See mutainen in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "muta",
"3": "inen"
},
"expansion": "muta + -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "muta + -inen",
"forms": [
{
"form": "mutaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "mutaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mutainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mutais",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "mutainen (comparative mutaisempi, superlative mutaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mutai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -inen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "mutaisuus"
}
],
"glosses": [
"muddy"
],
"id": "en-mutainen-fi-adj-A7TMPYO1",
"links": [
[
"muddy",
"muddy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmutɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈmut̪ɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-utɑinen"
}
],
"word": "mutainen"
}
{
"derived": [
{
"word": "mutaisuus"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "muta",
"3": "inen"
},
"expansion": "muta + -inen",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "muta + -inen",
"forms": [
{
"form": "mutaisempi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "mutaisin",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "mutainen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutainen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaista",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaiseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaiselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaiseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "mutaisettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "mutaisineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "mutaisinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mutais",
"2": "empi",
"3": "in"
},
"expansion": "mutainen (comparative mutaisempi, superlative mutaisin)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "mutai",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -inen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/utɑinen",
"Rhymes:Finnish/utɑinen/3 syllables"
],
"glosses": [
"muddy"
],
"links": [
[
"muddy",
"muddy"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmutɑi̯nen/"
},
{
"ipa": "[ˈmut̪ɑ̝i̯ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-utɑinen"
}
],
"word": "mutainen"
}
Download raw JSONL data for mutainen meaning in Finnish (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.