"cú" meaning in Old Irish

See in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /kuː/
Etymology: From Primitive Irish ᚉᚒᚅᚐ (cuna, genitive), from Proto-Celtic *kū (compare Welsh ci), from Proto-Indo-European *ḱwṓ. Etymology templates: {{inh|sga|pgl|ᚉᚒᚅᚐ|pos=genitive}} Primitive Irish ᚉᚒᚅᚐ (cuna, genitive), {{inh|sga|cel-pro|*kū}} Proto-Celtic *kū, {{cog|cy|ci}} Welsh ci, {{inh|sga|ine-pro|*ḱwṓ}} Proto-Indo-European *ḱwṓ Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|con|||||||nominative plural|coin||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} cú m (genitive con, nominative plural coin), {{sga-noun|m|con|coin}} cú m (genitive con, nominative plural coin) Inflection templates: {{sga-decl-n-mf|coin|con|acc_pl=cona|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=coin+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=cona+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=coin+N|acc_sg2=|acc_sg3=|acc_sg4=|acc_sg5=|class=n-m|dat_du=conaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=conaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=coin+L|dat_sg2=cú+L|dat_sg3=|dat_sg4=|dat_sg5=|dat_sg6=|gen_du=con+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=con+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=con|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=coin+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=coin|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=cú|nom_sg2=|nom_sg3=|nom_sg4=|voc_du=coin+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=cona+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=cú|voc_sg2=|voc_sg3=|voc_sg4=}}, {{sga-mutation|c|ú}} Forms: con [genitive], coin [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], [nominative, singular], coin [dual, nominative], coin [nominative, plural], [singular, vocative], coin [dual, vocative], cona [plural, vocative], coin [accusative, singular], coin [accusative, dual], cona [accusative, plural], con [genitive, singular], con [dual, genitive], con [genitive, plural], coin [dative, singular], [dative, singular], conaib [dative, dual], conaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], [mutation, mutation-radical], chú [mutation, mutation-nasal], [mutation]
  1. dog, hound Tags: masculine Categories (lifeform): Dogs
    Sense id: en-cú-sga-noun-XQWEk7YJ Disambiguation of Dogs: 50 50 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 50 50
  2. wolf Tags: masculine Categories (lifeform): Canids, Dogs Synonyms: macc tíre
    Sense id: en-cú-sga-noun-92thuWLb Disambiguation of Canids: 34 66 Disambiguation of Dogs: 50 50 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: conamail, cúán, Cú Chulainn, doburchú

Inflected forms

Download JSONL data for cú meaning in Old Irish (6.1kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "conamail"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "cúán"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Cú Chulainn"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "doburchú"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "cú"
          },
          "expansion": "Middle Irish: cú\nIrish: cú\nManx: coo\nScottish Gaelic: cù",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: cú\nIrish: cú\nManx: coo\nScottish Gaelic: cù"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "pgl",
        "3": "ᚉᚒᚅᚐ",
        "pos": "genitive"
      },
      "expansion": "Primitive Irish ᚉᚒᚅᚐ (cuna, genitive)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*kū"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *kū",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ci"
      },
      "expansion": "Welsh ci",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ḱwṓ"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ḱwṓ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Primitive Irish ᚉᚒᚅᚐ (cuna, genitive), from Proto-Celtic *kū (compare Welsh ci), from Proto-Indo-European *ḱwṓ.",
  "forms": [
    {
      "form": "con",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "cona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "cona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "con",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "con",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "con",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "chú",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "coin",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "con",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cú m (genitive con, nominative plural coin)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "con",
        "3": "coin"
      },
      "expansion": "cú m (genitive con, nominative plural coin)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "coin",
        "2": "con",
        "acc_pl": "cona",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "coin+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "cona+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "coin+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "conaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "conaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "coin+L",
        "dat_sg2": "cú+L",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "con+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "con+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "con",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "coin+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "coin",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "cú",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "coin+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "cona+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "cú",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "2": "ú"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sga",
          "name": "Dogs",
          "orig": "sga:Dogs",
          "parents": [
            "Canids",
            "Carnivores",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dog, hound"
      ],
      "id": "en-cú-sga-noun-XQWEk7YJ",
      "links": [
        [
          "dog",
          "dog"
        ],
        [
          "hound",
          "hound"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "34 66",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sga",
          "name": "Canids",
          "orig": "sga:Canids",
          "parents": [
            "Carnivores",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sga",
          "name": "Dogs",
          "orig": "sga:Dogs",
          "parents": [
            "Canids",
            "Carnivores",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wolf"
      ],
      "id": "en-cú-sga-noun-92thuWLb",
      "links": [
        [
          "wolf",
          "wolf"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "macc tíre"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/kuː/"
    }
  ],
  "word": "cú"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine or feminine n-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Primitive Irish",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms inherited from Primitive Irish",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "sga:Canids",
    "sga:Dogs",
    "vi:Animal sounds",
    "vi:Owls"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "conamail"
    },
    {
      "word": "cúán"
    },
    {
      "word": "Cú Chulainn"
    },
    {
      "word": "doburchú"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "cú"
          },
          "expansion": "Middle Irish: cú\nIrish: cú\nManx: coo\nScottish Gaelic: cù",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: cú\nIrish: cú\nManx: coo\nScottish Gaelic: cù"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "pgl",
        "3": "ᚉᚒᚅᚐ",
        "pos": "genitive"
      },
      "expansion": "Primitive Irish ᚉᚒᚅᚐ (cuna, genitive)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*kū"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *kū",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ci"
      },
      "expansion": "Welsh ci",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ḱwṓ"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ḱwṓ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Primitive Irish ᚉᚒᚅᚐ (cuna, genitive), from Proto-Celtic *kū (compare Welsh ci), from Proto-Indo-European *ḱwṓ.",
  "forms": [
    {
      "form": "con",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "cona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "cona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "con",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "con",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "con",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "coin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "chú",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "cú",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "coin",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "con",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cú m (genitive con, nominative plural coin)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "con",
        "3": "coin"
      },
      "expansion": "cú m (genitive con, nominative plural coin)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "coin",
        "2": "con",
        "acc_pl": "cona",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "coin+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "cona+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "coin+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "conaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "conaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "coin+L",
        "dat_sg2": "cú+L",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "con+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "con+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "con",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "coin+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "coin",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "cú",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "coin+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "cona+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "cú",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "2": "ú"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "dog, hound"
      ],
      "links": [
        [
          "dog",
          "dog"
        ],
        [
          "hound",
          "hound"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "wolf"
      ],
      "links": [
        [
          "wolf",
          "wolf"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "macc tíre"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/kuː/"
    }
  ],
  "word": "cú"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "cú"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "cú",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.