See modus in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "modus"
},
"expansion": "Latin modus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "< Latin modus",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "modus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "modus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "modu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 10 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Grammar",
"orig": "fi:Grammar",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"mood"
],
"id": "en-modus-fi-noun-7g5PMJya",
"links": [
[
"grammar",
"grammar"
],
[
"mood",
"mood"
]
],
"raw_glosses": [
"(grammar) mood"
],
"topics": [
"grammar",
"human-sciences",
"linguistics",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmodus/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞dus̠]"
},
{
"rhymes": "-odus"
}
],
"word": "modus"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "modus"
},
"expansion": "Latin modus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "< Latin modus",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "modus",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modus",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modukset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modusten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modusta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modusteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "modustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "modustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "modukseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "modukseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "modukselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "modukseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moduksettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moduksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moduksinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "modus",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "modus",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "modu",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 10 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/odus",
"Rhymes:Finnish/odus/2 syllables",
"fi:Grammar"
],
"glosses": [
"mood"
],
"links": [
[
"grammar",
"grammar"
],
[
"mood",
"mood"
]
],
"raw_glosses": [
"(grammar) mood"
],
"topics": [
"grammar",
"human-sciences",
"linguistics",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmodus/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞dus̠]"
},
{
"rhymes": "-odus"
}
],
"word": "modus"
}
Download raw JSONL data for modus meaning in Finnish (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.