"palatalisoitumattomuus" meaning in Finnish

See palatalisoitumattomuus in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑtːomuːs/, [ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪ːo̞muːs̠]
Rhymes: -ɑtːomuːs Etymology: palatalisoitumaton + -uus Etymology templates: {{suffix|fi|palatalisoitumaton|uus}} palatalisoitumaton + -uus Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} palatalisoitumattomuus, {{fi-noun}} palatalisoitumattomuus Inflection templates: {{fi-decl-kalleus|palatalisoitumattomuu|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomuus [nominative, singular], palatalisoitumattomuudet [nominative, plural], palatalisoitumattomuus [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomuudet [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomuuden [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomuudet [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomuuden [genitive, singular], palatalisoitumattomuuksien [genitive, plural], palatalisoitumattomuutta [partitive, singular], palatalisoitumattomuuksia [partitive, plural], palatalisoitumattomuudessa [inessive, singular], palatalisoitumattomuuksissa [inessive, plural], palatalisoitumattomuudesta [elative, singular], palatalisoitumattomuuksista [elative, plural], palatalisoitumattomuuteen [illative, singular], palatalisoitumattomuuksiin [illative, plural], palatalisoitumattomuudella [adessive, singular], palatalisoitumattomuuksilla [adessive, plural], palatalisoitumattomuudelta [ablative, singular], palatalisoitumattomuuksilta [ablative, plural], palatalisoitumattomuudelle [allative, singular], palatalisoitumattomuuksille [allative, plural], palatalisoitumattomuutena [essive, singular], palatalisoitumattomuuksina [essive, plural], palatalisoitumattomuudeksi [singular, translative], palatalisoitumattomuuksiksi [plural, translative], palatalisoitumattomuudetta [abessive, singular], palatalisoitumattomuuksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], palatalisoitumattomuuksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomuuteni [nominative, singular], palatalisoitumattomuuteni [nominative, plural], palatalisoitumattomuuteni [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomuuteni [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomuuteni [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomuuteni [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomuuteni [genitive, singular], palatalisoitumattomuuksieni [genitive, plural], palatalisoitumattomuuttani [partitive, singular], palatalisoitumattomuuksiani [partitive, plural], palatalisoitumattomuudessani [inessive, singular], palatalisoitumattomuuksissani [inessive, plural], palatalisoitumattomuudestani [elative, singular], palatalisoitumattomuuksistani [elative, plural], palatalisoitumattomuuteeni [illative, singular], palatalisoitumattomuuksiini [illative, plural], palatalisoitumattomuudellani [adessive, singular], palatalisoitumattomuuksillani [adessive, plural], palatalisoitumattomuudeltani [ablative, singular], palatalisoitumattomuuksiltani [ablative, plural], palatalisoitumattomuudelleni [allative, singular], palatalisoitumattomuuksilleni [allative, plural], palatalisoitumattomuutenani [essive, singular], palatalisoitumattomuuksinani [essive, plural], palatalisoitumattomuudekseni [singular, translative], palatalisoitumattomuuksikseni [plural, translative], palatalisoitumattomuudettani [abessive, singular], palatalisoitumattomuuksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomuuksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomuutesi [nominative, singular], palatalisoitumattomuutesi [nominative, plural], palatalisoitumattomuutesi [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomuutesi [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomuutesi [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomuutesi [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomuutesi [genitive, singular], palatalisoitumattomuuksiesi [genitive, plural], palatalisoitumattomuuttasi [partitive, singular], palatalisoitumattomuuksiasi [partitive, plural], palatalisoitumattomuudessasi [inessive, singular], palatalisoitumattomuuksissasi [inessive, plural], palatalisoitumattomuudestasi [elative, singular], palatalisoitumattomuuksistasi [elative, plural], palatalisoitumattomuuteesi [illative, singular], palatalisoitumattomuuksiisi [illative, plural], palatalisoitumattomuudellasi [adessive, singular], palatalisoitumattomuuksillasi [adessive, plural], palatalisoitumattomuudeltasi [ablative, singular], palatalisoitumattomuuksiltasi [ablative, plural], palatalisoitumattomuudellesi [allative, singular], palatalisoitumattomuuksillesi [allative, plural], palatalisoitumattomuutenasi [essive, singular], palatalisoitumattomuuksinasi [essive, plural], palatalisoitumattomuudeksesi [singular, translative], palatalisoitumattomuuksiksesi [plural, translative], palatalisoitumattomuudettasi [abessive, singular], palatalisoitumattomuuksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomuuksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomuutemme [nominative, singular], palatalisoitumattomuutemme [nominative, plural], palatalisoitumattomuutemme [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomuutemme [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomuutemme [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomuutemme [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomuutemme [genitive, singular], palatalisoitumattomuuksiemme [genitive, plural], palatalisoitumattomuuttamme [partitive, singular], palatalisoitumattomuuksiamme [partitive, plural], palatalisoitumattomuudessamme [inessive, singular], palatalisoitumattomuuksissamme [inessive, plural], palatalisoitumattomuudestamme [elative, singular], palatalisoitumattomuuksistamme [elative, plural], palatalisoitumattomuuteemme [illative, singular], palatalisoitumattomuuksiimme [illative, plural], palatalisoitumattomuudellamme [adessive, singular], palatalisoitumattomuuksillamme [adessive, plural], palatalisoitumattomuudeltamme [ablative, singular], palatalisoitumattomuuksiltamme [ablative, plural], palatalisoitumattomuudellemme [allative, singular], palatalisoitumattomuuksillemme [allative, plural], palatalisoitumattomuutenamme [essive, singular], palatalisoitumattomuuksinamme [essive, plural], palatalisoitumattomuudeksemme [singular, translative], palatalisoitumattomuuksiksemme [plural, translative], palatalisoitumattomuudettamme [abessive, singular], palatalisoitumattomuuksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomuuksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomuutenne [nominative, singular], palatalisoitumattomuutenne [nominative, plural], palatalisoitumattomuutenne [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomuutenne [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomuutenne [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomuutenne [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomuutenne [genitive, singular], palatalisoitumattomuuksienne [genitive, plural], palatalisoitumattomuuttanne [partitive, singular], palatalisoitumattomuuksianne [partitive, plural], palatalisoitumattomuudessanne [inessive, singular], palatalisoitumattomuuksissanne [inessive, plural], palatalisoitumattomuudestanne [elative, singular], palatalisoitumattomuuksistanne [elative, plural], palatalisoitumattomuuteenne [illative, singular], palatalisoitumattomuuksiinne [illative, plural], palatalisoitumattomuudellanne [adessive, singular], palatalisoitumattomuuksillanne [adessive, plural], palatalisoitumattomuudeltanne [ablative, singular], palatalisoitumattomuuksiltanne [ablative, plural], palatalisoitumattomuudellenne [allative, singular], palatalisoitumattomuuksillenne [allative, plural], palatalisoitumattomuutenanne [essive, singular], palatalisoitumattomuuksinanne [essive, plural], palatalisoitumattomuudeksenne [singular, translative], palatalisoitumattomuuksiksenne [plural, translative], palatalisoitumattomuudettanne [abessive, singular], palatalisoitumattomuuksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomuuksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomuutensa [nominative, singular], palatalisoitumattomuutensa [nominative, plural], palatalisoitumattomuutensa [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomuutensa [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomuutensa [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomuutensa [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomuutensa [genitive, singular], palatalisoitumattomuuksiensa [genitive, plural], palatalisoitumattomuuttaan [partitive, singular], palatalisoitumattomuuttansa [partitive, singular], palatalisoitumattomuuksiaan [partitive, plural], palatalisoitumattomuuksiansa [partitive, plural], palatalisoitumattomuudessaan [inessive, singular], palatalisoitumattomuudessansa [inessive, singular], palatalisoitumattomuuksissaan [inessive, plural], palatalisoitumattomuuksissansa [inessive, plural], palatalisoitumattomuudestaan [elative, singular], palatalisoitumattomuudestansa [elative, singular], palatalisoitumattomuuksistaan [elative, plural], palatalisoitumattomuuksistansa [elative, plural], palatalisoitumattomuuteensa [illative, singular], palatalisoitumattomuuksiinsa [illative, plural], palatalisoitumattomuudellaan [adessive, singular], palatalisoitumattomuudellansa [adessive, singular], palatalisoitumattomuuksillaan [adessive, plural], palatalisoitumattomuuksillansa [adessive, plural], palatalisoitumattomuudeltaan [ablative, singular], palatalisoitumattomuudeltansa [ablative, singular], palatalisoitumattomuuksiltaan [ablative, plural], palatalisoitumattomuuksiltansa [ablative, plural], palatalisoitumattomuudelleen [allative, singular], palatalisoitumattomuudellensa [allative, singular], palatalisoitumattomuuksilleen [allative, plural], palatalisoitumattomuuksillensa [allative, plural], palatalisoitumattomuutenaan [essive, singular], palatalisoitumattomuutenansa [essive, singular], palatalisoitumattomuuksinaan [essive, plural], palatalisoitumattomuuksinansa [essive, plural], palatalisoitumattomuudekseen [singular, translative], palatalisoitumattomuudeksensa [singular, translative], palatalisoitumattomuuksikseen [plural, translative], palatalisoitumattomuuksiksensa [plural, translative], palatalisoitumattomuudettaan [abessive, singular], palatalisoitumattomuudettansa [abessive, singular], palatalisoitumattomuuksittaan [abessive, plural], palatalisoitumattomuuksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomuuksineen [comitative, plural], palatalisoitumattomuuksinensa [comitative, plural]
