"eļļõ" meaning in Livonian

See eļļõ in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /eʎːə/
Etymology: Possibly borrowed from Latvian eļļa. Ultimately from Middle Dutch or Middle Low German ölje from olie. Compare German Öl. Suhonen lists the form eļ as a borrowing from Latvian or German. This entry uses the form listed in LĒL for the "oil" sense. Etymology templates: {{bor|liv|lv|eļļa}} Latvian eļļa, {{der|liv|dum|-}} Middle Dutch, {{der|liv|gml|ölje}} Middle Low German ölje, {{m|gml|olie}} olie, {{cog|de|Öl}} German Öl, {{m|liv|eļ}} eļ Head templates: {{head|liv|noun form}} eļļõ, {{head|liv|noun}} eļļõ Forms: no-table-tags [table-tags], eļļõ [nominative, singular], eļļõd [nominative, plural], eļļõ [genitive, singular], eļļõd [genitive, plural], eļļõ [partitive, singular], eļļidi [partitive, plural], eļļõn [dative, singular], eļļõdõn [dative, plural], eļļõks [instrumental, singular], eļļõdõks [instrumental, plural], eļļõz [illative, singular], eļļõ [illative, singular], eļļiž [illative, plural], eļļõs [inessive, singular], eļļis [inessive, plural], eļļõst [elative, singular], eļļist [elative, plural]
  1. partitive singular of eļ Tags: form-of, partitive, singular Form of:
    Sense id: en-eļļõ-liv-noun-hLGoVg0Y Categories (other): Livonian entries with incorrect language header, Livonian etymologies from LEV Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 48 48 5 Disambiguation of Livonian etymologies from LEV: 46 46 9 0
  2. illative singular of eļ Tags: form-of, illative, singular Form of:
    Sense id: en-eļļõ-liv-noun-co9wXo2O Categories (other): Livonian entries with incorrect language header, Livonian etymologies from LEV Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 48 48 5 Disambiguation of Livonian etymologies from LEV: 46 46 9 0
  3. oil
    Sense id: en-eļļõ-liv-noun-q3kCvL2R

Verb

IPA: /eʎːə/
Etymology: Possibly borrowed from Latvian eļļa. Ultimately from Middle Dutch or Middle Low German ölje from olie. Compare German Öl. Suhonen lists the form eļ as a borrowing from Latvian or German. This entry uses the form listed in LĒL for the "oil" sense. Etymology templates: {{bor|liv|lv|eļļa}} Latvian eļļa, {{der|liv|dum|-}} Middle Dutch, {{der|liv|gml|ölje}} Middle Low German ölje, {{m|gml|olie}} olie, {{cog|de|Öl}} German Öl, {{m|liv|eļ}} eļ Head templates: {{head|liv|verb}} eļļõ Inflection templates: {{liv-conj-luggõ|eļ|ļ|eļļõ|eļļiz|type=50}}, {{liv-conj-table|1pl_cond=eļļõksmõ|1pl_impr=eļļõgõm|1pl_indc_neg=eļļõm|1pl_past_indc=eļļizmõ|1pl_pres_indc=eļļõm|1sg_cond=eļļõks|1sg_past_indc=eļļiz|1sg_pres_indc=eļļõb|2pl_cond=eļļõkstõ|2pl_impr=eļļõgid|2pl_indc_neg=eļļõt|2pl_past_indc=eļļiztõ|2pl_past_indc2=eļļizt|2pl_pres_indc=eļļõt|2sg_cond=eļļõkst|2sg_impr=eļ|2sg_past_indc=eļļizt|2sg_pres_indc=eļļõd|3pl_cond=eļļõkstõ|3pl_indc_neg=eļļõbõd|3pl_past_indc=eļļiztõ|3pl_past_indc2=eļļizt|3pl_pres_indc=eļļõbõd|3sg_cond=eļļõks|3sg_past_indc=eļļiz|3sg_pres_indc=eļļõb|actv_ptc=eļļõn|actv_ptc_pl=eļļõnd|debi=eļļõmõst|gerund=eļļõs|inf=eļļõ|pasv_ptc=eļdõd|pl_juss=eļļõgõd|pl_quot=eļļijid|sg_impr_neg=eļ|sg_indc_neg=eļ|sg_juss=eļļõg|sg_quot=eļļiji|sup=eļļõm|sup_abe=eļļõmõt|type=50|x=}} Forms: no-table-tags [table-tags], eļļõb [first-person, indicative, present, singular], eļļõd [indicative, present, second-person, singular], eļļõb [indicative, present, singular, third-person], eļļõm [first-person, indicative, plural, present], eļļõt [indicative, plural, present, second-person], eļļõbõd [indicative, plural, present, third-person], eļļiz [first-person, indicative, past, singular], eļļizt [indicative, past, second-person, singular], eļļiz [indicative, past, singular, third-person], eļļizmõ [first-person, indicative, past, plural], eļļiztõ [indicative, past, plural, second-person], eļļizt [indicative, past, plural, second-person], eļļiztõ [indicative, past, plural, third-person], eļļizt [indicative, past, plural, third-person], līb eļļõn [first-person, future, indicative, perfect, singular], līd eļļõn [future, indicative, perfect, second-person, singular], līb eļļõn [future, indicative, perfect, singular, third-person], līm eļļõnd [first-person, future, indicative, perfect, plural], līmõ eļļõnd [first-person, future, indicative, perfect, plural], līt eļļõnd [future, indicative, perfect, plural, second-person], lītõ eļļõnd [future, indicative, perfect, plural, second-person], lībõd eļļõnd [future, indicative, perfect, plural, third-person], äb eļ [first-person, indicative, negative, present, singular], äd eļ [indicative, negative, present, second-person, singular], äb eļ [indicative, negative, present, singular, third-person], äb eļļõm [first-person, indicative, negative, plural, present], ät eļļõt [indicative, negative, plural, present, second-person], äb eļļõt [indicative, negative, plural, present, third-person], iz eļ [first-person, indicative, negative, past, singular], izt eļ [indicative, negative, past, second-person, singular], iz eļ [indicative, negative, past, singular, third-person], iz eļļõm [first-person, indicative, negative, past, plural], izt eļļõt [indicative, negative, past, plural, second-person], izt eļļõt [indicative, negative, past, plural, third-person], äb lī eļļõn [first-person, future, indicative, negative, perfect, singular], äd lī eļļõn [future, indicative, negative, perfect, second-person, singular], äb lī eļļõn [future, indicative, negative, perfect, singular, third-person], äb līm eļļõnd [first-person, future, indicative, negative, perfect, plural], äb līmõ eļļõnd [first-person, future, indicative, negative, perfect, plural], ät līt eļļõnd [future, indicative, negative, perfect, plural, second-person], ät lītõ eļļõnd [future, indicative, negative, perfect, plural, second-person], äb līt eļļõnd [future, indicative, negative, perfect, plural, third-person], äb lītõ eļļõnd [future, indicative, negative, perfect, plural, third-person], eļ! [imperative, second-person, singular], eļļõgõm! [first-person, imperative, plural], eļļõgid! [imperative, plural, second-person], alā eļ! [imperative, negative, second-person, singular], algõm eļļõgõm! [first-person, imperative, negative, plural], algid