See purpattaa in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Onomatopoeic", "name": "onomatopoeic" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "ttaa" }, "expansion": "+ -ttaa", "name": "suf" } ], "etymology_text": "Onomatopoeic + -ttaa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53*C/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "purpatan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "purpatat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpatamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "purpatatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei purpateta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "purpatin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "purpatit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpatti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpatimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "purpatitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "purpattaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "purpattaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpattaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "purpattaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei purpatettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpattakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "purpattakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön purpatettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "purpattanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "purpattanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpattanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "purpattanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "purpattanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "purpatettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei purpatettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "purpattaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "purpattava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "purpatettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "purpattaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "purpattaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "purpattaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "purpatettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "purpattaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "purpattaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "purpattaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "purpattamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "purpattamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "purpattamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "purpatettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "purpattamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "purpattamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "purpattaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "purpattaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "purpa", "2": "tt", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish onomatopoeias", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ttaa", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "to babble, prattle" ], "id": "en-purpattaa-fi-verb-DM6DlpvO", "links": [ [ "babble", "babble" ], [ "prattle", "prattle" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to babble, prattle" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpurpɑtːɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈpurpɑ̝t̪ːɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-urpɑtːɑː" } ], "word": "purpattaa" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Onomatopoeic", "name": "onomatopoeic" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "ttaa" }, "expansion": "+ -ttaa", "name": "suf" } ], "etymology_text": "Onomatopoeic + -ttaa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53*C/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "purpatan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "purpatat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpatamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "purpatatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei purpateta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "purpatin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "purpatit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpatti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpatimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "purpatitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "purpattaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "purpattaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpattaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "purpattaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei purpatettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä purpata", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpattakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "purpattakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "purpattakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt purpattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "purpatettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön purpatettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "purpattanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "purpattanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "purpattanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "purpattanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "purpattanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät purpattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene purpattaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "purpatettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei purpatettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "purpattaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "purpattava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "purpatettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "purpattaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "purpattaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "purpatettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "purpattaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "purpatettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "purpattaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "purpattaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "purpattaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "purpattamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "purpattamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "purpattamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "purpatettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "purpattaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "purpattamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "purpattamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "purpattamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "purpattamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "purpattamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "purpattamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "purpattaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "purpattaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "purpa", "2": "tt", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish intransitive verbs", "Finnish lemmas", "Finnish muistaa-type verbs", "Finnish onomatopoeias", "Finnish terms suffixed with -ttaa", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/urpɑtːɑː", "Rhymes:Finnish/urpɑtːɑː/3 syllables" ], "glosses": [ "to babble, prattle" ], "links": [ [ "babble", "babble" ], [ "prattle", "prattle" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to babble, prattle" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈpurpɑtːɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈpurpɑ̝t̪ːɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-urpɑtːɑː" } ], "word": "purpattaa" }
Download raw JSONL data for purpattaa meaning in Finnish (22.7kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: purpattaa/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "purpattaa" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "purpattaa", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.