dual, masculine, stem], daltánu [accusative, masculine, plural, stem], daltáin [genitive, masculine, singular, stem], daltán [dual, genitive, masculine, stem], daltán [genitive, masculine, plural, stem], daltán [dative, masculine, singular, stem], daltánaib [dative, dual, masculine, stem], daltánaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], daltán [mutation, mutation-radical], daltán [mutation, mutation-nasal], ndaltán [mutation]
  1. (term of endearment) little foster child, little pupil Tags: masculine
    Sense id: en-daltán-sga-noun-N6TjjFhM Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -án

Download JSONL data for daltán meaning in Old Irish (4.2kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "daltae",
        "3": "án"
      },
      "expansion": "daltae + -án",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From daltae + -án.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltáin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltáin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltáin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndaltán",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "daltán m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "daltán m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "daltáin"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "daltán+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "daltánu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "daltán+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "daltánaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "daltánaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "daltán+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "daltán",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "daltán+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "daltáin+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "daltán+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "daltáin+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "daltán",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "daltán+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "daltánu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "daltáin",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "altán"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -án",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "little foster child, little pupil"
      ],
      "id": "en-daltán-sga-noun-N6TjjFhM",
      "links": [
        [
          "foster child",
          "foster child"
        ],
        [
          "pupil",
          "pupil"
        ]
      ],
      "qualifier": "term of endearment",
      "raw_glosses": [
        "(term of endearment) little foster child, little pupil"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdal͈taːn/"
    }
  ],
  "word": "daltán"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "daltae",
        "3": "án"
      },
      "expansion": "daltae + -án",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From daltae + -án.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltáin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltáin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltáin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "daltánaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "daltán",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndaltán",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "daltán m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "daltán m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "daltáin"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "daltán+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "daltánu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "daltán+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "daltánaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "daltánaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "daltán+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "daltán",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "daltán+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "daltáin+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "daltán+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "daltáin+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "daltán",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "daltán+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "daltánu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "daltáin",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "altán"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms suffixed with -án",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "little foster child, little pupil"
      ],
      "links": [
        [
          "foster child",
          "foster child"
        ],
        [
          "pupil",
          "pupil"
        ]
      ],
      "qualifier": "term of endearment",
      "raw_glosses": [
        "(term of endearment) little foster child, little pupil"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdal͈taːn/"
    }
  ],
  "word": "daltán"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "daltán"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "daltán",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.