See epämieluisa in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "epä", "3": "mieluisa" }, "expansion": "epä- + mieluisa", "name": "prefix" } ], "etymology_text": "epä- + mieluisa", "forms": [ { "form": "epämieluisampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "epämieluisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "epämieluisa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "epämieluis", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "epämieluisa (comparative epämieluisampi, superlative epämieluisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "epämieluis", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish koira-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms prefixed with epä-", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "epämieluisasti" }, { "word": "epämieluisuus" } ], "glosses": [ "undesirable" ], "id": "en-epämieluisa-fi-adj-gwcLxu8p", "links": [ [ "undesirable", "undesirable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈepæˌmie̯lui̯sɑ/" }, { "ipa": "[ˈe̞pæˌmie̞̯lui̯s̠ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ieluisɑ" } ], "word": "epämieluisa" }
{ "derived": [ { "word": "epämieluisasti" }, { "word": "epämieluisuus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "epä", "3": "mieluisa" }, "expansion": "epä- + mieluisa", "name": "prefix" } ], "etymology_text": "epä- + mieluisa", "forms": [ { "form": "epämieluisampi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "epämieluisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "epämieluisa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisain", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaan", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "10/koira", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaani", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaasi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaamme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisainne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaanne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-koira", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisainsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "epämieluisaansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaansa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "epämieluis", "2": "ampi", "3": "in" }, "expansion": "epämieluisa (comparative epämieluisampi, superlative epämieluisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "epämieluis", "2": "", "3": "", "4": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-koira" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish koira-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish terms prefixed with epä-", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ieluisɑ", "Rhymes:Finnish/ieluisɑ/5 syllables" ], "glosses": [ "undesirable" ], "links": [ [ "undesirable", "undesirable" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈepæˌmie̯lui̯sɑ/" }, { "ipa": "[ˈe̞pæˌmie̞̯lui̯s̠ɑ̝]" }, { "rhymes": "-ieluisɑ" } ], "word": "epämieluisa" }
Download raw JSONL data for epämieluisa meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.