See imu in All languages combined, or Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "imuke"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "imuttaa"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "alipaineimuhoito"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "hondurasinimujalkalepakko"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuauto"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imubetoni"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imujalkalepakko"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imujuoksutin"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imujuuri"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukaasu"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukala"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukarppi"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukaula"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukeräily"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukeränen"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukorkeus"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukudos"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukuppi"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukyky"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imukärsä"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imulaatikko"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imulaite"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imulasi"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuletku"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imumato"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuneste"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuohjaus"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuoja"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuote"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imupaperi"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imupilli"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imupullo"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imupumppu"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuputki"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imurauhanen"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuruoppaaja"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuruoppaus"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusarja"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusolmuke"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusolu"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusuodatin"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusuoni"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusuppilo"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imusuu"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imutahti"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imutela"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "imuventtiili"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "isoimujalka"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "juovaimubarbi"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "madagaskarinimujalka"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "rasvaimu"
},
{
"_dis1": "37 26 37",
"sense": "compounds",
"word": "vedenimukyky"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "imeä",
"3": "u",
"t1": "to suck"
},
"expansion": "imeä (“to suck”) + -u",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From the verb imeä (“to suck”) + -u.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "imu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "imu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "imu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "im",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "35 31 35",
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"suction"
],
"id": "en-imu-fi-noun-XSnTqu3e",
"links": [
[
"suction",
"suction"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "35 31 35",
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "22 44 34",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "25 50 25",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -u",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 74 13",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
12
]
],
"english": "The undertow may sweep a child off its feet and cause drowning.",
"text": "Aaltojen imu voi viedä lapselta jalat alta ja aiheuttaa hukkumisen.",
"translation": "The undertow may sweep a child off its feet and cause drowning.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"undertow (flow of water returning seaward from the waves breaking on the shore)"
],
"id": "en-imu-fi-noun-kBl0J~Lz",
"links": [
[
"undertow",
"undertow"
]
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "9 82 9",
"sense": "undertow",
"word": "paluuvirtaus"
}
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "35 31 35",
"kind": "other",
"name": "Finnish 3-letter words",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"slipstream"
],
"id": "en-imu-fi-noun-iBwpThJ8",
"links": [
[
"slipstream",
"slipstream"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimu/"
},
{
"ipa": "[ˈimu]"
},
{
"rhymes": "-imu"
}
],
"word": "imu"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish 3-letter words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -u",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 14 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/imu",
"Rhymes:Finnish/imu/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "imuke"
},
{
"word": "imuttaa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "alipaineimuhoito"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "hondurasinimujalkalepakko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuauto"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imubetoni"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imujalkalepakko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imujuoksutin"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imujuuri"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukaasu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukala"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukarppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukaula"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukeräily"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukeränen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukorkeus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukudos"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukuppi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukyky"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imukärsä"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imulaatikko"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imulaite"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imulasi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuletku"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imumato"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuneste"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuohjaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuoja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuote"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imupaperi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imupilli"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imupullo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imupumppu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuputki"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imurauhanen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuruoppaaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuruoppaus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusarja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusolmuke"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusolu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusuodatin"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusuoni"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusuppilo"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imusuu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imutahti"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imutela"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "imuventtiili"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "isoimujalka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "juovaimubarbi"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "madagaskarinimujalka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "rasvaimu"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "vedenimukyky"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "imeä",
"3": "u",
"t1": "to suck"
},
"expansion": "imeä (“to suck”) + -u",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "From the verb imeä (“to suck”) + -u.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "imu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imutta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "imujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "imussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "imullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "imulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "imunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "imukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "imuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "imuttaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuttansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "imuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "imuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "imuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "imuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "imu",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "imu",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "im",
"2": "",
"3": "",
"4": "u",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"suction"
],
"links": [
[
"suction",
"suction"
]
]
},
{
"categories": [
"Finnish terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
9,
12
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
4,
12
]
],
"english": "The undertow may sweep a child off its feet and cause drowning.",
"text": "Aaltojen imu voi viedä lapselta jalat alta ja aiheuttaa hukkumisen.",
"translation": "The undertow may sweep a child off its feet and cause drowning.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"undertow (flow of water returning seaward from the waves breaking on the shore)"
],
"links": [
[
"undertow",
"undertow"
]
]
},
{
"glosses": [
"slipstream"
],
"links": [
[
"slipstream",
"slipstream"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈimu/"
},
{
"ipa": "[ˈimu]"
},
{
"rhymes": "-imu"
}
],
"synonyms": [
{
"sense": "undertow",
"word": "paluuvirtaus"
}
],
"word": "imu"
}
Download raw JSONL data for imu meaning in Finnish (21.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.