"vahva" meaning in Finnish

See vahva in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈʋɑhʋɑ/, [ˈʋɑ̝xʋɑ̝]
Rhymes: -ɑhʋɑ Etymology: From Proto-Finnic *vahva, compare Estonian vahva. Further origin unknown; comparisons to Hungarian vastag (“thick”) have not been accepted. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*vahva}} Proto-Finnic *vahva, {{cog|et|vahva}} Estonian vahva, {{ncog|hu|vastag||thick}} Hungarian vastag (“thick”) Head templates: {{fi-adj|vahv|empi|in}} vahva (comparative vahvempi, superlative vahvin) Inflection templates: {{fi-decl-kala|vahv|||a|pos=adj}} Forms: vahvempi [comparative], vahvin [superlative], no-table-tags [table-tags], vahva [nominative, singular], vahvat [nominative, plural], vahva [accusative, nominative, singular], vahvat [accusative, nominative, plural], vahvan [accusative, genitive, singular], vahvat [accusative, genitive, plural], vahvan [genitive, singular], vahvojen [genitive, plural], vahvain [genitive, plural, rare], vahvaa [partitive, singular], vahvoja [partitive, plural], vahvassa [inessive, singular], vahvoissa [inessive, plural], vahvasta [elative, singular], vahvoista [elative, plural], vahvaan [illative, singular], vahvoihin [illative, plural], vahvalla [adessive, singular], vahvoilla [adessive, plural], vahvalta [ablative, singular], vahvoilta [ablative, plural], vahvalle [allative, singular], vahvoille [allative, plural], vahvana [essive, singular], vahvoina [essive, plural], vahvaksi [singular, translative], vahvoiksi [plural, translative], vahvatta [abessive, singular], vahvoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], vahvoin [instructive, plural], - [comitative, singular], vahvoine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], vahvani [nominative, singular], vahvani [nominative, plural], vahvani [accusative, nominative, singular], vahvani [accusative, nominative, plural], vahvani [accusative, genitive, singular], vahvani [accusative, genitive, plural], vahvani [genitive, singular], vahvojeni [genitive, plural], vahvaini [genitive, plural, rare], vahvaani [partitive, singular], vahvojani [partitive, plural], vahvassani [inessive, singular], vahvoissani [inessive, plural], vahvastani [elative, singular], vahvoistani [elative, plural], vahvaani [illative, singular], vahvoihini [illative, plural], vahvallani [adessive, singular], vahvoillani [adessive, plural], vahvaltani [ablative, singular], vahvoiltani [ablative, plural], vahvalleni [allative, singular], vahvoilleni [allative, plural], vahvanani [essive, singular], vahvoinani [essive, plural], vahvakseni [singular, translative], vahvoikseni [plural, translative], vahvattani [abessive, singular], vahvoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vahvoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vahvasi [nominative, singular], vahvasi [nominative, plural], vahvasi [accusative, nominative, singular], vahvasi [accusative, nominative, plural], vahvasi [accusative, genitive, singular], vahvasi [accusative, genitive, plural], vahvasi [genitive, singular], vahvojesi [genitive, plural], vahvaisi [genitive, plural, rare], vahvaasi [partitive, singular], vahvojasi [partitive, plural], vahvassasi [inessive, singular], vahvoissasi [inessive, plural], vahvastasi [elative, singular], vahvoistasi [elative, plural], vahvaasi [illative, singular], vahvoihisi [illative, plural], vahvallasi [adessive, singular], vahvoillasi [adessive, plural], vahvaltasi [ablative, singular], vahvoiltasi [ablative, plural], vahvallesi [allative, singular], vahvoillesi [allative, plural], vahvanasi [essive, singular], vahvoinasi [essive, plural], vahvaksesi [singular, translative], vahvoiksesi [plural, translative], vahvattasi [abessive, singular], vahvoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vahvoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vahvamme [nominative, singular], vahvamme [nominative, plural], vahvamme [accusative, nominative, singular], vahvamme [accusative, nominative, plural], vahvamme [accusative, genitive, singular], vahvamme [accusative, genitive, plural], vahvamme [genitive, singular], vahvojemme [genitive, plural], vahvaimme [genitive, plural, rare], vahvaamme [partitive, singular], vahvojamme [partitive, plural], vahvassamme [inessive, singular], vahvoissamme [inessive, plural], vahvastamme [elative, singular], vahvoistamme [elative, plural], vahvaamme [illative, singular], vahvoihimme [illative, plural], vahvallamme [adessive, singular], vahvoillamme [adessive, plural], vahvaltamme [ablative, singular], vahvoiltamme [ablative, plural], vahvallemme [allative, singular], vahvoillemme [allative, plural], vahvanamme [essive, singular], vahvoinamme [essive, plural], vahvaksemme [singular, translative], vahvoiksemme [plural, translative], vahvattamme [abessive, singular], vahvoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vahvoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vahvanne [nominative, singular], vahvanne [nominative, plural], vahvanne [accusative, nominative, singular], vahvanne [accusative, nominative, plural], vahvanne [accusative, genitive, singular], vahvanne [accusative, genitive, plural], vahvanne [genitive, singular], vahvojenne [genitive, plural], vahvainne [genitive, plural, rare], vahvaanne [partitive, singular], vahvojanne [partitive, plural], vahvassanne [inessive, singular], vahvoissanne [inessive, plural], vahvastanne [elative, singular], vahvoistanne [elative, plural], vahvaanne [illative, singular], vahvoihinne [illative, plural], vahvallanne [adessive, singular], vahvoillanne [adessive, plural], vahvaltanne [ablative, singular], vahvoiltanne [ablative, plural], vahvallenne [allative, singular], vahvoillenne [allative, plural], vahvananne [essive, singular], vahvoinanne [essive, plural], vahvaksenne [singular, translative], vahvoiksenne [plural, translative], vahvattanne [abessive, singular], vahvoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vahvoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vahvansa [nominative, singular], vahvansa [nominative, plural], vahvansa [accusative, nominative, singular], vahvansa [accusative, nominative, plural], vahvansa [accusative, genitive, singular], vahvansa [accusative, genitive, plural], vahvansa [genitive, singular], vahvojensa [genitive, plural], vahvainsa [genitive, plural, rare], vahvaansa [partitive, singular], vahvojaan [partitive, plural], vahvojansa [partitive, plural], vahvassaan [inessive, singular], vahvassansa [inessive, singular], vahvoissaan [inessive, plural], vahvoissansa [inessive, plural], vahvastaan [elative, singular], vahvastansa [elative, singular], vahvoistaan [elative, plural], vahvoistansa [elative, plural], vahvaansa [illative, singular], vahvoihinsa [illative, plural], vahvallaan [adessive, singular], vahvallansa [adessive, singular], vahvoillaan [adessive, plural], vahvoillansa [adessive, plural], vahvaltaan [ablative, singular], vahvaltansa [ablative, singular], vahvoiltaan [ablative, plural], vahvoiltansa [ablative, plural], vahvalleen [allative, singular], vahvallensa [allative, singular], vahvoilleen [allative, plural], vahvoillensa [allative, plural], vahvanaan [essive, singular], vahvanansa [essive, singular], vahvoinaan [essive, plural], vahvoinansa [essive, plural], vahvakseen [singular, translative], vahvaksensa [singular, translative], vahvoikseen [plural, translative], vahvoiksensa [plural, translative], vahvattaan [abessive, singular], vahvattansa [abessive, singular], vahvoittaan [abessive, plural], vahvoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vahvoineen [comitative, plural], vahvoinensa [comitative, plural]
  1. strong, powerful (capable of exerting or withstanding great physical force; possessing power, might, or strength) Synonyms: voimakas
    Sense id: en-vahva-fi-adj-h4mUndG0 Categories (other): Finnish terms with collocations, Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12
  2. strong (capable of withstanding great physical force) Synonyms: luja, kestävä, tukeva, vankka
    Sense id: en-vahva-fi-adj--TEH8nh8 Categories (other): Finnish terms with collocations, Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12
  3. strong (highly stimulating to the senses) Synonyms: väkevä, tuikea, tuju, tymäkkä, voimakas, kipakka, kova, stydi
    Sense id: en-vahva-fi-adj-fUsBxnoM
  4. strong, powerful (having a powerful effect, as of a chemical; not dilute; containing the active ingredient in great quantity)
    Sense id: en-vahva-fi-adj-cGrZIUnx Categories (other): Finnish terms with collocations, Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15
  5. strong, convincing (e.g. of evidence)
    Sense id: en-vahva-fi-adj-Fla~VwCs
  6. thick, sturdy (of a layer of material such as a wall or fabric; not thin or fragile)
    Sense id: en-vahva-fi-adj-Xgwu8yz8
  7. strong (determined; unyielding) Synonyms: luja
    Sense id: en-vahva-fi-adj-TItxQ3ng Categories (other): Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15
  8. rich (e.g. of soil: containing large amounts of nutrients)
    Sense id: en-vahva-fi-adj-nOLjM30Y
  9. thick, dense (e.g. of hair or smoke)
    Sense id: en-vahva-fi-adj--Bm047qk
  10. (chemistry) strong (that completely ionizes into anions and cations in a solution) Categories (topical): Chemistry
    Sense id: en-vahva-fi-adj-Ed2Mjx1C Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12 Topics: chemistry, natural-sciences, physical-sciences
  11. (grammar) strong (fortis, of a grade in consonant gradation) Categories (topical): Grammar
    Sense id: en-vahva-fi-adj-sSdnkGZW Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15 Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
  12. (grammar) strong (inflecting in a different manner than the one called weak, such as Germanic verbs) Categories (topical): Grammar
    Sense id: en-vahva-fi-adj-OO4e-f1S Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15 Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated

Inflected forms

Download JSONL data for vahva meaning in Finnish (27.7kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "keskivahva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tasavahva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvahermoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvakasvuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvalihaksinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvalti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvaluonteinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "Vahvanen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvaoksainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvarakenteinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvarunkoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvaseinäinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "Vahvaselkä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvasti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvasydäminen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvatahtoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvavirtatekniikka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahventaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahveta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvike"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvistaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vahvuus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "väkivahva"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*vahva"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *vahva",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "vahva"
      },
      "expansion": "Estonian vahva",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "vastag",
        "3": "",
        "4": "thick"
      },
      "expansion": "Hungarian vastag (“thick”)",
      "name": "ncog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *vahva, compare Estonian vahva. Further origin unknown; comparisons to Hungarian vastag (“thick”) have not been accepted.",
  "forms": [
    {
      "form": "vahvempi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "vahva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vahv",
        "2": "empi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "vahva (comparative vahvempi, superlative vahvin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vahv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a strong man",
