"dólámhach" meaning in Irish

See dólámhach in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈd̪ˠoːˌl̪ˠɑːvˠəx/ [Munster], /ˈd̪ˠoːˌl̪ˠɑːwəx/ [Connacht], /ˈd̪ˠɔːˌl̪ˠæːwa(h)/ [Ulster]
Etymology: From dó- (“two-”) + lámh (“hand”) + -ach (adjectival suffix). Etymology templates: {{af|ga|dó-|lámh|t1=two-|t2=hand}} dó- (“two-”) + lámh (“hand”), {{af|ga|-ach|pos=adjective|pos1=adjectival suffix}} -ach (adjectival suffix) Head templates: {{head|ga|adjective|genitive singular masculine|dólámhaigh|genitive singular feminine|dólámhaí||{{{gsf2}}}|plural|dólámhacha||{{{pl2}}}|not comparable||||head=}} dólámhach (genitive singular masculine dólámhaigh, genitive singular feminine dólámhaí, plural dólámhacha, not comparable), {{ga-adj|comp=-|gsf=dólámhaí|gsm=dólámhaigh|pl=~a}} dólámhach (genitive singular masculine dólámhaigh, genitive singular feminine dólámhaí, plural dólámhacha, not comparable) Inflection templates: {{ga-decl-adj|d|ólámh|ach}}, {{ga-mut}} Forms: dólámhaigh [genitive, masculine, singular], dólámhaí [feminine, genitive, singular], dólámhacha [plural], no-table-tags [table-tags], dólámhach [masculine, nominative, singular], dhólámhach [feminine, nominative, singular], dólámhacha [nominative, plural], dhólámhacha [nominative, plural], dhólámhaigh [masculine, singular, vocative], dhólámhach [feminine, singular, vocative], dólámhacha [plural, vocative], dhólámhaigh [genitive, masculine, singular], dólámhaí [feminine, genitive, singular], dólámhacha [genitive, plural, strong], dólámhach [genitive, plural, weak], dólámhach [dative, masculine, singular], dhólámhach [dative, masculine, singular], dhólámhach [dative, feminine, singular], dhólámhaigh [archaic, dative, feminine, singular], dólámhacha [dative, plural], dhólámhacha [dative, plural], níos dólámhaí [comparative], is dólámhaí [superlative], no-table-tags [table-tags], dólámhach [mutation, mutation-radical], dhólámhach [lenition, mutation], ndólámhach [eclipsis, mutation]
  1. two-handed; all-out, strenuous; total, utter Tags: not-comparable Synonyms: délámhach (english: two-handed)
    Sense id: en-dólámhach-ga-adj-waLgf4Z1 Categories (other): Irish adjectives suffixed with -ach, Irish entries with incorrect language header, Irish terms prefixed with dó- Disambiguation of Irish adjectives suffixed with -ach: 19 42 39 Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 23 39 39 Disambiguation of Irish terms prefixed with dó-: 15 42 42
  2. single-handed
    without help
    Tags: not-comparable
    Sense id: en-dólámhach-ga-adj-~FJDgJ3k Categories (other): Irish adjectives suffixed with -ach, Irish entries with incorrect language header, Irish terms prefixed with dó- Disambiguation of Irish adjectives suffixed with -ach: 19 42 39 Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 23 39 39 Disambiguation of Irish terms prefixed with dó-: 15 42 42
  3. single-handed
    single
    Tags: not-comparable
    Sense id: en-dólámhach-ga-adj-OG5mH6oc Categories (other): Irish adjectives suffixed with -ach, Irish entries with incorrect language header, Irish terms prefixed with dó- Disambiguation of Irish adjectives suffixed with -ach: 19 42 39 Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 23 39 39 Disambiguation of Irish terms prefixed with dó-: 15 42 42
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: cluiche dólámhach

Download JSON data for dólámhach meaning in Irish (6.0kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "cluiche dólámhach"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "dó-",
        "3": "lámh",
        "t1": "two-",
        "t2": "hand"
      },
      "expansion": "dó- (“two-”) + lámh (“hand”)",
      "name": "af"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "-ach",
        "pos": "adjective",
        "pos1": "adjectival suffix"
      },
      "expansion": "-ach (adjectival suffix)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From dó- (“two-”) + lámh (“hand”) + -ach (adjectival suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "dólámhaigh",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhaí",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhaigh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhaigh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhaí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhaigh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "archaic",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "níos dólámhaí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "is dólámhaí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "ndólámhach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "dólámhacha",
        "11": "",
        "12": "{{{pl2}}}",
        "13": "not comparable",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "adjective",
        "3": "genitive singular masculine",
        "4": "dólámhaigh",
        "5": "genitive singular feminine",
        "6": "dólámhaí",
        "7": "",
        "8": "{{{gsf2}}}",
        "9": "plural",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dólámhach (genitive singular masculine dólámhaigh, genitive singular feminine dólámhaí, plural dólámhacha, not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "comp": "-",
        "gsf": "dólámhaí",
        "gsm": "dólámhaigh",
        "pl": "~a"
      },
      "expansion": "dólámhach (genitive singular masculine dólámhaigh, genitive singular feminine dólámhaí, plural dólámhacha, not comparable)",
      "name": "ga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "ólámh",
        "3": "ach"
      },
      "name": "ga-decl-adj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "19 42 39",
          "kind": "other",
          "name": "Irish adjectives suffixed with -ach",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 39 39",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 42 42",
          "kind": "other",
          "name": "Irish terms prefixed with dó-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "two-handed; all-out, strenuous; total, utter"
      ],
      "id": "en-dólámhach-ga-adj-waLgf4Z1",
