See harmonistua in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "harmonistaa", "3": "ua" }, "expansion": "harmonistaa + -ua", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "harmonistaa + -ua", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "harmonistun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei harmonistuta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "harmonistuin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistuit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistuitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "harmonistuisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistuisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistuisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei harmonistuttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön harmonistuttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "harmonistunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "harmonistunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "harmonistunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "harmonistunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei harmonistuttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "harmonistua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "harmonistuva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "harmonistuttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistuakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "harmonistuaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "harmonistuaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "harmonistuessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistuessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "harmonistuessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "harmonistuessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "harmonistumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "harmonistumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "translative verbs", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "harmonistua", "name": "head" }, { "args": { "cat": "translative" }, "expansion": "harmonistua", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "rare" }, "expansion": "(rare)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "harmonist", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -ua", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "to harmonize" ], "id": "en-harmonistua-fi-verb-ZnSeKVz8", "links": [ [ "harmonize", "harmonize" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to harmonize" ], "synonyms": [ { "word": "harmonisoitua" }, { "word": "yhtenäistyä" } ], "tags": [ "intransitive", "rare" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhɑrmonistuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈhɑ̝rmo̞ˌnis̠tuɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-istuɑ" } ], "word": "harmonistua" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "harmonistaa", "3": "ua" }, "expansion": "harmonistaa + -ua", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "harmonistaa + -ua", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "harmonistun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei harmonistuta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "harmonistuin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistuit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistuitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "harmonistuisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistuisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistuisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei harmonistuttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä harmonistu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "harmonistukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "harmonistukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt harmonistuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön harmonistuttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "harmonistunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "harmonistunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "harmonistunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "harmonistunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "harmonistunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät harmonistune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene harmonistuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei harmonistuttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "harmonistua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "harmonistuva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "harmonistuttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistuakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "harmonistuaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "harmonistuaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "harmonistuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "harmonistuessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistuessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "harmonistuessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "harmonistuessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistuessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "harmonistuen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistuminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "harmonistumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "harmonistumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "harmonistumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "harmonistumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "harmonistumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "harmonistumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "translative verbs", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "harmonistua", "name": "head" }, { "args": { "cat": "translative" }, "expansion": "harmonistua", "name": "fi-verb" }, { "args": { "1": "fi", "2": "rare" }, "expansion": "(rare)", "name": "tlb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "harmonist", "2": "", "3": "", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish intransitive verbs", "Finnish lemmas", "Finnish rare terms", "Finnish sanoa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -ua", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish translative verbs", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/istuɑ", "Rhymes:Finnish/istuɑ/5 syllables" ], "glosses": [ "to harmonize" ], "links": [ [ "harmonize", "harmonize" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to harmonize" ], "tags": [ "intransitive", "rare" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈhɑrmonistuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈhɑ̝rmo̞ˌnis̠tuɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-istuɑ" } ], "synonyms": [ { "word": "harmonisoitua" }, { "word": "yhtenäistyä" } ], "word": "harmonistua" }
Download raw JSONL data for harmonistua meaning in Finnish (23.2kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: harmonistua/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "harmonistua" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "harmonistua", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.