See pyhiinvaeltaja in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyhä",
"3": "vaeltaja",
"alt1": "pyhiin"
},
"expansion": "pyhiin + vaeltaja",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pyhiin + vaeltaja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltaja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltaja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyhiinvaeltaja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyhiinvaeltaja",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyhiinvaeltaj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"pilgrim"
],
"id": "en-pyhiinvaeltaja-fi-noun-HdMc0HL9",
"links": [
[
"pilgrim",
"pilgrim"
]
],
"related": [
{
"word": "pyhiinvaellus"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "toiviomatkalainen"
},
{
"word": "toivioretkeläinen"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyhiːnˌʋɑeltɑjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyɦiːnˌʋɑ̝e̞l̪ˌt̪ɑ̝jɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑjɑ"
}
],
"word": "pyhiinvaeltaja"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pyhä",
"3": "vaeltaja",
"alt1": "pyhiin"
},
"expansion": "pyhiin + vaeltaja",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "pyhiin + vaeltaja",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltaja",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltaja",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "pyhiinvaeltajinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "pyhiinvaeltaja",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "pyhiinvaeltaja",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "pyhiinvaeltaj",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "pyhiinvaellus"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑjɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑjɑ/6 syllables"
],
"glosses": [
"pilgrim"
],
"links": [
[
"pilgrim",
"pilgrim"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "toiviomatkalainen"
},
{
"word": "toivioretkeläinen"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpyhiːnˌʋɑeltɑjɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈpyɦiːnˌʋɑ̝e̞l̪ˌt̪ɑ̝jɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑjɑ"
}
],
"word": "pyhiinvaeltaja"
}
Download raw JSONL data for pyhiinvaeltaja meaning in Finnish (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.