      "links": [
        [
          "two-handed",
          "two-handed"
        ],
        [
          "all-out",
          "all-out"
        ],
        [
          "strenuous",
          "strenuous"
        ],
        [
          "total",
          "total"
        ],
        [
          "utter",
          "utter"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "two-handed",
          "word": "délámhach"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "19 42 39",
          "kind": "other",
          "name": "Irish adjectives suffixed with -ach",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 39 39",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 42 42",
          "kind": "other",
          "name": "Irish terms prefixed with dó-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "single-handed",
        "without help"
      ],
      "id": "en-dólámhach-ga-adj-~FJDgJ3k",
      "links": [
        [
          "single-handed",
          "single-handed"
        ],
        [
          "help",
          "help"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "19 42 39",
          "kind": "other",
          "name": "Irish adjectives suffixed with -ach",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 39 39",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 42 42",
          "kind": "other",
          "name": "Irish terms prefixed with dó-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "single-handed",
        "single"
      ],
      "id": "en-dólámhach-ga-adj-OG5mH6oc",
      "links": [
        [
          "single-handed",
          "single-handed"
        ],
        [
          "single",
          "single"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈd̪ˠoːˌl̪ˠɑːvˠəx/",
      "tags": [
        "Munster"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈd̪ˠoːˌl̪ˠɑːwəx/",
      "tags": [
        "Connacht"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈd̪ˠɔːˌl̪ˠæːwa(h)/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "dólámhach"
}
{
  "categories": [
    "Irish adjectives",
    "Irish adjectives suffixed with -ach",
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish lemmas",
    "Irish terms prefixed with dó-",
    "Irish terms with IPA pronunciation",
    "Irish uncomparable adjectives"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "cluiche dólámhach"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "dó-",
        "3": "lámh",
        "t1": "two-",
        "t2": "hand"
      },
      "expansion": "dó- (“two-”) + lámh (“hand”)",
      "name": "af"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "-ach",
        "pos": "adjective",
        "pos1": "adjectival suffix"
      },
      "expansion": "-ach (adjectival suffix)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From dó- (“two-”) + lámh (“hand”) + -ach (adjectival suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "dólámhaigh",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhaí",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhaigh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhaigh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhaí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhaigh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "archaic",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhacha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "níos dólámhaí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "is dólámhaí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dólámhach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dhólámhach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "ndólámhach",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "dólámhacha",
        "11": "",
        "12": "{{{pl2}}}",
        "13": "not comparable",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "adjective",
        "3": "genitive singular masculine",
        "4": "dólámhaigh",
        "5": "genitive singular feminine",
        "6": "dólámhaí",
        "7": "",
        "8": "{{{gsf2}}}",
        "9": "plural",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dólámhach (genitive singular masculine dólámhaigh, genitive singular feminine dólámhaí, plural dólámhacha, not comparable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "comp": "-",
        "gsf": "dólámhaí",
        "gsm": "dólámhaigh",
        "pl": "~a"
      },
      "expansion": "dólámhach (genitive singular masculine dólámhaigh, genitive singular feminine dólámhaí, plural dólámhacha, not comparable)",
      "name": "ga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "ólámh",
        "3": "ach"
      },
      "name": "ga-decl-adj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "two-handed; all-out, strenuous; total, utter"
      ],
      "links": [
        [
          "two-handed",
          "two-handed"
        ],
        [
          "all-out",
          "all-out"
        ],
        [
          "strenuous",
          "strenuous"
        ],
        [
          "total",
          "total"
        ],
        [
          "utter",
          "utter"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "two-handed",
          "word": "délámhach"
        }
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "single-handed",
        "without help"
      ],
      "links": [
        [
          "single-handed",
          "single-handed"
        ],
        [
          "help",
          "help"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "single-handed",
        "single"
      ],
      "links": [
        [
          "single-handed",
          "single-handed"
        ],
        [
          "single",
          "single"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈd̪ˠoːˌl̪ˠɑːvˠəx/",
      "tags": [
        "Munster"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈd̪ˠoːˌl̪ˠɑːwəx/",
      "tags": [
        "Connacht"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈd̪ˠɔːˌl̪ˠæːwa(h)/",
      "tags": [
        "Ulster"
      ]
    }
  ],
  "word": "dólámhach"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.