          "text": "vahva mies",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "a strong magnet",
          "text": "vahva magneetti",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "a strong position",
          "text": "vahva asema",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to be in a strong position, have the edge",
          "text": "olla vahvoilla",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong, powerful (capable of exerting or withstanding great physical force; possessing power, might, or strength)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-h4mUndG0",
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ],
        [
          "powerful",
          "powerful"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "voimakas"
        }
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a strong joint",
          "text": "vahva liitos",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "a strong fabric",
          "text": "vahva kangas",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong (capable of withstanding great physical force)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj--TEH8nh8",
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "luja"
        },
        {
          "word": "kestävä"
        },
        {
          "word": "tukeva"
        },
        {
          "word": "vankka"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "strong (highly stimulating to the senses)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-fUsBxnoM",
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "väkevä"
        },
        {
          "word": "tuikea"
        },
        {
          "word": "tuju"
        },
        {
          "word": "tymäkkä"
        },
        {
          "word": "voimakas"
        },
        {
          "word": "kipakka"
        },
        {
          "word": "kova"
        },
        {
          "word": "stydi"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a strong medicine",
          "text": "vahva lääke",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "strong coffee",
          "text": "vahva kahvi",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong, powerful (having a powerful effect, as of a chemical; not dilute; containing the active ingredient in great quantity)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-cGrZIUnx",
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ],
        [
          "powerful",
          "powerful"
        ]
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong, convincing (e.g. of evidence)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-Fla~VwCs",
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ],
        [
          "convincing",
          "convincing"
        ]
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thick, sturdy (of a layer of material such as a wall or fabric; not thin or fragile)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-Xgwu8yz8",
      "links": [
        [
          "thick",
          "thick"
        ],
        [
          "sturdy",
          "sturdy"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong (determined; unyielding)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-TItxQ3ng",
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "luja"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "rich (e.g. of soil: containing large amounts of nutrients)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-nOLjM30Y",
      "links": [
        [
          "rich",
          "rich"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thick, dense (e.g. of hair or smoke)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj--Bm047qk",
      "links": [
        [
          "thick",
          "thick"
        ],
        [
          "dense",
          "dense"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Chemistry",
          "orig": "fi:Chemistry",
          "parents": [
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong (that completely ionizes into anions and cations in a solution)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-Ed2Mjx1C",
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ],
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) strong (that completely ionizes into anions and cations in a solution)"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Grammar",
          "orig": "fi:Grammar",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong (fortis, of a grade in consonant gradation)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-sSdnkGZW",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) strong (fortis, of a grade in consonant gradation)"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Grammar",
          "orig": "fi:Grammar",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "11 11 1 16 2 3 9 5 1 10 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 9 2 16 2 3 10 5 2 9 18 15",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong (inflecting in a different manner than the one called weak, such as Germanic verbs)"
      ],
      "id": "en-vahva-fi-adj-OO4e-f1S",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) strong (inflecting in a different manner than the one called weak, such as Germanic verbs)"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʋɑhʋɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʋɑ̝xʋɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑhʋɑ"
    }
  ],
  "word": "vahva"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kala-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑhʋɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑhʋɑ/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "keskivahva"
    },
    {
      "word": "tasavahva"
    },
    {
      "word": "vahvahermoinen"
    },
    {
      "word": "vahvakasvuinen"
    },
    {
      "word": "vahvalihaksinen"
    },
    {
      "word": "vahvalti"
    },
    {
      "word": "vahvaluonteinen"
    },
    {
      "word": "Vahvanen"
    },
    {
      "word": "vahvaoksainen"
    },
    {
      "word": "vahvarakenteinen"
    },
    {
      "word": "vahvari"
    },
    {
      "word": "vahvarunkoinen"
    },
    {
      "word": "vahvaseinäinen"
    },
    {
      "word": "Vahvaselkä"
