See logaritmitaulu in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "logaritmi",
"3": "taulu",
"t1": "logarithm",
"t2": "table"
},
"expansion": "logaritmi (“logarithm”) + taulu (“table”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "logaritmi (“logarithm”) + taulu (“table”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "logaritmitaulu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitaulutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "logaritmitaulu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "logaritmitaulu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "logaritmitaul",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Calculus",
"orig": "fi:Calculus",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"table of logarithms, logarithm table"
],
"id": "en-logaritmitaulu-fi-noun-EGFgjh49",
"links": [
[
"calculus",
"calculus"
],
[
"table",
"table"
],
[
"of logarithms",
"logarithm"
]
],
"raw_glosses": [
"(calculus) table of logarithms, logarithm table"
],
"synonyms": [
{
"word": "logaritmitaulukko"
}
],
"topics": [
"calculus",
"mathematics",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloɡɑritmiˌtɑu̯lu/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞ɡɑ̝ˌrit̪miˌt̪ɑ̝u̯lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑulu"
}
],
"word": "logaritmitaulu"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "logaritmi",
"3": "taulu",
"t1": "logarithm",
"t2": "table"
},
"expansion": "logaritmi (“logarithm”) + taulu (“table”)",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "logaritmi (“logarithm”) + taulu (“table”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "logaritmitaulu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitaulutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaululleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitaulunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitaulukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "logaritmitauluineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "logaritmitauluinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "logaritmitaulu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "logaritmitaulu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "logaritmitaul",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑulu",
"Rhymes:Finnish/ɑulu/6 syllables",
"fi:Calculus"
],
"glosses": [
"table of logarithms, logarithm table"
],
"links": [
[
"calculus",
"calculus"
],
[
"table",
"table"
],
[
"of logarithms",
"logarithm"
]
],
"raw_glosses": [
"(calculus) table of logarithms, logarithm table"
],
"topics": [
"calculus",
"mathematics",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈloɡɑritmiˌtɑu̯lu/"
},
{
"ipa": "[ˈlo̞ɡɑ̝ˌrit̪miˌt̪ɑ̝u̯lu]"
},
{
"rhymes": "-ɑulu"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "logaritmitaulukko"
}
],
"word": "logaritmitaulu"
}
Download raw JSONL data for logaritmitaulu meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.