See kanalisoida in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "canalize" }, "expansion": "English canalize", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-oida" }, "expansion": "+ -oida", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English canalize). Adapted with the verbal suffix + -oida.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "62/voida", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kanalisoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kanalisoida", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kanalisoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kanalisoisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kanalisoitaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoikoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoikaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoikaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoikoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kanalisoitako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kanalisoinen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kanalisoinet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoinee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoinemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kanalisoinette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoinevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kanalisoitane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kanalisoida", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kanalisoiva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kanalisoitava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoidakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kanalisoidaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoidakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoidaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kanalisoidessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoitaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoima", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoidessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kanalisoidessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoidessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoidessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoimaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoiden", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoimassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoiman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoiminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoimaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kanalisoimaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kanalisoimaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoimaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoimaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kanalisoida", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kanalisoida", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kanalisoi", "2": "a" }, "name": "fi-conj-voida" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish internationalisms", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -oida", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "kanalisoitua" } ], "glosses": [ "To canalize." ], "id": "en-kanalisoida-fi-verb-599u7Y2T", "links": [ [ "canalize", "canalize" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) To canalize." ], "tags": [ "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkɑnɑlisoi̯dɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈkɑ̝nɑ̝ˌlis̠o̞i̯dɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oidɑ" } ], "word": "kanalisoida" }
{ "derived": [ { "word": "kanalisoitua" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi" }, "expansion": "Internationalism", "name": "internationalism" }, { "args": { "1": "en", "2": "canalize" }, "expansion": "English canalize", "name": "cog" }, { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "-oida" }, "expansion": "+ -oida", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Internationalism (see English canalize). Adapted with the verbal suffix + -oida.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "62/voida", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "kanalisoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kanalisoida", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kanalisoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "kanalisoisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei kanalisoitaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä kanalisoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoikoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoikaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "kanalisoikaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoikoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt kanalisoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön kanalisoitako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "kanalisoinen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "kanalisoinet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoinee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoinemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "kanalisoinette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoinevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät kanalisoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene kanalisoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei kanalisoitane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "kanalisoida", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "kanalisoiva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "kanalisoitava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoidakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kanalisoidaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoidakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoidaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kanalisoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "kanalisoidessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoitaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoima", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoidessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kanalisoidessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoidessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoidessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoidessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoimaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoiden", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoimassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoiman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoitaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoiminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kanalisoimaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "kanalisoimaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "kanalisoimaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "kanalisoimaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "kanalisoimaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "kanalisoimaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "kanalisoida", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "kanalisoida", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "kanalisoi", "2": "a" }, "name": "fi-conj-voida" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish internationalisms", "Finnish lemmas", "Finnish terms suffixed with -oida", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish transitive verbs", "Finnish verbs", "Finnish voida-type verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oidɑ", "Rhymes:Finnish/oidɑ/5 syllables" ], "glosses": [ "To canalize." ], "links": [ [ "canalize", "canalize" ] ], "raw_glosses": [ "(transitive) To canalize." ], "tags": [ "transitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈkɑnɑlisoi̯dɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈkɑ̝nɑ̝ˌlis̠o̞i̯dɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oidɑ" } ], "word": "kanalisoida" }
Download raw JSONL data for kanalisoida meaning in Finnish (23.0kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: kanalisoida/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "kanalisoida" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "kanalisoida", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.