"palatalisoimattomuus" meaning in Finnish

See palatalisoimattomuus in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈpɑlɑtɑlisoi̯mɑtːomuːs/, [ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯mɑ̝t̪ˌt̪o̞muːs̠]
Rhymes: -omuːs Etymology: palatalisoimaton + -uus Etymology templates: {{suffix|fi|palatalisoimaton|uus}} palatalisoimaton + -uus Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} palatalisoimattomuus, {{fi-noun}} palatalisoimattomuus Inflection templates: {{fi-decl-kalleus|palatalisoimattomuu|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], palatalisoimattomuus [nominative, singular], palatalisoimattomuudet [nominative, plural], palatalisoimattomuus [accusative, nominative, singular], palatalisoimattomuudet [accusative, nominative, plural], palatalisoimattomuuden [accusative, genitive, singular], palatalisoimattomuudet [accusative, genitive, plural], palatalisoimattomuuden [genitive, singular], palatalisoimattomuuksien [genitive, plural], palatalisoimattomuutta [partitive, singular], palatalisoimattomuuksia [partitive, plural], palatalisoimattomuudessa [inessive, singular], palatalisoimattomuuksissa [inessive, plural], palatalisoimattomuudesta [elative, singular], palatalisoimattomuuksista [elative, plural], palatalisoimattomuuteen [illative, singular], palatalisoimattomuuksiin [illative, plural], palatalisoimattomuudella [adessive, singular], palatalisoimattomuuksilla [adessive, plural], palatalisoimattomuudelta [ablative, singular], palatalisoimattomuuksilta [ablative, plural], palatalisoimattomuudelle [allative, singular], palatalisoimattomuuksille [allative, plural], palatalisoimattomuutena [essive, singular], palatalisoimattomuuksina [essive, plural], palatalisoimattomuudeksi [singular, translative], palatalisoimattomuuksiksi [plural, translative], palatalisoimattomuudetta [abessive, singular], palatalisoimattomuuksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], palatalisoimattomuuksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], palatalisoimattomuuteni [nominative, singular], palatalisoimattomuuteni [nominative, plural], palatalisoimattomuuteni [accusative, nominative, singular], palatalisoimattomuuteni [accusative, nominative, plural], palatalisoimattomuuteni [accusative, genitive, singular], palatalisoimattomuuteni [accusative, genitive, plural], palatalisoimattomuuteni [genitive, singular], palatalisoimattomuuksieni [genitive, plural], palatalisoimattomuuttani [partitive, singular], palatalisoimattomuuksiani [partitive, plural], palatalisoimattomuudessani [inessive, singular], palatalisoimattomuuksissani [inessive, plural], palatalisoimattomuudestani [elative, singular], palatalisoimattomuuksistani [elative, plural], palatalisoimattomuuteeni [illative, singular], palatalisoimattomuuksiini [illative, plural], palatalisoimattomuudellani [adessive, singular], palatalisoimattomuuksillani [adessive, plural], palatalisoimattomuudeltani [ablative, singular], palatalisoimattomuuksiltani [ablative, plural], palatalisoimattomuudelleni [allative, singular], palatalisoimattomuuksilleni [allative, plural], palatalisoimattomuutenani [essive, singular], palatalisoimattomuuksinani [essive, plural], palatalisoimattomuudekseni [singular, translative], palatalisoimattomuuksikseni [plural, translative], palatalisoimattomuudettani [abessive, singular], palatalisoimattomuuksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoimattomuuksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoimattomuutesi [nominative, singular], palatalisoimattomuutesi [nominative, plural], palatalisoimattomuutesi [accusative, nominative, singular], palatalisoimattomuutesi [accusative, nominative, plural], palatalisoimattomuutesi [accusative, genitive, singular], palatalisoimattomuutesi [accusative, genitive, plural], palatalisoimattomuutesi [genitive, singular], palatalisoimattomuuksiesi [genitive, plural], palatalisoimattomuuttasi [partitive, singular], palatalisoimattomuuksiasi [partitive, plural], palatalisoimattomuudessasi [inessive, singular], palatalisoimattomuuksissasi [inessive, plural], palatalisoimattomuudestasi [elative, singular], palatalisoimattomuuksistasi [elative, plural], palatalisoimattomuuteesi [illative, singular], palatalisoimattomuuksiisi [illative, plural], palatalisoimattomuudellasi [adessive, singular], palatalisoimattomuuksillasi [adessive, plural], palatalisoimattomuudeltasi [ablative, singular], palatalisoimattomuuksiltasi [ablative, plural], palatalisoimattomuudellesi [allative, singular], palatalisoimattomuuksillesi [allative, plural], palatalisoimattomuutenasi [essive, singular], palatalisoimattomuuksinasi [essive, plural], palatalisoimattomuudeksesi [singular, translative], palatalisoimattomuuksiksesi [plural, translative], palatalisoimattomuudettasi [abessive, singular], palatalisoimattomuuksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoimattomuuksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoimattomuutemme [nominative, singular], palatalisoimattomuutemme [nominative, plural], palatalisoimattomuutemme [accusative, nominative, singular], palatalisoimattomuutemme [accusative, nominative, plural], palatalisoimattomuutemme [accusative, genitive, singular], palatalisoimattomuutemme [accusative, genitive, plural], palatalisoimattomuutemme [genitive, singular], palatalisoimattomuuksiemme [genitive, plural], palatalisoimattomuuttamme [partitive, singular], palatalisoimattomuuksiamme [partitive, plural], palatalisoimattomuudessamme [inessive, singular], palatalisoimattomuuksissamme [inessive, plural], palatalisoimattomuudestamme [elative, singular], palatalisoimattomuuksistamme [elative, plural], palatalisoimattomuuteemme [illative, singular], palatalisoimattomuuksiimme [illative, plural], palatalisoimattomuudellamme [adessive, singular], palatalisoimattomuuksillamme [adessive, plural], palatalisoimattomuudeltamme [ablative, singular], palatalisoimattomuuksiltamme [ablative, plural], palatalisoimattomuudellemme [allative, singular], palatalisoimattomuuksillemme [allative, plural], palatalisoimattomuutenamme [essive, singular], palatalisoimattomuuksinamme [essive, plural], palatalisoimattomuudeksemme [singular, translative], palatalisoimattomuuksiksemme [plural, translative], palatalisoimattomuudettamme [abessive, singular], palatalisoimattomuuksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoimattomuuksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoimattomuutenne [nominative, singular], palatalisoimattomuutenne [nominative, plural], palatalisoimattomuutenne [accusative, nominative, singular], palatalisoimattomuutenne [accusative, nominative, plural], palatalisoimattomuutenne [accusative, genitive, singular], palatalisoimattomuutenne [accusative, genitive, plural], palatalisoimattomuutenne [genitive, singular], palatalisoimattomuuksienne [genitive, plural], palatalisoimattomuuttanne [partitive, singular], palatalisoimattomuuksianne [partitive, plural], palatalisoimattomuudessanne [inessive, singular], palatalisoimattomuuksissanne [inessive, plural], palatalisoimattomuudestanne [elative, singular], palatalisoimattomuuksistanne [elative, plural], palatalisoimattomuuteenne [illative, singular], palatalisoimattomuuksiinne [illative, plural], palatalisoimattomuudellanne [adessive, singular], palatalisoimattomuuksillanne [adessive, plural], palatalisoimattomuudeltanne [ablative, singular], palatalisoimattomuuksiltanne [ablative, plural], palatalisoimattomuudellenne [allative, singular], palatalisoimattomuuksillenne [allative, plural], palatalisoimattomuutenanne [essive, singular], palatalisoimattomuuksinanne [essive, plural], palatalisoimattomuudeksenne [singular, translative], palatalisoimattomuuksiksenne [plural, translative], palatalisoimattomuudettanne [abessive, singular], palatalisoimattomuuksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoimattomuuksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoimattomuutensa [nominative, singular], palatalisoimattomuutensa [nominative, plural], palatalisoimattomuutensa [accusative, nominative, singular], palatalisoimattomuutensa [accusative, nominative, plural], palatalisoimattomuutensa [accusative, genitive, singular], palatalisoimattomuutensa [accusative, genitive, plural], palatalisoimattomuutensa [genitive, singular], palatalisoimattomuuksiensa [genitive, plural], palatalisoimattomuuttaan [partitive, singular], palatalisoimattomuuttansa [partitive, singular], palatalisoimattomuuksiaan [partitive, plural], palatalisoimattomuuksiansa [partitive, plural], palatalisoimattomuudessaan [inessive, singular], palatalisoimattomuudessansa [inessive, singular], palatalisoimattomuuksissaan [inessive, plural], palatalisoimattomuuksissansa [inessive, plural], palatalisoimattomuudestaan [elative, singular], palatalisoimattomuudestansa [elative, singular], palatalisoimattomuuksistaan [elative, plural], palatalisoimattomuuksistansa [elative, plural], palatalisoimattomuuteensa [illative, singular], palatalisoimattomuuksiinsa [illative, plural], palatalisoimattomuudellaan [adessive, singular], palatalisoimattomuudellansa [adessive, singular], palatalisoimattomuuksillaan [adessive, plural], palatalisoimattomuuksillansa [adessive, plural], palatalisoimattomuudeltaan [ablative, singular], palatalisoimattomuudeltansa [ablative, singular], palatalisoimattomuuksiltaan [ablative, plural], palatalisoimattomuuksiltansa [ablative, plural], palatalisoimattomuudelleen [allative, singular], palatalisoimattomuudellensa [allative, singular], palatalisoimattomuuksilleen [allative, plural], palatalisoimattomuuksillensa [allative, plural], palatalisoimattomuutenaan [essive, singular], palatalisoimattomuutenansa [essive, singular], palatalisoimattomuuksinaan [essive, plural], palatalisoimattomuuksinansa [essive, plural], palatalisoimattomuudekseen [singular, translative], palatalisoimattomuudeksensa [singular, translative], palatalisoimattomuuksikseen [plural, translative], palatalisoimattomuuksiksensa [plural, translative], palatalisoimattomuudettaan [abessive, singular], palatalisoimattomuudettansa [abessive, singular], palatalisoimattomuuksittaan [abessive, plural], palatalisoimattomuuksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoimattomuuksineen [comitative, plural], palatalisoimattomuuksinensa [comitative, plural]
