"palatalisoitumaton" meaning in Finnish

See palatalisoitumaton in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑton/, [ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪o̞n]
Rhymes: -ɑton Etymology: palatalisoitua + -maton. Etymology templates: {{suffix|fi|palatalisoitua|maton}} palatalisoitua + -maton Head templates: {{fi-adj|palatalisoitumattom|ampi|in}} palatalisoitumaton (comparative palatalisoitumattomampi, superlative palatalisoitumattomin) Inflection templates: {{fi-decl-onneton|palatalisoituma|a|pos=adj}} Forms: palatalisoitumattomampi [comparative], palatalisoitumattomin [superlative], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumaton [nominative, singular], palatalisoitumattomat [nominative, plural], palatalisoitumaton [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomat [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattoman [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomat [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattoman [genitive, singular], palatalisoitumattomien [genitive, plural], palatalisoitumatonten [genitive, plural, rare], palatalisoitumatonta [partitive, singular], palatalisoitumattomia [partitive, plural], palatalisoitumattomassa [inessive, singular], palatalisoitumattomissa [inessive, plural], palatalisoitumattomasta [elative, singular], palatalisoitumattomista [elative, plural], palatalisoitumattomaan [illative, singular], palatalisoitumattomiin [illative, plural], palatalisoitumattomalla [adessive, singular], palatalisoitumattomilla [adessive, plural], palatalisoitumattomalta [ablative, singular], palatalisoitumattomilta [ablative, plural], palatalisoitumattomalle [allative, singular], palatalisoitumattomille [allative, plural], palatalisoitumattomana [essive, singular], palatalisoitumattomina [essive, plural], palatalisoitumattomaksi [singular, translative], palatalisoitumattomiksi [plural, translative], palatalisoitumattomatta [abessive, singular], palatalisoitumattomitta [abessive, plural], - [instructive, singular], palatalisoitumattomin [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomani [nominative, singular], palatalisoitumattomani [nominative, plural], palatalisoitumattomani [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomani [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomani [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomani [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomani [genitive, singular], palatalisoitumattomieni [genitive, plural], palatalisoitumatonteni [genitive, plural, rare], palatalisoitumatontani [partitive, singular], palatalisoitumattomiani [partitive, plural], palatalisoitumattomassani [inessive, singular], palatalisoitumattomissani [inessive, plural], palatalisoitumattomastani [elative, singular], palatalisoitumattomistani [elative, plural], palatalisoitumattomaani [illative, singular], palatalisoitumattomiini [illative, plural], palatalisoitumattomallani [adessive, singular], palatalisoitumattomillani [adessive, plural], palatalisoitumattomaltani [ablative, singular], palatalisoitumattomiltani [ablative, plural], palatalisoitumattomalleni [allative, singular], palatalisoitumattomilleni [allative, plural], palatalisoitumattomanani [essive, singular], palatalisoitumattominani [essive, plural], palatalisoitumattomakseni [singular, translative], palatalisoitumattomikseni [plural, translative], palatalisoitumattomattani [abessive, singular], palatalisoitumattomittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomasi [nominative, singular], palatalisoitumattomasi [nominative, plural], palatalisoitumattomasi [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomasi [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomasi [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomasi [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomasi [genitive, singular], palatalisoitumattomiesi [genitive, plural], palatalisoitumatontesi [genitive, plural, rare], palatalisoitumatontasi [partitive, singular], palatalisoitumattomiasi [partitive, plural], palatalisoitumattomassasi [inessive, singular], palatalisoitumattomissasi [inessive, plural], palatalisoitumattomastasi [elative, singular], palatalisoitumattomistasi [elative, plural], palatalisoitumattomaasi [illative, singular], palatalisoitumattomiisi [illative, plural], palatalisoitumattomallasi [adessive, singular], palatalisoitumattomillasi [adessive, plural], palatalisoitumattomaltasi [ablative, singular], palatalisoitumattomiltasi [ablative, plural], palatalisoitumattomallesi [allative, singular], palatalisoitumattomillesi [allative, plural], palatalisoitumattomanasi [essive, singular], palatalisoitumattominasi [essive, plural], palatalisoitumattomaksesi [singular, translative], palatalisoitumattomiksesi [plural, translative], palatalisoitumattomattasi [abessive, singular], palatalisoitumattomittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattominesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomamme [nominative, singular], palatalisoitumattomamme [nominative, plural], palatalisoitumattomamme [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomamme [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomamme [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomamme [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomamme [genitive, singular], palatalisoitumattomiemme [genitive, plural], palatalisoitumatontemme [genitive, plural, rare], palatalisoitumatontamme [partitive, singular], palatalisoitumattomiamme [partitive, plural], palatalisoitumattomassamme [inessive, singular], palatalisoitumattomissamme [inessive, plural], palatalisoitumattomastamme [elative, singular], palatalisoitumattomistamme [elative, plural], palatalisoitumattomaamme [illative, singular], palatalisoitumattomiimme [illative, plural], palatalisoitumattomallamme [adessive, singular], palatalisoitumattomillamme [adessive, plural], palatalisoitumattomaltamme [ablative, singular], palatalisoitumattomiltamme [ablative, plural], palatalisoitumattomallemme [allative, singular], palatalisoitumattomillemme [allative, plural], palatalisoitumattomanamme [essive, singular], palatalisoitumattominamme [essive, plural], palatalisoitumattomaksemme [singular, translative], palatalisoitumattomiksemme [plural, translative], palatalisoitumattomattamme [abessive, singular], palatalisoitumattomittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattominemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomanne [nominative, singular], palatalisoitumattomanne [nominative, plural], palatalisoitumattomanne [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomanne [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomanne [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomanne [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomanne [genitive, singular], palatalisoitumattomienne [genitive, plural], palatalisoitumatontenne [genitive, plural, rare], palatalisoitumatontanne [partitive, singular], palatalisoitumattomianne [partitive, plural], palatalisoitumattomassanne [inessive, singular], palatalisoitumattomissanne [inessive, plural], palatalisoitumattomastanne [elative, singular], palatalisoitumattomistanne [elative, plural], palatalisoitumattomaanne [illative, singular], palatalisoitumattomiinne [illative, plural], palatalisoitumattomallanne [adessive, singular], palatalisoitumattomillanne [adessive, plural], palatalisoitumattomaltanne [ablative, singular], palatalisoitumattomiltanne [ablative, plural], palatalisoitumattomallenne [allative, singular], palatalisoitumattomillenne [allative, plural], palatalisoitumattomananne [essive, singular], palatalisoitumattominanne [essive, plural], palatalisoitumattomaksenne [singular, translative], palatalisoitumattomiksenne [plural, translative], palatalisoitumattomattanne [abessive, singular], palatalisoitumattomittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattominenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], palatalisoitumattomansa [nominative, singular], palatalisoitumattomansa [nominative, plural], palatalisoitumattomansa [accusative, nominative, singular], palatalisoitumattomansa [accusative, nominative, plural], palatalisoitumattomansa [accusative, genitive, singular], palatalisoitumattomansa [accusative, genitive, plural], palatalisoitumattomansa [genitive, singular], palatalisoitumattomiensa [genitive, plural], palatalisoitumatontensa [genitive, plural, rare], palatalisoitumatontaan [partitive, singular], palatalisoitumatontansa [partitive, singular], palatalisoitumattomiaan [partitive, plural], palatalisoitumattomiansa [partitive, plural], palatalisoitumattomassaan [inessive, singular], palatalisoitumattomassansa [inessive, singular], palatalisoitumattomissaan [inessive, plural], palatalisoitumattomissansa [inessive, plural], palatalisoitumattomastaan [elative, singular], palatalisoitumattomastansa [elative, singular], palatalisoitumattomistaan [elative, plural], palatalisoitumattomistansa [elative, plural], palatalisoitumattomaansa [illative, singular], palatalisoitumattomiinsa [illative, plural], palatalisoitumattomallaan [adessive, singular], palatalisoitumattomallansa [adessive, singular], palatalisoitumattomillaan [adessive, plural], palatalisoitumattomillansa [adessive, plural], palatalisoitumattomaltaan [ablative, singular], palatalisoitumattomaltansa [ablative, singular], palatalisoitumattomiltaan [ablative, plural], palatalisoitumattomiltansa [ablative, plural], palatalisoitumattomalleen [allative, singular], palatalisoitumattomallensa [allative, singular], palatalisoitumattomilleen [allative, plural], palatalisoitumattomillensa [allative, plural], palatalisoitumattomanaan [essive, singular], palatalisoitumattomanansa [essive, singular], palatalisoitumattominaan [essive, plural], palatalisoitumattominansa [essive, plural], palatalisoitumattomakseen [singular, translative], palatalisoitumattomaksensa [singular, translative], palatalisoitumattomikseen [plural, translative], palatalisoitumattomiksensa [plural, translative], palatalisoitumattomattaan [abessive, singular], palatalisoitumattomattansa [abessive, singular], palatalisoitumattomittaan [abessive, plural], palatalisoitumattomittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], palatalisoitumattomineen [comitative, plural], palatalisoitumattominensa [comitative, plural]
  1. (phonetics) unpalatalized Categories (topical): Phonetics
    Sense id: en-palatalisoitumaton-fi-adj-I3y1YgS8 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish onneton-type nominals, Finnish terms suffixed with -maton Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 60 37 3 Disambiguation of Finnish onneton-type nominals: 64 36 0 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -maton: 56 32 12 Topics: human-sciences, linguistics, phonetics, phonology, sciences
  2. (phonetics) not able to be palatized Categories (topical): Phonetics
    Sense id: en-palatalisoitumaton-fi-adj-ItenpAvN Topics: human-sciences, linguistics, phonetics, phonology, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: liudentumaton Derived forms: palatalisoitumattomuus