eļļõgid! [imperative, negative, plural, second-person], eļļõks [conditional, first-person, singular], eļļõkst [conditional, second-person, singular], eļļõks [conditional, singular, third-person], eļļõksmõ [conditional, first-person, plural], eļļõkstõ [conditional, plural, second-person], eļļõkstõ [conditional, plural, third-person], äb eļļõks [conditional, first-person, negative, singular], äd eļļõkst [conditional, negative, second-person, singular], äb eļļõks [conditional, negative, singular, third-person], äb eļļõksmõ [conditional, first-person, negative, plural], ät eļļõkstõ [conditional, negative, plural, second-person], äb eļļõkstõ [conditional, negative, plural, third-person], eļļõg [first-person, jussive, singular], eļļõg [jussive, second-person, singular], eļļõg [jussive, singular, third-person], eļļõgõd [first-person, jussive, plural], eļļõgõd [jussive, plural, second-person], eļļõgõd [jussive, plural, third-person], algõ eļļõg [first-person, jussive, negative, singular], algõ eļļõg [jussive, negative, second-person, singular], algõ eļļõg [jussive, negative, singular, third-person], algõd eļļõgõd [first-person, jussive, negative, plural], algõd eļļõgõd [jussive, negative, plural, second-person], algõd eļļõgõd [jussive, negative, plural, third-person], eļļiji [first-person, quotative, singular], eļļiji [quotative, second-person, singular], eļļiji [quotative, singular, third-person], eļļijid [first-person, plural, quotative], eļļijid [plural, quotative, second-person], eļļijid [plural, quotative, third-person], um eļļõmõst [debitive, first-person, quotative, singular], um eļļõmõst [debitive, quotative, second-person, singular], um eļļõmõst [debitive, quotative, singular, third-person], um eļļõmõst [debitive, first-person, plural, quotative], um eļļõmõst [debitive, plural, quotative, second-person], um eļļõmõst [debitive, plural, quotative, third-person], eļļõ [first-person, infinitive, plural, quotative], eļļõ [infinitive, quotative, second-person, third-person], eļļõs [first-person, gerund, plural, quotative], eļļõs [gerund, quotative, second-person, third-person], eļļõm [first-person, plural, quotative, supine], eļļõm [quotative, second-person, supine, third-person], eļļõmõt [abessive, first-person, plural, quotative, supine], eļļõmõt [abessive, quotative, second-person, supine, third-person], eļļõn [active, first-person, participle, plural, quotative], eļļõn [active, participle, quotative, second-person, third-person], eļdõd [first-person, participle, passive, plural, quotative], eļdõd [participle, passive, quotative, second-person, third-person]
  1. to oil
    Sense id: en-eļļõ-liv-verb-Go4YSeFA

Inflected forms

Download JSON data for eļļõ meaning in Livonian (17.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "lv",
        "3": "eļļa"
      },
      "expansion": "Latvian eļļa",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "dum",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Middle Dutch",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "gml",
        "3": "ölje"
      },
      "expansion": "Middle Low German ölje",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gml",
        "2": "olie"
      },
      "expansion": "olie",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Öl"
      },
      "expansion": "German Öl",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "eļ"
      },
      "expansion": "eļ",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly borrowed from Latvian eļļa. Ultimately from Middle Dutch or Middle Low German ölje from olie. Compare German Öl. Suhonen lists the form eļ as a borrowing from Latvian or German. This entry uses the form listed in LĒL for the \"oil\" sense.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-sieldõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļidi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõdõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiž",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eļļõ",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "eļļõ",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "48 48 5",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "46 46 9 0",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian etymologies from LEV",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eļ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive singular of eļ"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-eļļõ-liv-noun-hLGoVg0Y",
      "links": [
        [
          "eļ",
          "eļ#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "48 48 5",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "46 46 9 0",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian etymologies from LEV",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eļ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative singular of eļ"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-eļļõ-liv-noun-co9wXo2O",
      "links": [
        [
          "eļ",
          "eļ#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "oiling, greasing up with oil",
          "roman": "eļļõks eļļõb",
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA"
        }
      ],
      "glosses": [
        "oil"
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-eļļõ-liv-noun-q3kCvL2R",
      "links": [
        [
          "oil",
          "oil"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/eʎːə/"
    }
  ],
  "word": "eļļõ"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "lv",
        "3": "eļļa"
      },
      "expansion": "Latvian eļļa",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "dum",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Middle Dutch",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "gml",
        "3": "ölje"
      },
      "expansion": "Middle Low German ölje",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gml",
        "2": "olie"
      },
      "expansion": "olie",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Öl"
      },
      "expansion": "German Öl",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "eļ"
      },