  1. (phonetics) The state of not palatalizing. Categories (topical): Phonetics
    Sense id: en-palatalisoimattomuus-fi-noun-Q9ScTzdY Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kalleus-type nominals, Finnish terms suffixed with -uus Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 52 48 Disambiguation of Finnish kalleus-type nominals: 52 48 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -uus: 52 48 Topics: human-sciences, linguistics, phonetics, phonology, sciences
  2. (phonetics) The state of not being palatized, unpalatalizedness. Categories (topical): Phonetics
    Sense id: en-palatalisoimattomuus-fi-noun-Wx8NT7CF Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kalleus-type nominals, Finnish terms suffixed with -uus Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 52 48 Disambiguation of Finnish kalleus-type nominals: 52 48 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -uus: 52 48 Topics: human-sciences, linguistics, phonetics, phonology, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: liudentamattomuus Related terms: palatalisoitumattomuus

Download JSONL data for palatalisoimattomuus meaning in Finnish (24.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoimaton",
        "3": "uus"
      },
      "expansion": "palatalisoimaton + -uus",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoimaton + -uus",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "palatalisoimattomuus",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "palatalisoimattomuus",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoimattomuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kalleus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "palatalisoitumattomuus"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Phonetics",
          "orig": "fi:Phonetics",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kalleus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -uus",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The state of not palatalizing."
      ],
      "id": "en-palatalisoimattomuus-fi-noun-Q9ScTzdY",
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatalizing",
          "palatalizing"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of not palatalizing."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Phonetics",
          "orig": "fi:Phonetics",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kalleus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -uus",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The state of not being palatized, unpalatalizedness."
      ],
      "id": "en-palatalisoimattomuus-fi-noun-Wx8NT7CF",
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatized",
          "palatized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of not being palatized, unpalatalizedness."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯mɑtːomuːs/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯mɑ̝t̪ˌt̪o̞muːs̠]"
    },
    {
      "rhymes": "-omuːs"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "liudentamattomuus"
    }
  ],
  "word": "palatalisoimattomuus"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 8-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kalleus-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms suffixed with -uus",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/omuːs",
    "Rhymes:Finnish/omuːs/8 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoimaton",
        "3": "uus"
      },
      "expansion": "palatalisoimaton + -uus",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoimaton + -uus",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuutenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudeksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuudettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoimattomuuksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "palatalisoimattomuus",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "palatalisoimattomuus",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoimattomuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kalleus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "palatalisoitumattomuus"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Phonetics"
      ],
      "glosses": [
        "The state of not palatalizing."
      ],
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatalizing",
          "palatalizing"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of not palatalizing."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Phonetics"
      ],
      "glosses": [
        "The state of not being palatized, unpalatalizedness."
      ],
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatized",
          "palatized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) The state of not being palatized, unpalatalizedness."
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯mɑtːomuːs/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯mɑ̝t̪ˌt̪o̞muːs̠]"
    },
    {
      "rhymes": "-omuːs"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "liudentamattomuus"
    }
  ],
  "word": "palatalisoimattomuus"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.