See fado in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pt",
"3": "-"
},
"expansion": "Portuguese",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Portuguese.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fado",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fado",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fado",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fado",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fad",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "88 12",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "80 20",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "fadolaulaja"
},
{
"_dis1": "100 0",
"sense": "compounds",
"word": "fadolaulu"
}
],
"glosses": [
"fado (Portuguese fado singing as art)"
],
"id": "en-fado-fi-noun--ojFz4QJ",
"links": [
[
"fado",
"#English"
]
]
},
{
"glosses": [
"fado, fado song (song in this style)"
],
"id": "en-fado-fi-noun-0zE2r89Q",
"links": [
[
"song",
"song"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑdo/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝do̞]"
},
{
"ipa": "/ˈfɑːdu/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ːdu]"
},
{
"rhymes": "-ɑdo"
}
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "fadolaulu"
}
],
"word": "fado"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from Portuguese",
"Finnish terms derived from Portuguese",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 6 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑdo",
"Rhymes:Finnish/ɑdo/2 syllables"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "fadolaulaja"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "fadolaulu"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "pt",
"3": "-"
},
"expansion": "Portuguese",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Portuguese.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "fado",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fado",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "fadottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "fadoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "fadoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "fado",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "fado",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "fad",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"fado (Portuguese fado singing as art)"
],
"links": [
[
"fado",
"#English"
]
]
},
{
"glosses": [
"fado, fado song (song in this style)"
],
"links": [
[
"song",
"song"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈfɑdo/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝do̞]"
},
{
"ipa": "/ˈfɑːdu/"
},
{
"ipa": "[ˈfɑ̝ːdu]"
},
{
"rhymes": "-ɑdo"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "fadolaulu"
}
],
"word": "fado"
}
Download raw JSONL data for fado meaning in Finnish (19.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.