See tylppysolukko in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tylppysolu", "3": "-kko" }, "expansion": "tylppysolu + -kko", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tylppysolu + -kko", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "4*A/laatikko", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tylppysolukko", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukko", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "4*A/laatikko", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "tylppysolukko", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "tylppysolukko", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tylppysolu", "2": "kk", "3": "k", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-laatikko" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish laatikko-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -kko", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Botany", "orig": "fi:Botany", "parents": [ "Biology", "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "parenchyma, parenchymal tissue" ], "id": "en-tylppysolukko-fi-noun-vT4QpwNh", "links": [ [ "botany", "botany" ], [ "parenchyma", "parenchyma" ], [ "parenchymal", "parenchymal" ], [ "tissue", "tissue" ] ], "raw_glosses": [ "(botany) parenchyma, parenchymal tissue" ], "topics": [ "biology", "botany", "natural-sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtylpːyˌsolukːo/" }, { "ipa": "[ˈt̪ylpːyˌs̠o̞lukːo̞]" }, { "rhymes": "-olukːo" } ], "word": "tylppysolukko" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "tylppysolu", "3": "-kko" }, "expansion": "tylppysolu + -kko", "name": "affix" } ], "etymology_text": "tylppysolu + -kko", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "4*A/laatikko", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "tylppysolukko", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukko", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "4*A/laatikko", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-laatikko", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "tylppysolukottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "tylppysolukkoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "tylppysolukkoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "tylppysolukko", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "tylppysolukko", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "tylppysolu", "2": "kk", "3": "k", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-laatikko" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish laatikko-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -kko", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/olukːo", "Rhymes:Finnish/olukːo/5 syllables", "fi:Botany" ], "glosses": [ "parenchyma, parenchymal tissue" ], "links": [ [ "botany", "botany" ], [ "parenchyma", "parenchyma" ], [ "parenchymal", "parenchymal" ], [ "tissue", "tissue" ] ], "raw_glosses": [ "(botany) parenchyma, parenchymal tissue" ], "topics": [ "biology", "botany", "natural-sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈtylpːyˌsolukːo/" }, { "ipa": "[ˈt̪ylpːyˌs̠o̞lukːo̞]" }, { "rhymes": "-olukːo" } ], "word": "tylppysolukko" }
Download raw JSONL data for tylppysolukko meaning in Finnish (23.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.