See kertaistaa in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kertainen", "3": "-taa" }, "expansion": "kertainen + -taa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kertainen + -taa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kertaistan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kertaistat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kertaisteta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kertaistin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kertaistit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaisti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kertaistaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kertaistaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kertaistettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kertaistettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kertaistanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kertaistanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kertaistanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kertaistanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kertaistettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kertaistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kertaistava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kertaistettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kertaistaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kertaistaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kertaistaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kertaistaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kertaistaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kertaistamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kertaistamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kertaistaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kertaistaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kertaist", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -taa", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kertaistua" } ], "examples": [ { "text": "kaksinkertaistaa: to double" }, { "text": "kolminkertaistaa: to triple" }, { "text": "moninkertaistaa: to multiple" } ], "glosses": [ "to multiple n times; used only in compounds" ], "id": "en-kertaistaa-fi-verb-yqNvEpaZ", "links": [ [ "multiple", "multiple" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) to multiple n times; used only in compounds" ], "tags": [ "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkertɑi̯stɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈk̟e̞rt̪ɑ̝i̯s̠tɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ertɑistɑː" } ], "word": "kertaistaa" }
{ "derived": [ { "word": "kertaistua" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "kertainen", "3": "-taa" }, "expansion": "kertainen + -taa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "kertainen + -taa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "53/muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kertaistan", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kertaistat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistatte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistavat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistetaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kertaisteta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kertaistin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kertaistit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaisti", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kertaistaisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kertaistaisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistaisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaistaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kertaistettaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kertaista", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistakaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kertaistakaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kertaistakoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kertaistako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kertaistettako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kertaistanen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kertaistanet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistanee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kertaistanemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kertaistanette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kertaistanevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kertaistane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kertaistaneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kertaistettane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kertaistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kertaistava", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kertaistettava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistaakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kertaistaaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kertaistaaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistanut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kertaistettu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kertaistaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistettaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistama", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistaessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kertaistaessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kertaistaessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistaessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistamaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kertaistaen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistamassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistettaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistaminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-muistaa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kertaistamaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kertaistamaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kertaistamaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kertaistamaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kertaistamaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kertaistamaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kertaistaa", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kertaistaa", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kertaist", "2": "", "3": "", "4": "a" }, "name": "fi-conj-muistaa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish muistaa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -taa", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish transitive verbs", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ertɑistɑː", "Rhymes:Finnish/ertɑistɑː/3 syllables" ], "examples": [ { "text": "kaksinkertaistaa: to double" }, { "text": "kolminkertaistaa: to triple" }, { "text": "moninkertaistaa: to multiple" } ], "glosses": [ "to multiple n times; used only in compounds" ], "links": [ [ "multiple", "multiple" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) to multiple n times; used only in compounds" ], "tags": [ "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkertɑi̯stɑːˣ/" }, { "ipa": "[ˈk̟e̞rt̪ɑ̝i̯s̠tɑ̝ː(ʔ)]" }, { "rhymes": "-ertɑistɑː" } ], "word": "kertaistaa" }
Download raw JSONL data for kertaistaa meaning in Finnish (23.0kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: kertaistaa/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "kertaistaa" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "kertaistaa", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.