  1. (phonetics) The state of being unpalatalized. Categories (topical): Phonetics
    Sense id: en-palatalisoitumattomuus-fi-noun-JooLEbO- Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kalleus-type nominals, Finnish terms suffixed with -uus Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 51 49 Disambiguation of Finnish kalleus-type nominals: 52 48 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -uus: 52 48 Topics: human-sciences, linguistics, phonetics, phonology, sciences
  2. (phonetics) The state of being unable to be palatized, non-palatalizable­ness. Categories (topical): Phonetics
    Sense id: en-palatalisoitumattomuus-fi-noun-LMWODlpO Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kalleus-type nominals, Finnish terms suffixed with -uus Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 51 49 Disambiguation of Finnish kalleus-type nominals: 52 48 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -uus: 52 48 Topics: human-sciences, linguistics, phonetics, phonology, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: palatalisoimattomuus

Download JSONL data for palatalisoitumattomuus meaning in Finnish (24.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoitumaton",
        "3": "uus"
      },
      "expansion": "palatalisoitumaton + -uus",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoitumaton + -uus",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "palatalisoitumattomuus",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "palatalisoitumattomuus",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoitumattomuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kalleus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "palatalisoimattomuus"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Phonetics",
          "orig": "fi:Phonetics",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kalleus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -uus",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The state of being unpalatalized."
      ],
      "id": "en-palatalisoitumattomuus-fi-noun-JooLEbO-",
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "unpalatalized",
          "unpalatalized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of being unpalatalized."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Phonetics",
          "orig": "fi:Phonetics",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kalleus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -uus",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The state of being unable to be palatized, non-palatalizable­ness."
      ],
      "id": "en-palatalisoitumattomuus-fi-noun-LMWODlpO",
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatized",
          "palatized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of being unable to be palatized, non-palatalizable­ness."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑtːomuːs/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪ːo̞muːs̠]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑtːomuːs"
    }
  ],
  "word": "palatalisoitumattomuus"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 9-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kalleus-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms suffixed with -uus",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑtːomuːs",
    "Rhymes:Finnish/ɑtːomuːs/9 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoitumaton",
        "3": "uus"
      },
      "expansion": "palatalisoitumaton + -uus",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoitumaton + -uus",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuutenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudeksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuudettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomuuksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "palatalisoitumattomuus",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "palatalisoitumattomuus",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoitumattomuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kalleus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "palatalisoimattomuus"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Phonetics"
      ],
      "glosses": [
        "The state of being unpalatalized."
      ],
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "unpalatalized",
          "unpalatalized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of being unpalatalized."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Phonetics"
      ],
      "glosses": [
        "The state of being unable to be palatized, non-palatalizable­ness."
      ],
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatized",
          "palatized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of being unable to be palatized, non-palatalizable­ness."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑtːomuːs/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪ːo̞muːs̠]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑtːomuːs"
    }
  ],
  "word": "palatalisoitumattomuus"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.