See pysäköintivirhemaksu in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pysäköintivirhe",
"3": "maksu"
},
"expansion": "pysäköintivirhe + maksu",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pysäköintivirhe + maksu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pysäköintivirhemaksu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pysäköintivirhemaksu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pysäköintivirhemaks",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"parking ticket"
],
"id": "en-pysäköintivirhemaksu-fi-noun-nwGV4RoU",
"links": [
[
"parking ticket",
"parking ticket"
]
],
"related": [
{
"word": "pysäköintilippu"
}
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"colloquial"
],
"word": "pysäköintisakko"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpysækøi̯ntiˌʋirheˣˌmɑksu/"
},
{
"ipa": "[ˈpys̠æˌk̟ø̞i̯n̪t̪iˌʋirhe̞mˌmɑ̝ks̠u]"
},
{
"rhymes": "-ɑksu"
}
],
"word": "pysäköintivirhemaksu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pysäköintivirhe",
"3": "maksu"
},
"expansion": "pysäköintivirhe + maksu",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pysäköintivirhe + maksu",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pysäköintivirhemaksuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pysäköintivirhemaksu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pysäköintivirhemaksu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pysäköintivirhemaks",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "pysäköintilippu"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 8-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑksu",
"Rhymes:Finnish/ɑksu/8 syllables"
],
"glosses": [
"parking ticket"
],
"links": [
[
"parking ticket",
"parking ticket"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpysækøi̯ntiˌʋirheˣˌmɑksu/"
},
{
"ipa": "[ˈpys̠æˌk̟ø̞i̯n̪t̪iˌʋirhe̞mˌmɑ̝ks̠u]"
},
{
"rhymes": "-ɑksu"
}
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"colloquial"
],
"word": "pysäköintisakko"
}
],
"word": "pysäköintivirhemaksu"
}
Download raw JSONL data for pysäköintivirhemaksu meaning in Finnish (22.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.