    },
    {
      "word": "vahvasti"
    },
    {
      "word": "vahvasydäminen"
    },
    {
      "word": "vahvatahtoinen"
    },
    {
      "word": "vahvavirtatekniikka"
    },
    {
      "word": "vahventaa"
    },
    {
      "word": "vahveta"
    },
    {
      "word": "vahvike"
    },
    {
      "word": "vahvistaa"
    },
    {
      "word": "vahvuus"
    },
    {
      "word": "väkivahva"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*vahva"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *vahva",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "vahva"
      },
      "expansion": "Estonian vahva",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "vastag",
        "3": "",
        "4": "thick"
      },
      "expansion": "Hungarian vastag (“thick”)",
      "name": "ncog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *vahva, compare Estonian vahva. Further origin unknown; comparisons to Hungarian vastag (“thick”) have not been accepted.",
  "forms": [
    {
      "form": "vahvempi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "vahva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahva",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vahvoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vahv",
        "2": "empi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "vahva (comparative vahvempi, superlative vahvin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vahv",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish terms with collocations",
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a strong man",
          "text": "vahva mies",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "a strong magnet",
          "text": "vahva magneetti",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "a strong position",
          "text": "vahva asema",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to be in a strong position, have the edge",
          "text": "olla vahvoilla",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong, powerful (capable of exerting or withstanding great physical force; possessing power, might, or strength)"
      ],
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ],
        [
          "powerful",
          "powerful"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "voimakas"
        }
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a strong joint",
          "text": "vahva liitos",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "a strong fabric",
          "text": "vahva kangas",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong (capable of withstanding great physical force)"
      ],
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "luja"
        },
        {
          "word": "kestävä"
        },
        {
          "word": "tukeva"
        },
        {
          "word": "vankka"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "strong (highly stimulating to the senses)"
      ],
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "väkevä"
        },
        {
          "word": "tuikea"
        },
        {
          "word": "tuju"
        },
        {
          "word": "tymäkkä"
        },
        {
          "word": "voimakas"
        },
        {
          "word": "kipakka"
        },
        {
          "word": "kova"
        },
        {
          "word": "stydi"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a strong medicine",
          "text": "vahva lääke",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "strong coffee",
          "text": "vahva kahvi",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong, powerful (having a powerful effect, as of a chemical; not dilute; containing the active ingredient in great quantity)"
      ],
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ],
        [
          "powerful",
          "powerful"
        ]
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strong, convincing (e.g. of evidence)"
      ],
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ],
        [
          "convincing",
          "convincing"
        ]
      ]
    },
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "heikko"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thick, sturdy (of a layer of material such as a wall or fabric; not thin or fragile)"
      ],
      "links": [
        [
          "thick",
          "thick"
        ],
        [
          "sturdy",
          "sturdy"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "strong (determined; unyielding)"
      ],
      "links": [
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "luja"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "rich (e.g. of soil: containing large amounts of nutrients)"
      ],
      "links": [
        [
          "rich",
          "rich"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thick, dense (e.g. of hair or smoke)"
      ],
      "links": [
        [
          "thick",
          "thick"
        ],
        [
          "dense",
          "dense"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Chemistry"
      ],
      "glosses": [
        "strong (that completely ionizes into anions and cations in a solution)"
      ],
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ],
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) strong (that completely ionizes into anions and cations in a solution)"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "strong (fortis, of a grade in consonant gradation)"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) strong (fortis, of a grade in consonant gradation)"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "strong (inflecting in a different manner than the one called weak, such as Germanic verbs)"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "strong",
          "strong"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) strong (inflecting in a different manner than the one called weak, such as Germanic verbs)"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʋɑhʋɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʋɑ̝xʋɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑhʋɑ"
    }
  ],
  "word": "vahva"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.