See loimata in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "loimi", "3": "-ata" }, "expansion": "loimi + -ata", "name": "affix" } ], "etymology_text": "loimi + -ata", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "73/salata", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "loimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "loimaat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "loimaatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimaavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimataan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei loimata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "loimasin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "loimasit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimasi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimasimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "loimasitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimasivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimattiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "loimaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "loimaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "loimaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimattaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei loimattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimatkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimatkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "loimatkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimatkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimattakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön loimattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "loimannen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "loimannet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimannee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimannemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "loimannette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "loimannevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "loimattaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei loimattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "loimata", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "loimaava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "loimattava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimatakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "loimataksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "loimataksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimataksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "loimatakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "loimataksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "loimatessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "loimattaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "loimaama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimatessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "loimatessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "loimatessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimatessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "loimatessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "loimatessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimaamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "loimaten", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "loimaamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "loimaamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "loimaamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "loimattaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "loimaaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimaamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "loimaamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "loimaamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimaamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "loimaamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "loimata", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "loimata", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "loim", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-salata" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ata", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 2 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Weaving", "orig": "fi:Weaving", "parents": [ "Crafts", "Society", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "loimaus" } ], "glosses": [ "Synonym of luoda (“to warp”)" ], "id": "en-loimata-fi-verb-23aMY~ZH", "links": [ [ "weaving", "weaving#Noun" ], [ "luoda", "luoda#Finnish" ] ], "raw_glosses": [ "(weaving) Synonym of luoda (“to warp”)" ], "synonyms": [ { "extra": "to warp", "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "luoda" } ], "topics": [ "business", "manufacturing", "textiles", "weaving" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈloi̯mɑtɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈlo̞i̯mɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oimɑtɑ" } ], "word": "loimata" }
{ "derived": [ { "word": "loimaus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "loimi", "3": "-ata" }, "expansion": "loimi + -ata", "name": "affix" } ], "etymology_text": "loimi + -ata", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "73/salata", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "loimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "loimaat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "loimaatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimaavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimataan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei loimata", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "loimasin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "loimasit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimasi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimasimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "loimasitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimasivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimattiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "loimaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "loimaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "loimaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimattaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei loimattaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä loimaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimatkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimatkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "loimatkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "loimatkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt loimatko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "loimattakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön loimattako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "loimannen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "loimannet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimannee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "loimannemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "loimannette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "loimannevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät loimanne", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene loimanneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "loimattaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei loimattane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "loimata", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "loimaava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "loimattava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimatakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "loimataksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "loimataksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimataksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "loimatakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "loimataksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimannut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "loimattu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "loimatessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "loimattaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "loimaama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimatessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "loimatessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "loimatessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimatessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "loimatessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "loimatessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimaamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "loimaten", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "loimaamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "loimaamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "loimaamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "loimattaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "loimaaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-salata", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "loimaamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "loimaamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "loimaamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "loimaamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "loimaamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "loimaamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "loimata", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "loimata", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "loim", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-salata" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish salata-type verbs", "Finnish terms suffixed with -ata", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 2 entries", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oimɑtɑ", "Rhymes:Finnish/oimɑtɑ/3 syllables", "fi:Weaving" ], "glosses": [ "Synonym of luoda (“to warp”)" ], "links": [ [ "weaving", "weaving#Noun" ], [ "luoda", "luoda#Finnish" ] ], "raw_glosses": [ "(weaving) Synonym of luoda (“to warp”)" ], "synonyms": [ { "extra": "to warp", "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "luoda" } ], "topics": [ "business", "manufacturing", "textiles", "weaving" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈloi̯mɑtɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈlo̞i̯mɑ̝t̪ɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oimɑtɑ" } ], "word": "loimata" }
Download raw JSONL data for loimata meaning in Finnish (22.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.