See tsopikloni in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "zopiclone"
},
"expansion": "English zopiclone",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English zopiclone).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tsopikloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tsopikloni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tsopikloni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tsopiklon",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Pharmaceutical drugs",
"orig": "fi:Pharmaceutical drugs",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"zopiclone"
],
"id": "en-tsopikloni-fi-noun-oEh1aje7",
"links": [
[
"pharmacology",
"pharmacology"
],
[
"zopiclone",
"zopiclone"
]
],
"raw_glosses": [
"(pharmacology) zopiclone"
],
"topics": [
"medicine",
"pharmacology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtsopikloni/"
},
{
"ipa": "[ˈts̠o̞pikˌlo̞ni]"
},
{
"rhymes": "-oni"
}
],
"word": "tsopikloni"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "zopiclone"
},
"expansion": "English zopiclone",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English zopiclone).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tsopikloni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloninaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloninansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopiklonikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopikloneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsopiklonittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopiklonittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsopikloneineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsopikloneinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tsopikloni",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tsopikloni",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tsopiklon",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oni",
"Rhymes:Finnish/oni/4 syllables",
"fi:Pharmaceutical drugs"
],
"glosses": [
"zopiclone"
],
"links": [
[
"pharmacology",
"pharmacology"
],
[
"zopiclone",
"zopiclone"
]
],
"raw_glosses": [
"(pharmacology) zopiclone"
],
"topics": [
"medicine",
"pharmacology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtsopikloni/"
},
{
"ipa": "[ˈts̠o̞pikˌlo̞ni]"
},
{
"rhymes": "-oni"
}
],
"word": "tsopikloni"
}
Download raw JSONL data for tsopikloni meaning in Finnish (20.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.