"kim" meaning in Livonian

See kim in All languages combined, or Wiktionary

Numeral

Etymology: From Proto-Finnic *kümmen. Akin to Finnish kymmenen. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*kümmen}} Proto-Finnic *kümmen, {{cog|fi|kymmenen}} Finnish kymmenen Head templates: {{head|liv|numeral}} kim Forms: no-table-tags [table-tags], kim [nominative, singular], kimmõd [nominative, plural], kim [genitive, singular], kimmõd [genitive, plural], kimmõ [partitive, singular], kimmidi [partitive, plural], kimmõn [dative, singular], kimmõdõn [dative, plural], kimmõks [instrumental, singular], kimmõdõks [instrumental, plural], kimmõ [illative, singular], kimmiž [illative, plural], kims [inessive, singular], kimsõ [inessive, singular], kimmis [inessive, plural], kimst [elative, singular], kimstõ [elative, singular], kimmist [elative, plural]
  1. ten Categories (topical): Livonian cardinal numbers Related terms: kimmõz, Livonian cardinals (1–11):
    Sense id: en-kim-liv-num-5EMrqpCB Categories (other): Livonian entries with incorrect language header

Inflected forms

Download JSON data for kim meaning in Livonian (2.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kümmen"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kümmen",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kymmenen"
      },
      "expansion": "Finnish kymmenen",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kümmen. Akin to Finnish kymmenen.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-kim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmidi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõdõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmiž",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kims",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "kim",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "name": "Livonian cardinal numbers",
          "parents": [
            "Cardinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ten"
      ],
      "id": "en-kim-liv-num-5EMrqpCB",
      "links": [
        [
          "ten",
          "ten"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "kimmõz"
        },
        {
          "word": "Livonian cardinals (1–11):"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "kim"
}
{
  "categories": [
    "White Hmong entries with incorrect language header",
    "White Hmong lemmas",
    "White Hmong terms borrowed from Mandarin",
    "White Hmong terms derived from Mandarin",
    "White Hmong terms with IPA pronunciation",
    "White Hmong verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kümmen"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kümmen",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kymmenen"
      },
      "expansion": "Finnish kymmenen",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kümmen. Akin to Finnish kymmenen.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-kim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmidi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõdõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmiž",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kims",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kimst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kimmist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "kim",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "word": "kimmõz"
    },
    {
      "word": "Livonian cardinals (1–11):"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian cardinal numbers",
        "Livonian entries with incorrect language header",
        "Livonian lemmas",
        "Livonian numerals",
        "Livonian terms derived from Proto-Finnic",
        "Livonian terms inherited from Proto-Finnic"
      ],
      "glosses": [
        "ten"
      ],
      "links": [
        [
          "ten",
          "ten"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kim"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.