See laastipurse in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laasti", "3": "purse" }, "expansion": "laasti + purse", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laasti + purse", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laastipurse", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurse", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laastipursein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipursettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laastipurse", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laastipurse", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laastipurs", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish hame-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Construction", "orig": "fi:Construction", "parents": [ "Architecture", "Engineering", "Applied sciences", "Art", "Technology", "Sciences", "Culture", "All topics", "Society", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "glosses": [ "excess mortar, such as that behind a brick veneer" ], "id": "en-laastipurse-fi-noun-UGj7B74Z", "links": [ [ "construction", "construction" ], [ "excess", "excess" ], [ "mortar", "mortar" ], [ "brick", "brick" ], [ "veneer", "veneer" ] ], "raw_glosses": [ "(construction) excess mortar, such as that behind a brick veneer" ], "topics": [ "business", "construction", "manufacturing" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑːstiˌpurseˣ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝ːs̠tiˌpurs̠e̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-urse" } ], "word": "laastipurse" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "laasti", "3": "purse" }, "expansion": "laasti + purse", "name": "affix" } ], "etymology_text": "laasti + purse", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "laastipurse", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurse", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursetta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "laastipursein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "48/hame", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-hame", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "laastipursettaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipursettansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "laastipurseikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "laastipurseettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "laastipurseittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "laastipurseittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "laastipurseineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "laastipurseinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "laastipurse", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "laastipurse", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "laastipurs", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-decl-hame" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish hame-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/urse", "Rhymes:Finnish/urse/4 syllables", "fi:Construction" ], "glosses": [ "excess mortar, such as that behind a brick veneer" ], "links": [ [ "construction", "construction" ], [ "excess", "excess" ], [ "mortar", "mortar" ], [ "brick", "brick" ], [ "veneer", "veneer" ] ], "raw_glosses": [ "(construction) excess mortar, such as that behind a brick veneer" ], "topics": [ "business", "construction", "manufacturing" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈlɑːstiˌpurseˣ/" }, { "ipa": "[ˈlɑ̝ːs̠tiˌpurs̠e̞(ʔ)]" }, { "rhymes": "-urse" } ], "word": "laastipurse" }
Download raw JSONL data for laastipurse meaning in Finnish (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.