See paramagnetismi in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "paramagnetism"
},
"expansion": "English paramagnetism",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-ismi"
},
"expansion": "-ismi",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English paramagnetism). Contains the suffix -ismi.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "paramagnetismi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "paramagnetismi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "paramagnetismi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "paramagnetism",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ismi",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Physics",
"orig": "fi:Physics",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"paramagnetism"
],
"id": "en-paramagnetismi-fi-noun-MnIBBGWy",
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"paramagnetism",
"paramagnetism"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics) paramagnetism"
],
"topics": [
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑrɑˌmɑŋnetismi/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝rɑ̝ˌmɑ̝ŋne̞ˌt̪is̠mi]"
},
{
"ipa": "/ˈpɑrɑˌmɑɡnetismi/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝rɑ̝ˌmɑ̝ɡne̞ˌt̪is̠mi]"
},
{
"rhymes": "-ismi"
}
],
"word": "paramagnetismi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "paramagnetism"
},
"expansion": "English paramagnetism",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "-ismi"
},
"expansion": "-ismi",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English paramagnetism). Contains the suffix -ismi.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "paramagnetismi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetisminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetisminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "paramagnetismittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "paramagnetismeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "paramagnetismeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "paramagnetismi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "paramagnetismi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "paramagnetism",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -ismi",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ismi",
"Rhymes:Finnish/ismi/6 syllables",
"fi:Physics"
],
"glosses": [
"paramagnetism"
],
"links": [
[
"physics",
"physics"
],
[
"paramagnetism",
"paramagnetism"
]
],
"raw_glosses": [
"(physics) paramagnetism"
],
"topics": [
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"physics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpɑrɑˌmɑŋnetismi/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝rɑ̝ˌmɑ̝ŋne̞ˌt̪is̠mi]"
},
{
"ipa": "/ˈpɑrɑˌmɑɡnetismi/"
},
{
"ipa": "[ˈpɑ̝rɑ̝ˌmɑ̝ɡne̞ˌt̪is̠mi]"
},
{
"rhymes": "-ismi"
}
],
"word": "paramagnetismi"
}
Download raw JSONL data for paramagnetismi meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.