See hydroksihappo in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "hydroksi-", "3": "happo" }, "expansion": "hydroksi- + happo", "name": "com" } ], "etymology_text": "hydroksi- + happo", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pp-p gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*B/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "hydroksihappo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihaposta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pp-p gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*B/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "hydroksihappo", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "hydroksihappo", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "hydroksiha", "2": "pp", "3": "p", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "topical", "langcode": "fi", "name": "Chemistry", "orig": "fi:Chemistry", "parents": [ "Sciences", "All topics", "Fundamental" ], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "alfahydroksihappo" } ], "glosses": [ "hydroxycarboxylic acid" ], "id": "en-hydroksihappo-fi-noun-P-FvjV25", "links": [ [ "chemistry", "chemistry" ], [ "hydroxycarboxylic", "hydroxycarboxylic" ], [ "acid", "acid" ] ], "raw_glosses": [ "(chemistry) hydroxycarboxylic acid" ], "topics": [ "chemistry", "natural-sciences", "physical-sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhydroksiˌhɑpːo/" }, { "ipa": "[ˈhydro̞ks̠iˌhɑ̝pːo̞]" }, { "rhymes": "-ɑpːo" } ], "word": "hydroksihappo" }
{ "derived": [ { "word": "alfahydroksihappo" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "hydroksi-", "3": "happo" }, "expansion": "hydroksi- + happo", "name": "com" } ], "etymology_text": "hydroksi- + happo", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pp-p gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*B/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "hydroksihappo", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappo", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihaposta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "pp-p gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*B/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapposi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapponaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapponansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "hydroksihapottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "hydroksihapoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "hydroksihapoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "hydroksihappoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "hydroksihappoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "hydroksihappo", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "hydroksihappo", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "hydroksiha", "2": "pp", "3": "p", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑpːo", "Rhymes:Finnish/ɑpːo/5 syllables", "fi:Chemistry" ], "glosses": [ "hydroxycarboxylic acid" ], "links": [ [ "chemistry", "chemistry" ], [ "hydroxycarboxylic", "hydroxycarboxylic" ], [ "acid", "acid" ] ], "raw_glosses": [ "(chemistry) hydroxycarboxylic acid" ], "topics": [ "chemistry", "natural-sciences", "physical-sciences" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhydroksiˌhɑpːo/" }, { "ipa": "[ˈhydro̞ks̠iˌhɑ̝pːo̞]" }, { "rhymes": "-ɑpːo" } ], "word": "hydroksihappo" }
Download raw JSONL data for hydroksihappo meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.