See glooria in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "la", "3": "glōria" }, "expansion": "Learned borrowing from Latin glōria", "name": "lbor" } ], "etymology_text": "Learned borrowing from Latin glōria.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "glooria", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooria", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "gloorian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "gloorialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glooriana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "gloorioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glooriallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glooriallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glooriallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glooriananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glooriassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "gloorioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glooriastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "gloorioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glooriallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glooriallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "gloorioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glooriaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glooriattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "gloorioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "glooria", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "glooria", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "gloori", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "49 51", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish kulkija-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 53", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 53", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "glory (optical phenomenon)" ], "id": "en-glooria-fi-noun-ISkJmHqI", "links": [ [ "glory", "glory" ] ], "synonyms": [ { "word": "sumuvarjo" } ] }, { "categories": [ { "_dis": "49 51", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "50 50", "kind": "other", "name": "Finnish kulkija-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 53", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 53", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "glory, honour" ], "id": "en-glooria-fi-noun-m~4xw2Zp", "links": [ [ "glory", "glory" ], [ "honour", "honour" ] ], "raw_glosses": [ "(rare) glory, honour" ], "synonyms": [ { "word": "kunnia" } ], "tags": [ "rare" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɡloːriɑ/" }, { "ipa": "[ˈɡlo̞ːriɑ̝]" }, { "rhymes": "-oːriɑ" } ], "word": "glooria" }
{ "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kulkija-type nominals", "Finnish learned borrowings from Latin", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms borrowed from Latin", "Finnish terms derived from Latin", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oːriɑ", "Rhymes:Finnish/oːriɑ/3 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "la", "3": "glōria" }, "expansion": "Learned borrowing from Latin glōria", "name": "lbor" } ], "etymology_text": "Learned borrowing from Latin glōria.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "glooria", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooria", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "gloorian", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorian", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "gloorialla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorialle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glooriana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "gloorioin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "12/kulkija", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorialleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glooriallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glooriallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorianne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "glooriallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "glooriananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kulkija", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "glooriainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "glooriaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "gloorioitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "gloorioitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "glooriassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "glooriassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "gloorioissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "glooriastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "glooriastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "gloorioistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "gloorioistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "glooriaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "gloorioihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "glooriallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "glooriallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorioillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "gloorialtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorialtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "gloorioiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorioiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "gloorialleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "glooriallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "gloorioilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorioillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "gloorianaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorianansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "gloorioinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "gloorioinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "glooriakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "glooriaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "gloorioikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "gloorioiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "glooriattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "glooriattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "gloorioittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "gloorioittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "gloorioineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "gloorioinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "glooria", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "glooria", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "gloori", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kulkija" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "glosses": [ "glory (optical phenomenon)" ], "links": [ [ "glory", "glory" ] ], "synonyms": [ { "word": "sumuvarjo" } ] }, { "categories": [ "Finnish terms with rare senses" ], "glosses": [ "glory, honour" ], "links": [ [ "glory", "glory" ], [ "honour", "honour" ] ], "raw_glosses": [ "(rare) glory, honour" ], "synonyms": [ { "word": "kunnia" } ], "tags": [ "rare" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈɡloːriɑ/" }, { "ipa": "[ˈɡlo̞ːriɑ̝]" }, { "rhymes": "-oːriɑ" } ], "word": "glooria" }
Download raw JSONL data for glooria meaning in Finnish (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.