Verb

IPA: /ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑton/, [ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪o̞n]
Rhymes: -ɑton Etymology: palatalisoitua + -maton. Etymology templates: {{suffix|fi|palatalisoitua|maton}} palatalisoitua + -maton Head templates: {{head|fi|negative participle}} palatalisoitumaton
  1. negative participle of palatalisoitua Tags: form-of, negative, participle Form of: palatalisoitua
    Sense id: en-palatalisoitumaton-fi-verb-jN9XoZuQ

Download JSONL data for palatalisoitumaton meaning in Finnish (25.0kB)

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "palatalisoitunut"
    },
    {
      "word": "palatalisoituva"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "palatalisoitumattomuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoitua",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "palatalisoitua + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoitua + -maton.",
  "forms": [
    {
      "form": "palatalisoitumattomampi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumaton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumaton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatonten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatonta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatonteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoitumattom",
        "2": "ampi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "palatalisoitumaton (comparative palatalisoitumattomampi, superlative palatalisoitumattomin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoituma",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-onneton"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Phonetics",
          "orig": "fi:Phonetics",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "60 37 3",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "64 36 0",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish onneton-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "56 32 12",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -maton",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unpalatalized"
      ],
      "id": "en-palatalisoitumaton-fi-adj-I3y1YgS8",
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "unpalatalized",
          "unpalatalized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) unpalatalized"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Phonetics",
          "orig": "fi:Phonetics",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "not able to be palatized"
      ],
      "id": "en-palatalisoitumaton-fi-adj-ItenpAvN",
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatized",
          "palatized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) not able to be palatized"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑton/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪o̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑton"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "liudentumaton"
    }
  ],
  "word": "palatalisoitumaton"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoitua",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "palatalisoitua + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoitua + -maton.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "negative participle"
      },
      "expansion": "palatalisoitumaton",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "palatalisoitua"
        }
      ],
      "glosses": [
        "negative participle of palatalisoitua"
      ],
      "id": "en-palatalisoitumaton-fi-verb-jN9XoZuQ",
      "links": [
        [
          "palatalisoitua",
          "palatalisoitua#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "negative",
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑton/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪o̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑton"
    }
  ],
  "word": "palatalisoitumaton"
}
{
  "antonyms": [
    {
      "word": "palatalisoitunut"
    },
    {
      "word": "palatalisoituva"
    }
  ],
  "categories": [
    "Finnish 8-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish negative participles",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish onneton-type nominals",
    "Finnish terms suffixed with -maton",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑton",
    "Rhymes:Finnish/ɑton/8 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "palatalisoitumattomuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoitua",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "palatalisoitua + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoitua + -maton.",
  "forms": [
    {
      "form": "palatalisoitumattomampi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumaton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumaton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatonten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatonta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatonteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumatontansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattomineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "palatalisoitumattominensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoitumattom",
        "2": "ampi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "palatalisoitumaton (comparative palatalisoitumattomampi, superlative palatalisoitumattomin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "palatalisoituma",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-onneton"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Phonetics"
      ],
      "glosses": [
        "unpalatalized"
      ],
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "unpalatalized",
          "unpalatalized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) unpalatalized"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Phonetics"
      ],
      "glosses": [
        "not able to be palatized"
      ],
      "links": [
        [
          "phonetics",
          "phonetics"
        ],
        [
          "palatized",
          "palatized"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(phonetics) not able to be palatized"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "phonetics",
        "phonology",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑton/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪o̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑton"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "liudentumaton"
    }
  ],
  "word": "palatalisoitumaton"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 8-syllable words",
    "Finnish adjectives",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish negative participles",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish onneton-type nominals",
    "Finnish terms suffixed with -maton",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑton",
    "Rhymes:Finnish/ɑton/8 syllables"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "palatalisoitua",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "palatalisoitua + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "palatalisoitua + -maton.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "negative participle"
      },
      "expansion": "palatalisoitumaton",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "palatalisoitua"
        }
      ],
      "glosses": [
        "negative participle of palatalisoitua"
      ],
      "links": [
        [
          "palatalisoitua",
          "palatalisoitua#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "negative",
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈpɑlɑtɑlisoi̯tumɑton/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈpɑ̝lɑ̝t̪ɑ̝liˌs̠o̞i̯t̪uˌmɑ̝t̪o̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑton"
    }
  ],
  "word": "palatalisoitumaton"
}
{
  "called_from": "linkages/371",
  "msg": "unrecognized linkage prefix: (antonym(s) of “unpalatized”): palatalisoitunut desc=antonym(s) of “unpalatized” rest=palatalisoitunut cls=other cls2=romanization e1=False e2=False",
  "path": [
    "palatalisoitumaton"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "palatalisoitumaton",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "linkages/371",
  "msg": "unrecognized linkage prefix: (antonym(s) of “non-palatalizable”): palatalisoituva desc=antonym(s) of “non-palatalizable” rest=palatalisoituva cls=other cls2=romanization e1=False e2=False",
  "path": [
    "palatalisoitumaton"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "adjective",
  "title": "palatalisoitumaton",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.