See instrumentoiminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "instrumentoida", "3": "-minen" }, "expansion": "instrumentoida + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "instrumentoida + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "instrumentoiminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoiminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "instrumentoiminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "instrumentoiminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "instrumentoimi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "glosses": [ "verbal noun of instrumentoida", "arranging (music) for an instrument or instruments" ], "id": "en-instrumentoiminen-fi-noun-pBYW45wk", "links": [ [ "instrumentoida", "instrumentoida#Finnish" ], [ "arranging", "arranging" ], [ "instrument", "instrument" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "10 90", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "26 74", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "20 80", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "9 91", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of instrumentoida", "instrumenting, installing instruments to, equipping with instruments, furnishing with instruments" ], "id": "en-instrumentoiminen-fi-noun-Hks3gKkz", "links": [ [ "instrumentoida", "instrumentoida#Finnish" ], [ "instrumenting", "instrumenting" ], [ "installing", "installing" ], [ "instrument", "instrument" ], [ "equipping", "equipping" ], [ "furnishing", "furnishing" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinstrumenˌtoi̯minen/" }, { "ipa": "[ˈins̠.trume̞n̪ˌt̪o̞i̯mine̞n]" }, { "rhymes": "-oiminen" } ], "word": "instrumentoiminen" }
{ "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oiminen", "Rhymes:Finnish/oiminen/6 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "instrumentoida", "3": "-minen" }, "expansion": "instrumentoida + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "instrumentoida + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "instrumentoiminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoiminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "instrumentoimisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "instrumentoimisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "instrumentoimisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "instrumentoiminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "instrumentoiminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "instrumentoimi", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of instrumentoida", "arranging (music) for an instrument or instruments" ], "links": [ [ "instrumentoida", "instrumentoida#Finnish" ], [ "arranging", "arranging" ], [ "instrument", "instrument" ] ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of instrumentoida", "instrumenting, installing instruments to, equipping with instruments, furnishing with instruments" ], "links": [ [ "instrumentoida", "instrumentoida#Finnish" ], [ "instrumenting", "instrumenting" ], [ "installing", "installing" ], [ "instrument", "instrument" ], [ "equipping", "equipping" ], [ "furnishing", "furnishing" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈinstrumenˌtoi̯minen/" }, { "ipa": "[ˈins̠.trume̞n̪ˌt̪o̞i̯mine̞n]" }, { "rhymes": "-oiminen" } ], "word": "instrumentoiminen" }
Download raw JSONL data for instrumentoiminen meaning in Finnish (22.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.