See epämieluisuus in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "epämieluisa", "3": "uus" }, "expansion": "epämieluisa + -uus", "name": "suffix" }, { "args": { "1": "fi", "2": "epämieluinen", "3": "uus" }, "expansion": "epämieluinen + -uus", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "epämieluisa + -uus or epämieluinen + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "epämieluisuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "epämieluisuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "epämieluisuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "epämieluisuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kalleus-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -uus", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "undesirableness" ], "id": "en-epämieluisuus-fi-noun-0dtw8QHf", "links": [ [ "undesirableness", "undesirableness" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈepæˌmie̯lui̯suːs/" }, { "ipa": "[ˈe̞pæˌmie̞̯lui̯s̠uːs̠]" }, { "rhymes": "-ieluisuːs" } ], "word": "epämieluisuus" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "epämieluisa", "3": "uus" }, "expansion": "epämieluisa + -uus", "name": "suffix" }, { "args": { "1": "fi", "2": "epämieluinen", "3": "uus" }, "expansion": "epämieluinen + -uus", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "epämieluisa + -uus or epämieluinen + -uus", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "epämieluisuus", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuus", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuden", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "40*F/kalleus", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kalleus", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuteensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuutenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuutenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuudekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuuksiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "epämieluisuudettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuudettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "epämieluisuuksineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "epämieluisuuksinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "epämieluisuus", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "epämieluisuus", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "epämieluisuu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-kalleus" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kalleus-type nominals", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -uus", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ieluisuːs", "Rhymes:Finnish/ieluisuːs/5 syllables" ], "glosses": [ "undesirableness" ], "links": [ [ "undesirableness", "undesirableness" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈepæˌmie̯lui̯suːs/" }, { "ipa": "[ˈe̞pæˌmie̞̯lui̯s̠uːs̠]" }, { "rhymes": "-ieluisuːs" } ], "word": "epämieluisuus" }
Download raw JSONL data for epämieluisuus meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.