"moniajaa" meaning in All languages combined

See moniajaa on Wiktionary

Verb [Finnish]

IPA: /ˈmoniˌɑjɑːˣ/, [ˈmo̞niˌɑjɑː(ʔ)]
Rhymes: -ɑjɑː Etymology: From moni + ajaa. Etymology templates: {{compound|fi|moni|ajaa}} moni + ajaa Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|head=|sort=}} moniajaa, {{fi-verb}} moniajaa Inflection templates: {{fi-conj-kaivaa|moniaj|||a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 56/kaivaa [class], moniajan [first-person, indicative, present, singular], en moniaja [first-person, indicative, negative, present, singular], olen moniajanut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole moniajanut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], moniajat [indicative, present, second-person, singular], et moniaja [indicative, negative, present, second-person, singular], olet moniajanut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole moniajanut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], moniajaa [indicative, present, singular, third-person], ei moniaja [indicative, negative, present, singular, third-person], on moniajanut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole moniajanut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], moniajamme [first-person, indicative, plural, present], emme moniaja [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme moniajaneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole moniajaneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], moniajatte [indicative, plural, present, second-person], ette moniaja [indicative, negative, plural, present, second-person], olette moniajaneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole moniajaneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], moniajavat [indicative, plural, present, third-person], eivät moniaja [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat moniajaneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole moniajaneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], moniajetaan [indicative, passive, present], ei moniajeta [indicative, negative, passive, present], on moniajettu [indicative, passive, perfect], ei ole moniajettu [indicative, negative, passive, perfect], moniajoin [first-person, indicative, past, singular], en moniajanut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin moniajanut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut moniajanut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], moniajoit [indicative, past, second-person, singular], et moniajanut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit moniajanut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut moniajanut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], moniajoi [indicative, past, singular, third-person], ei moniajanut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli moniajanut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut moniajanut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], moniajoimme [first-person, indicative, past, plural], emme moniajaneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme moniajaneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet moniajaneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], moniajoitte [indicative, past, plural, second-person], ette moniajaneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte moniajaneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet moniajaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], moniajoivat [indicative, past, plural, third-person], eivät moniajaneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat moniajaneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet moniajaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], moniajettiin [indicative, passive, past], ei moniajettu [indicative, negative, passive, past], oli moniajettu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut moniajettu [indicative, negative, passive, pluperfect], moniajaisin [conditional, first-person, present, singular], en moniajaisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin moniajanut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi moniajanut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], moniajaisit [conditional, present, second-person, singular], et moniajaisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit moniajanut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi moniajanut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], moniajaisi [conditional, present, singular, third-person], ei moniajaisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi moniajanut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi moniajanut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], moniajaisimme [conditional, first-person, plural, present], emme moniajaisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme moniajaneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi moniajaneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], moniajaisitte [conditional, plural, present, second-person], ette moniajaisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte moniajaneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi moniajaneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], moniajaisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät moniajaisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat moniajaneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi moniajaneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], moniajettaisiin [conditional, passive, present], ei moniajettaisi [conditional, negative, passive, present], olisi moniajettu [conditional, passive, perfect], ei olisi moniajettu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], moniaja [imperative, present, second-person, singular], älä moniaja [imperative, negative, present, second-person, singular], ole moniajanut [imperative, perfect, second-person, singular], älä ole moniajanut [imperative, negative, perfect, second-person, singular], moniajakoon [imperative, present, singular, third-person], älköön moniajako [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon moniajanut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko moniajanut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], moniajakaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme moniajako [first-person, imperative, negative, plural, present], olkaamme moniajaneet [first-person, imperative, perfect, plural], älkäämme olko moniajaneet [first-person, imperative, negative, perfect, plural], moniajakaa [imperative, plural, present, second-person], älkää moniajako [imperative, negative, plural, present, second-person], olkaa moniajaneet [imperative, perfect, plural, second-person], älkää olko moniajaneet [imperative, negative, perfect, plural, second-person], moniajakoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt moniajako [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot moniajaneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko moniajaneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], moniajettakoon [imperative, passive, present], älköön moniajettako [imperative, negative, passive, present], olkoon moniajettu [imperative, passive, perfect], älköön olko moniajettu [imperative, negative, passive, perfect], moniajanen [first-person, potential, present, singular], en moniajane [first-person, negative, potential, present, singular], lienen moniajanut [first-person, perfect, potential, singular], en liene moniajanut [first-person, negative, perfect, potential, singular], moniajanet [potential, present, second-person, singular], et moniajane [negative, potential, present, second-person, singular], lienet moniajanut [perfect, potential, second-person, singular], et liene moniajanut [negative, perfect, potential, second-person, singular], moniajanee [potential, present, singular, third-person], ei moniajane [negative, potential, present, singular, third-person], lienee moniajanut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene moniajanut [negative, perfect, potential, singular, third-person], moniajanemme [first-person, plural, potential, present], emme moniajane [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme moniajaneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene moniajaneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], moniajanette [plural, potential, present, second-person], ette moniajane [negative, plural, potential, present, second-person], lienette moniajaneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene moniajaneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], moniajanevat [plural, potential, present, third-person], eivät moniajane [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät moniajaneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene moniajaneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], moniajettaneen [passive, potential, present], ei moniajettane [negative, passive, potential, present], lienee moniajettu [passive, perfect, potential], ei liene moniajettu [negative, passive, perfect, potential], moniajaa [infinitive, infinitive-i], moniajava [active, participle, present], moniajettava [participle, passive, present], moniajaakseen [infinitive, infinitive-i-long], moniajanut [active, participle, past], moniajettu [participle, passive, past], moniajaessa [active, inessive, infinitive, infinitive-ii], moniajettaessa [inessive, infinitive, infinitive-ii, passive], moniajama [agent, participle], moniajaen [active, infinitive, infinitive-ii, instructive], - [infinitive, infinitive-ii, instructive, passive], moniajamaton [negative, participle], moniajamassa [active, inessive, infinitive, infinitive-iii], - [inessive, infinitive, infinitive-iii, passive], moniajamasta [active, elative, infinitive, infinitive-iii], - [elative, infinitive, infinitive-iii, passive], moniajamaan [active, illative, infinitive, infinitive-iii], - [illative, infinitive, infinitive-iii, passive], moniajamalla [active, adessive, infinitive, infinitive-iii], - [adessive, infinitive, infinitive-iii, passive], moniajamatta [abessive, active, infinitive, infinitive-iii], - [abessive, infinitive, infinitive-iii, passive], moniajaman [active, infinitive, infinitive-iii, instructive], moniajettaman [infinitive, infinitive-iii, instructive, passive], moniajaminen [infinitive, infinitive-iv, nominative], moniajamista [infinitive, infinitive-iv, partitive], moniajamaisillaan [infinitive, infinitive-v]
  1. (transitive) To multitask Tags: transitive
    Sense id: moniajaa-fi-verb-ZTiYNitE Categories (other): Finnish compound words Derived forms: moniajo