      "expansion": "eļ",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly borrowed from Latvian eļļa. Ultimately from Middle Dutch or Middle Low German ölje from olie. Compare German Öl. Suhonen lists the form eļ as a borrowing from Latvian or German. This entry uses the form listed in LĒL for the \"oil\" sense.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-conj-luggõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõb",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõb",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõbõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiz",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiz",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizmõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiztõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiztõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "līb eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "līd eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "līb eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "līm eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "līmõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "līt eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lītõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lībõd eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äd eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ät eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "izt eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iz eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "izt eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "izt eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb lī eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äd lī eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äb lī eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb līm eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "äb līmõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ät līt eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ät lītõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb līt eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb lītõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļ!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõm!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgid!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alā eļ!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "algõm eļļõgõm!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "algid eļļõgid!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõkst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõksmõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äd eļļõkst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõksmõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ät eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "algõ eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "algõ eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "algõ eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "algõd eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "algõd eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "algõd eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiji",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "quotative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiji",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "quotative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiji",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "quotative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļijid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļijid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "quotative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļijid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "quotative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "first-person",
        "quotative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "quotative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "quotative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "first-person",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "plural",
        "quotative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "plural",
        "quotative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gerund",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "quotative",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "quotative",
        "second-person",
        "supine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõmõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "quotative",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõmõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "quotative",
        "second-person",
        "supine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļdõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļdõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "eļļõ",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eļ",
        "2": "ļ",
        "3": "eļļõ",
        "4": "eļļiz",
        "type": "50"
      },
      "name": "liv-conj-luggõ"
    },
    {
      "args": {
        "1pl_cond": "eļļõksmõ",
        "1pl_impr": "eļļõgõm",
        "1pl_indc_neg": "eļļõm",
        "1pl_past_indc": "eļļizmõ",
        "1pl_pres_indc": "eļļõm",
        "1sg_cond": "eļļõks",
        "1sg_past_indc": "eļļiz",
        "1sg_pres_indc": "eļļõb",
        "2pl_cond": "eļļõkstõ",
        "2pl_impr": "eļļõgid",
        "2pl_indc_neg": "eļļõt",
        "2pl_past_indc": "eļļiztõ",
        "2pl_past_indc2": "eļļizt",
        "2pl_pres_indc": "eļļõt",
        "2sg_cond": "eļļõkst",
        "2sg_impr": "eļ",
        "2sg_past_indc": "eļļizt",
        "2sg_pres_indc": "eļļõd",
        "3pl_cond": "eļļõkstõ",
        "3pl_indc_neg": "eļļõbõd",
        "3pl_past_indc": "eļļiztõ",
        "3pl_past_indc2": "eļļizt",
        "3pl_pres_indc": "eļļõbõd",
        "3sg_cond": "eļļõks",
        "3sg_past_indc": "eļļiz",
        "3sg_pres_indc": "eļļõb",
        "actv_ptc": "eļļõn",
        "actv_ptc_pl": "eļļõnd",
