"rocadh" meaning in All languages combined

Noun [Irish]

Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|roctha||||||||-|||||cat2=|f1request=1|f4request=1|g=m|g2=|g3=|head=}} rocadh m (genitive singular roctha), {{ga-noun|m|roctha|-}} rocadh m (genitive singular roctha) Forms: roctha [genitive, singular]
  1. verbal noun of roc Tags: form-of, masculine, nominal-from-verb, nominalization Form of: roc
    Sense id: rocadh-ga-noun-YG2tbgP.

Verb [Irish]

Head templates: {{head|ga|verb form}} rocadh
  1. past indicative autonomous of roc Tags: autonomous, form-of, indicative, past Form of: roc
    Sense id: rocadh-ga-verb-ebtYG0hk
  2. past habitual analytic of roc Tags: analytic, form-of, habitual, past Form of: roc
    Sense id: rocadh-ga-verb-fu.5OZHD
  3. past subjunctive analytic of roc Tags: analytic, form-of, past, subjunctive Form of: roc
    Sense id: rocadh-ga-verb-lvNmF3zT
  4. third-person singular imperative of roc Tags: form-of, imperative, singular, third-person Form of: roc
    Sense id: rocadh-ga-verb-Tx0AFcKy

Inflected forms

Download JSON data for rocadh meaning in All languages combined (1.9kB)

{
  "categories": [],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "rocadh",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past indicative autonomous of roc"
      ],
      "id": "rocadh-ga-verb-ebtYG0hk",
      "raw_glosses": [
        "past indicative autonomous of roc"
      ],
      "tags": [
        "autonomous",
        "form-of",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past habitual analytic of roc"
      ],
      "id": "rocadh-ga-verb-fu.5OZHD",
      "raw_glosses": [
        "past habitual analytic of roc"
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "habitual",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past subjunctive analytic of roc"
      ],
      "id": "rocadh-ga-verb-lvNmF3zT",
      "raw_glosses": [
        "past subjunctive analytic of roc"
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular imperative of roc"
      ],
      "id": "rocadh-ga-verb-Tx0AFcKy",
      "raw_glosses": [
        "third-person singular imperative of roc"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "rocadh"
}

{
  "categories": [],
  "forms": [
    {
      "form": "roctha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "roctha",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "rocadh m (genitive singular roctha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "roctha",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "rocadh m (genitive singular roctha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of roc"
      ],
      "id": "rocadh-ga-noun-YG2tbgP.",
      "raw_glosses": [
        "verbal noun of roc"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    }
  ],
  "word": "rocadh"
}
{
  "categories": [
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine nouns",
    "Irish non-lemma forms",
    "Irish nouns",
    "Irish verb forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "rocadh",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past indicative autonomous of roc"
      ],
      "raw_glosses": [
        "past indicative autonomous of roc"
      ],
      "tags": [
        "autonomous",
        "form-of",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past habitual analytic of roc"
      ],
      "raw_glosses": [
        "past habitual analytic of roc"
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "habitual",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "past subjunctive analytic of roc"
      ],
      "raw_glosses": [
        "past subjunctive analytic of roc"
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular imperative of roc"
      ],
      "raw_glosses": [
        "third-person singular imperative of roc"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "rocadh"
}

{
  "categories": [
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine nouns",
    "Irish non-lemma forms",
    "Irish nouns",
    "Irish verb forms"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "roctha",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "roctha",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "rocadh m (genitive singular roctha)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "roctha",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "rocadh m (genitive singular roctha)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "roc"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of roc"
      ],
      "raw_glosses": [
        "verbal noun of roc"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominal-from-verb",
        "nominalization"
      ]
    }
  ],
  "word": "rocadh"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2021-11-30 from the enwiktionary dump dated 2021-11-20 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.