Download JSON data for moniajaa meaning in All languages combined (20.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moni",
        "3": "ajaa"
      },
      "expansion": "moni + ajaa",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "From moni + ajaa.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "56/kaivaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajatte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajavat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajetaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajeta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajettaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön moniajettako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajettane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajama",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "moniajaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "moniajaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "moniaj",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-kaivaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish compound words",
          "parents": [
            "Compound words",
            "Terms by etymology"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "moniajo"
        }
      ],
      "glosses": [
        "To multitask"
      ],
      "id": "moniajaa-fi-verb-ZTiYNitE",
      "raw_glosses": [
        "(transitive) To multitask"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmoniˌɑjɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞niˌɑjɑː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑjɑː"
    }
  ],
  "word": "moniajaa"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "moniajo"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moni",
        "3": "ajaa"
      },
      "expansion": "moni + ajaa",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "From moni + ajaa.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "56/kaivaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajatte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajavat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajetaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajeta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajoivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisit",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisimme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisitte",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaisivat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniajaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaisiin",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajettaisi",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä moniaja",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä ole moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakaamme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaamme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme olko moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkaa moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää olko moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajakoot",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt moniajako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettakoon",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön moniajettako",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanee",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanemme",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanette",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanevat",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät moniajane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene moniajaneet",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaneen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei moniajettane",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettava",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaakseen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i-long"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajanut",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettu",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaessa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajama",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "agent",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-ii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamaton",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamassa",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamasta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamalla",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamatta",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajettaman",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iii",
        "instructive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajaminen",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamista",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-iv",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "moniajamaisillaan",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-v"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "moniajaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "moniajaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "moniaj",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-kaivaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish compound words",
        "Finnish kaivaa-type verbs",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish transitive verbs",
        "Finnish verbs",
        "Rhymes:Finnish/ɑjɑː",
        "Rhymes:Finnish/ɑjɑː/4 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "To multitask"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) To multitask"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmoniˌɑjɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmo̞niˌɑjɑː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑjɑː"
    }
  ],
  "word": "moniajaa"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.