See -ias in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "as" }, "expansion": "+ -as", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Probably from -ja (agent suffix) + -as.", "forms": [ { "form": "-iäs", "tags": [ "front-vowel" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "-ias", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-ias", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iasten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iasta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iailla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iaina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-iain", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iasteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iailleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iaineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iainesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iainemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iainenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iastansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iaaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iailtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iailleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iaanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iainansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-iaittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iaineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "-iainensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "10": "-{{{stem}}}-", "11": "", "12": "-{{{stem2}}}-", "13": "linguistic notation", "14": "-iAs", "15": "", "16": "{{{comp}}}", "17": "", "18": "{{{sup}}}", "2": "suffixes", "3": "front vowel harmony variant", "4": "-iäs", "5": "", "6": "-{{{stem}}}-", "7": "", "8": "-{{{stem2}}}-", "9": "", "cat2": "", "f2nolink": "1", "f3nolink": "1", "f4nolink": "1", "f5nolink": "1", "f6nolink": "1", "f7nolink": "1", "f8nolink": "1", "head": "" }, "expansion": "-ias (front vowel harmony variant -iäs, linguistic notation -iAs)", "name": "head" }, { "args": { "1": "adjective", "var": "iäs" }, "expansion": "-ias (front vowel harmony variant -iäs, linguistic notation -iAs)", "name": "fi-suffix" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "-i", "2": "", "3": "", "4": "a", "5": "a" }, "name": "fi-decl-vieras" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "suffix", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -as", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish vieras-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages using catfix", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 4 entries", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "-lias" }, { "word": "-elias" } ], "glosses": [ "Forms adjectives and sometimes nouns, often from verbs describing doing such an action often." ], "id": "en--ias-fi-suffix-S-Zz6b7f", "tags": [ "morpheme" ] } ], "word": "-ias" }
{ "derived": [ { "word": "-lias" }, { "word": "-elias" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "as" }, "expansion": "+ -as", "name": "suffix" } ], "etymology_text": "Probably from -ja (agent suffix) + -as.", "forms": [ { "form": "-iäs", "tags": [ "front-vowel" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "-ias", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaat", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-ias", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaan", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaat", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaan", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iasten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iasta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaasta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaalla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iailla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaalta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaalle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaana", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iaina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaatta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-iain", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "41/vieras", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaani", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iasteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaalleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iailleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaakseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iaineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaasi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaallesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iainesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaamme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaallemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iainemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaanne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaallenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaananne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaaksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iainenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-vieras", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaansa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "-iaidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iaittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "-iastensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iastaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iastansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "-iaitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "-iaassaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaassansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "-iaissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "-iaastaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaastansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "-iaistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "-iaaseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "-iaisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "-iaihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural", "rare" ] }, { "form": "-iaallaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaallansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "-iaillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "-iaaltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iaaltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "-iailtaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iailtansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "-iaalleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iaallensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "-iailleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "-iaanaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iaanansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "-iainaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iainansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "-iaakseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaaksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "-iaikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "-iaattaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaattansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "-iaittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-iaittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "-iaineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "-iainensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "10": "-{{{stem}}}-", "11": "", "12": "-{{{stem2}}}-", "13": "linguistic notation", "14": "-iAs", "15": "", "16": "{{{comp}}}", "17": "", "18": "{{{sup}}}", "2": "suffixes", "3": "front vowel harmony variant", "4": "-iäs", "5": "", "6": "-{{{stem}}}-", "7": "", "8": "-{{{stem2}}}-", "9": "", "cat2": "", "f2nolink": "1", "f3nolink": "1", "f4nolink": "1", "f5nolink": "1", "f6nolink": "1", "f7nolink": "1", "f8nolink": "1", "head": "" }, "expansion": "-ias (front vowel harmony variant -iäs, linguistic notation -iAs)", "name": "head" }, { "args": { "1": "adjective", "var": "iäs" }, "expansion": "-ias (front vowel harmony variant -iäs, linguistic notation -iAs)", "name": "fi-suffix" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "-i", "2": "", "3": "", "4": "a", "5": "a" }, "name": "fi-decl-vieras" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "suffix", "senses": [ { "categories": [ "Finnish adjective-forming suffixes", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish suffixes", "Finnish terms suffixed with -as", "Finnish vieras-type nominals", "Pages using catfix", "Pages with 4 entries", "Pages with entries" ], "glosses": [ "Forms adjectives and sometimes nouns, often from verbs describing doing such an action often." ], "tags": [ "morpheme" ] } ], "word": "-ias" }
Download raw JSONL data for -ias meaning in Finnish (21.0kB)
{ "called_from": "form_descriptions/1698", "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -iAs", "path": [ "-ias" ], "section": "Finnish", "subsection": "suffix", "title": "-ias", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.