        "debi": "eļļõmõst",
        "gerund": "eļļõs",
        "inf": "eļļõ",
        "pasv_ptc": "eļdõd",
        "pl_juss": "eļļõgõd",
        "pl_quot": "eļļijid",
        "sg_impr_neg": "eļ",
        "sg_indc_neg": "eļ",
        "sg_juss": "eļļõg",
        "sg_quot": "eļļiji",
        "sup": "eļļõm",
        "sup_abe": "eļļõmõt",
        "type": "50",
        "x": ""
      },
      "name": "liv-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "english": "[you] oil the car in order for it to be easy",
          "roman": "mašīnt eļļõb, laz vȯlkõ kievām",
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to oil"
      ],
      "id": "en-eļļõ-liv-verb-Go4YSeFA",
      "links": [
        [
          "oil",
          "oil"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/eʎːə/"
    }
  ],
  "word": "eļļõ"
}
{
  "categories": [
    "Livonian entries with incorrect language header",
    "Livonian etymologies from LEV",
    "Livonian lemmas",
    "Livonian non-lemma forms",
    "Livonian noun forms",
    "Livonian nouns",
    "Livonian terms borrowed from Latvian",
    "Livonian terms derived from Latvian",
    "Livonian terms derived from Middle Dutch",
    "Livonian terms derived from Middle Low German",
    "Livonian terms with IPA pronunciation",
    "Livonian verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "lv",
        "3": "eļļa"
      },
      "expansion": "Latvian eļļa",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "dum",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Middle Dutch",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "gml",
        "3": "ölje"
      },
      "expansion": "Middle Low German ölje",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gml",
        "2": "olie"
      },
      "expansion": "olie",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Öl"
      },
      "expansion": "German Öl",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "eļ"
      },
      "expansion": "eļ",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly borrowed from Latvian eļļa. Ultimately from Middle Dutch or Middle Low German ölje from olie. Compare German Öl. Suhonen lists the form eļ as a borrowing from Latvian or German. This entry uses the form listed in LĒL for the \"oil\" sense.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun-sieldõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļidi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõdõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiž",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "eļļõ",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "eļļõ",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eļ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive singular of eļ"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "eļ",
          "eļ#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eļ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative singular of eļ"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "eļ",
          "eļ#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "oiling, greasing up with oil",
          "roman": "eļļõks eļļõb",
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA"
        }
      ],
      "glosses": [
        "oil"
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "oil",
          "oil"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/eʎːə/"
    }
  ],
  "word": "eļļõ"
}

{
  "categories": [
    "Livonian etymologies from LEV",
    "Livonian lemmas",
    "Livonian non-lemma forms",
    "Livonian noun forms",
    "Livonian nouns",
    "Livonian terms borrowed from Latvian",
    "Livonian terms derived from Latvian",
    "Livonian terms derived from Middle Dutch",
    "Livonian terms derived from Middle Low German",
    "Livonian terms with IPA pronunciation",
    "Livonian verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "lv",
        "3": "eļļa"
      },
      "expansion": "Latvian eļļa",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "dum",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Middle Dutch",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "gml",
        "3": "ölje"
      },
      "expansion": "Middle Low German ölje",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gml",
        "2": "olie"
      },
      "expansion": "olie",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Öl"
      },
      "expansion": "German Öl",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "eļ"
      },
      "expansion": "eļ",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly borrowed from Latvian eļļa. Ultimately from Middle Dutch or Middle Low German ölje from olie. Compare German Öl. Suhonen lists the form eļ as a borrowing from Latvian or German. This entry uses the form listed in LĒL for the \"oil\" sense.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-conj-luggõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõb",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõb",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõbõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiz",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiz",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizmõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiztõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiztõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļizt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "līb eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "līd eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "līb eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "līm eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "līmõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "līt eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lītõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lībõd eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äd eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ät eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "izt eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iz eļ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "izt eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "izt eļļõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb lī eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äd lī eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äb lī eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb līm eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "äb līmõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ät līt eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ät lītõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb līt eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb lītõ eļļõnd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļ!