See hoopoilla in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "hoopo", "3": "-illa" }, "expansion": "hoopo + -illa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "hoopo + -illa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "67/tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "hoopoilen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoilet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilevat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei hoopoilla", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "hoopoilin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoilit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoili", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "hoopoilisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoilisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei hoopoiltaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön hoopoiltako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "hoopoillen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "hoopoillet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoillee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "hoopoillette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei hoopoiltane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "hoopoilla", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "hoopoileva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "hoopoiltava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoillakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "hoopoillaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "hoopoillaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoillaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "hoopoillessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoiltaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilema", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoillessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "hoopoillessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "hoopoillessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoillessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoilematon", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilemassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilematta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoileman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoileminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoilemaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "hoopoilemaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "hoopoilemaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilemaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilemaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "hoopoilla", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "hoopoilla", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "colloquial" }, "expansion": "(colloquial)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "hoopo", "2": "", "3": "", "4": "il", "5": "a" }, "name": "fi-conj-tulla" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -illa", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "to behave in a dumb and/or crazy manner" ], "id": "en-hoopoilla-fi-verb-4oA1zv0i", "links": [ [ "dumb", "dumb" ], [ "crazy", "crazy" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to behave in a dumb and/or crazy manner" ], "tags": [ "colloquial", "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhoːpoi̯lːɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈho̞ːpo̞i̯lːɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oːpoilːɑ" } ], "word": "hoopoilla" } { "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "adjective form" }, "expansion": "hoopoilla", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "77 23", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "80 20", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "88 12", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "form_of": [ { "word": "hoopo" } ], "glosses": [ "adessive plural of hoopo" ], "id": "en-hoopoilla-fi-adj-jbGeYNj8", "links": [ [ "hoopo", "hoopo#Finnish" ] ], "tags": [ "adessive", "colloquial", "form-of", "plural" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhoːpoi̯lːɑ/" }, { "ipa": "[ˈho̞ːpo̞i̯lːɑ̝]" }, { "rhymes": "-oːpoilːɑ" } ], "word": "hoopoilla" }
{ "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish adjective forms", "Finnish colloquialisms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish terms suffixed with -illa", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish tulla-type verbs", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oːpoilːɑ", "Rhymes:Finnish/oːpoilːɑ/3 syllables" ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "hoopo", "3": "-illa" }, "expansion": "hoopo + -illa", "name": "affix" } ], "etymology_text": "hoopo + -illa", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "67/tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "hoopoilen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoilet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilee", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilette", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilevat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei hoopoilla", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "hoopoilin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoilit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoili", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "hoopoilisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoilisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoilisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei hoopoiltaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä hoopoile", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilkoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilkaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "hoopoilkaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilkoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt hoopoilko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön hoopoiltako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "hoopoillen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "hoopoillet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoillee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "hoopoillette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät hoopoille", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene hoopoilleet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei hoopoiltane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "hoopoilla", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "hoopoileva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "hoopoiltava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoillakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "hoopoillaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "hoopoillaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoillaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoillut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "hoopoiltu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "hoopoillessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoiltaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilema", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoillessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "hoopoillessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "hoopoillessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoillessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoillessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoilematon", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "hoopoillen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilemassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilematta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoileman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoiltaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoileminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-tulla", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "hoopoilemaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "hoopoilemaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "hoopoilemaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "hoopoilemaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "hoopoilemaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "hoopoilemaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "hoopoilla", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "hoopoilla", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "colloquial" }, "expansion": "(colloquial)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "hoopo", "2": "", "3": "", "4": "il", "5": "a" }, "name": "fi-conj-tulla" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish intransitive verbs" ], "glosses": [ "to behave in a dumb and/or crazy manner" ], "links": [ [ "dumb", "dumb" ], [ "crazy", "crazy" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to behave in a dumb and/or crazy manner" ], "tags": [ "colloquial", "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhoːpoi̯lːɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈho̞ːpo̞i̯lːɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oːpoilːɑ" } ], "word": "hoopoilla" } { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish adjective forms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oːpoilːɑ", "Rhymes:Finnish/oːpoilːɑ/3 syllables" ], "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "adjective form" }, "expansion": "hoopoilla", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "hoopo" } ], "glosses": [ "adessive plural of hoopo" ], "links": [ [ "hoopo", "hoopo#Finnish" ] ], "tags": [ "adessive", "colloquial", "form-of", "plural" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhoːpoi̯lːɑ/" }, { "ipa": "[ˈho̞ːpo̞i̯lːɑ̝]" }, { "rhymes": "-oːpoilːɑ" } ], "word": "hoopoilla" }
Download raw JSONL data for hoopoilla meaning in Finnish (23.5kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: hoopoilla/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "hoopoilla" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "hoopoilla", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.