See tsafirlukasti in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "zafirlukast"
},
"expansion": "English zafirlukast",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English zafirlukast).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tsafirlukasti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tsafirlukasti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tsafirlukasti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tsafirlukast",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Pharmaceutical drugs",
"orig": "fi:Pharmaceutical drugs",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"zafirlukast"
],
"id": "en-tsafirlukasti-fi-noun-Vnf5VsZM",
"links": [
[
"pharmacology",
"pharmacology"
],
[
"zafirlukast",
"zafirlukast"
]
],
"raw_glosses": [
"(pharmacology) zafirlukast"
],
"topics": [
"medicine",
"pharmacology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtsɑfirlukɑsti/"
},
{
"ipa": "[ˈts̠ɑ̝firluˌkɑ̝s̠ti]"
},
{
"rhymes": "-ɑsti"
}
],
"word": "tsafirlukasti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "intnat"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "zafirlukast"
},
"expansion": "English zafirlukast",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English zafirlukast).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "tsafirlukasti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukastikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukastittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "tsafirlukasteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "tsafirlukasti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "tsafirlukasti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "tsafirlukast",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑsti",
"Rhymes:Finnish/ɑsti/5 syllables",
"fi:Pharmaceutical drugs"
],
"glosses": [
"zafirlukast"
],
"links": [
[
"pharmacology",
"pharmacology"
],
[
"zafirlukast",
"zafirlukast"
]
],
"raw_glosses": [
"(pharmacology) zafirlukast"
],
"topics": [
"medicine",
"pharmacology",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtsɑfirlukɑsti/"
},
{
"ipa": "[ˈts̠ɑ̝firluˌkɑ̝s̠ti]"
},
{
"rhymes": "-ɑsti"
}
],
"word": "tsafirlukasti"
}
Download raw JSONL data for tsafirlukasti meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.