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõm!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgid!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alā eļ!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "algõm eļļõgõm!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "algid eļļõgid!",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõkst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõksmõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äd eļļõkst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõks",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõksmõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ät eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "äb eļļõkstõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "algõ eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "algõ eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "algõ eļļõg",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "algõd eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "jussive",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "algõd eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "algõd eļļõgõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "jussive",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiji",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "quotative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiji",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "quotative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļiji",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "quotative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļijid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļijid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "quotative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļijid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "quotative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "first-person",
        "quotative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "quotative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "quotative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "first-person",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "plural",
        "quotative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "um eļļõmõst",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "debitive",
        "plural",
        "quotative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gerund",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõs",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "quotative",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "quotative",
        "second-person",
        "supine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõmõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "first-person",
        "plural",
        "quotative",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõmõt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "quotative",
        "second-person",
        "supine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļļõn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eļdõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "passive",
        "plural",
        "quotative"
      ]
    },
    {
      "form": "eļdõd",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "quotative",
        "second-person",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "eļļõ",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eļ",
        "2": "ļ",
        "3": "eļļõ",
        "4": "eļļiz",
        "type": "50"
      },
      "name": "liv-conj-luggõ"
    },
    {
      "args": {
        "1pl_cond": "eļļõksmõ",
        "1pl_impr": "eļļõgõm",
        "1pl_indc_neg": "eļļõm",
        "1pl_past_indc": "eļļizmõ",
        "1pl_pres_indc": "eļļõm",
        "1sg_cond": "eļļõks",
        "1sg_past_indc": "eļļiz",
        "1sg_pres_indc": "eļļõb",
        "2pl_cond": "eļļõkstõ",
        "2pl_impr": "eļļõgid",
        "2pl_indc_neg": "eļļõt",
        "2pl_past_indc": "eļļiztõ",
        "2pl_past_indc2": "eļļizt",
        "2pl_pres_indc": "eļļõt",
        "2sg_cond": "eļļõkst",
        "2sg_impr": "eļ",
        "2sg_past_indc": "eļļizt",
        "2sg_pres_indc": "eļļõd",
        "3pl_cond": "eļļõkstõ",
        "3pl_indc_neg": "eļļõbõd",
        "3pl_past_indc": "eļļiztõ",
        "3pl_past_indc2": "eļļizt",
        "3pl_pres_indc": "eļļõbõd",
        "3sg_cond": "eļļõks",
        "3sg_past_indc": "eļļiz",
        "3sg_pres_indc": "eļļõb",
        "actv_ptc": "eļļõn",
        "actv_ptc_pl": "eļļõnd",
        "debi": "eļļõmõst",
        "gerund": "eļļõs",
        "inf": "eļļõ",
        "pasv_ptc": "eļdõd",
        "pl_juss": "eļļõgõd",
        "pl_quot": "eļļijid",
        "sg_impr_neg": "eļ",
        "sg_indc_neg": "eļ",
        "sg_juss": "eļļõg",
        "sg_quot": "eļļiji",
        "sup": "eļļõm",
        "sup_abe": "eļļõmõt",
        "type": "50",
        "x": ""
      },
      "name": "liv-conj-table"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "english": "[you] oil the car in order for it to be easy",
          "roman": "mašīnt eļļõb, laz vȯlkõ kievām",
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to oil"
      ],
      "links": [
        [
          "oil",
          "oil"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/eʎːə/"
    }
  ],
  "word": "eļļõ"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.