See instrumentoida in All languages combined, or Wiktionary
{ "derived": [ { "_dis1": "0 0 0", "word": "instrumentoiminen" }, { "_dis1": "0 0 0", "word": "instrumentointi" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "instrumentti", "3": "-oida" }, "expansion": "instrumentti + -oida", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "instrumentti + -oida", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "62/voida", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "instrumentoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei instrumentoida", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "instrumentoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "instrumentoisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei instrumentoitaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoikoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoikaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoikaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoikoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön instrumentoitako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "instrumentoinen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "instrumentoinet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoinee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoinemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "instrumentoinette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoinevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei instrumentoitane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "instrumentoida", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "instrumentoiva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "instrumentoitava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoidakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "instrumentoidaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoidakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoidaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "instrumentoidessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoitaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoima", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoidessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "instrumentoidessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoidessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoidessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoiden", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoimassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoiman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoiminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "instrumentoimaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoimaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "instrumentoida", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "instrumentoida", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "transitive" }, "expansion": "(transitive)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "instrumentoi", "2": "a" }, "name": "fi-conj-voida" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Music", "orig": "fi:Music", "parents": [ "Art", "Sound", "Culture", "Energy", "Society", "Nature", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" }, { "_dis": "52 35 13", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "45 27 28", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -oida", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 29 21", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "58 21 21", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "to arrange for an instrument or instruments" ], "id": "en-instrumentoida-fi-verb-lgFJ1255", "links": [ [ "music", "music" ], [ "arrange", "arrange" ], [ "instrument", "instrument" ] ], "raw_glosses": [ "(music) to arrange for an instrument or instruments" ], "synonyms": [ { "word": "soitintaa" } ], "tags": [ "transitive" ], "topics": [ "entertainment", "lifestyle", "music" ] }, { "glosses": [ "to instrument, install instruments to, equip with instruments, furnish with instruments" ], "id": "en-instrumentoida-fi-verb-dRdQC3eC", "links": [ [ "instrument", "instrument" ], [ "install", "install" ], [ "equip", "equip" ], [ "furnish", "furnish" ] ], "synonyms": [ { "word": "kojeistaa" } ], "tags": [ "transitive" ] }, { "categories": [], "glosses": [ "to treat with instruments" ], "id": "en-instrumentoida-fi-verb-COH-6Bqz", "links": [ [ "instrument", "instrument" ] ], "raw_glosses": [ "(uncommon) to treat with instruments" ], "tags": [ "transitive", "uncommon" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinstrumenˌtoi̯dɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈins̠.trume̞n̪ˌt̪o̞i̯dɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oidɑ" } ], "word": "instrumentoida" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish terms suffixed with -oida", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish transitive verbs", "Finnish verbs", "Finnish voida-type verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oidɑ", "Rhymes:Finnish/oidɑ/5 syllables" ], "derived": [ { "word": "instrumentoiminen" }, { "word": "instrumentointi" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "instrumentti", "3": "-oida" }, "expansion": "instrumentti + -oida", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "instrumentti + -oida", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "62/voida", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "instrumentoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoidaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei instrumentoida", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "instrumentoin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "instrumentoisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei instrumentoitaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä instrumentoi", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoikoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoikaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "instrumentoikaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoikoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt instrumentoiko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön instrumentoitako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "instrumentoinen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "instrumentoinet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoinee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoinemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "instrumentoinette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoinevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät instrumentoine", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene instrumentoineet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei instrumentoitane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "instrumentoida", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "instrumentoiva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "instrumentoitava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoidakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "instrumentoidaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoidakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoidaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoinut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "instrumentoitu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "instrumentoidessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoitaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoima", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoidessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "instrumentoidessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoidessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoidessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoidessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoiden", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoimassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoiman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoitaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoiminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-voida", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "instrumentoimaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "instrumentoimaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "instrumentoimaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "instrumentoida", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "instrumentoida", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "transitive" }, "expansion": "(transitive)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "instrumentoi", "2": "a" }, "name": "fi-conj-voida" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "fi:Music" ], "glosses": [ "to arrange for an instrument or instruments" ], "links": [ [ "music", "music" ], [ "arrange", "arrange" ], [ "instrument", "instrument" ] ], "raw_glosses": [ "(music) to arrange for an instrument or instruments" ], "synonyms": [ { "word": "soitintaa" } ], "tags": [ "transitive" ], "topics": [ "entertainment", "lifestyle", "music" ] }, { "glosses": [ "to instrument, install instruments to, equip with instruments, furnish with instruments" ], "links": [ [ "instrument", "instrument" ], [ "install", "install" ], [ "equip", "equip" ], [ "furnish", "furnish" ] ], "synonyms": [ { "word": "kojeistaa" } ], "tags": [ "transitive" ] }, { "categories": [ "Finnish terms with uncommon senses" ], "glosses": [ "to treat with instruments" ], "links": [ [ "instrument", "instrument" ] ], "raw_glosses": [ "(uncommon) to treat with instruments" ], "tags": [ "transitive", "uncommon" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinstrumenˌtoi̯dɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈins̠.trume̞n̪ˌt̪o̞i̯dɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oidɑ" } ], "word": "instrumentoida" }
Download raw JSONL data for instrumentoida meaning in Finnish (24.1kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: instrumentoida/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "instrumentoida" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "instrumentoida", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.