"malartaigh" meaning in All languages combined

See malartaigh on Wiktionary

Verb [Irish]

Etymology: From Middle Irish malartaigid (“changes; exchanges”), from Old Irish malartaigid (“ruins, destroys”). Etymology templates: {{inh|ga|mga|malartaigid||changes; exchanges}} Middle Irish malartaigid (“changes; exchanges”), {{inh|ga|sga|malartaigid||ruins, destroys}} Old Irish malartaigid (“ruins, destroys”) Head templates: {{head|ga|verb|present analytic|malartaíonn|future analytic|malartóidh|verbal noun|malartú|past participle|malartaithe|head=}} malartaigh (present analytic malartaíonn, future analytic malartóidh, verbal noun malartú, past participle malartaithe), {{ga-verb|fut=malartóidh|pp=malartaithe|pres=malartaíonn|vn=malartú}} malartaigh (present analytic malartaíonn, future analytic malartóidh, verbal noun malartú, past participle malartaithe) Inflection templates: {{ga-conj-2|m|alart|q=broad|stem=alartaigh}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-lenition-verb|m}}, {{ga-mut-link|e}}, {{ga-mut}} Forms: malartaíonn [analytic, present], malartóidh [analytic, future], malartú [noun-from-verb], malartaithe [participle, past], conjugation-2 [table-tags], Second Conjugation [class], malartaím [first-person, indicative, present, singular], malartaíonn tú [indicative, present, second-person, singular], malartaír [indicative, present, second-person, singular], malartaíonn sé [indicative, present, singular, third-person], [indicative, present, singular, third-person], malartaímid [first-person, indicative, plural, present], malartaíonn muid [first-person, indicative, plural, present], malartaíonn sibh [indicative, plural, present, second-person], malartaíonn siad [indicative, plural, present, third-person], malartaíd [indicative, plural, present, third-person], a mhalartaíonn [indicative, present, relative], a mhalartaíos [indicative, present, relative], a malartaíonn [indicative, present, relative], a malartaíos [indicative, present, relative], malartaítear [autonomous, indicative, present], mhalartaigh mé [first-person, indicative, past, singular], mhalartaíos [first-person, indicative, past, singular], mhalartaigh tú [indicative, past, second-person, singular], mhalartaís [indicative, past, second-person, singular], mhalartaigh sé [indicative, past, singular, third-person], [indicative, past, singular, third-person], mhalartaíomar [first-person, indicative, past, plural], mhalartaigh muid [first-person, indicative, past, plural], mhalartaigh sibh [indicative, past, plural, second-person], mhalartaíobhair [indicative, past, plural, second-person], mhalartaigh siad [indicative, past, plural, third-person], mhalartaíodar [indicative, past, plural, third-person], a mhalartaigh [indicative, past, relative], ar mhalartaigh [indicative, past, relative], malartaíodh [autonomous, indicative, past], mhalartaínn [first-person, habitual, indicative, past, singular], malartaínn‡‡ [first-person, habitual, indicative, past, singular], mhalartaíteá [habitual, indicative, past, second-person, singular], malartaíteᇇ [habitual, indicative, past, second-person, singular], mhalartaíodh sé [habitual, indicative, past, singular, third-person], [habitual, indicative, past, singular, third-person], malartaíodh sé [habitual, indicative, past, singular, third-person], s퇇 [habitual, indicative, past, singular, third-person], mhalartaímis [first-person, habitual, indicative, past, plural], mhalartaíodh muid [first-person, habitual, indicative, past, plural], malartaímis‡‡ [first-person, habitual, indicative, past, plural], malartaíodh muid‡‡ [first-person, habitual, indicative, past, plural], mhalartaíodh sibh [habitual, indicative, past, plural, second-person], malartaíodh sibh‡‡ [habitual, indicative, past, plural, second-person], mhalartaídís [habitual, indicative, past, plural, third-person], mhalartaíodh siad [habitual, indicative, past, plural, third-person], malartaídís‡‡ [habitual, indicative, past, plural, third-person], malartaíodh siad‡‡ [habitual, indicative, past, plural, third-person], a mhalartaíodh [habitual, indicative, past, relative], a malartaíodh [habitual, indicative, past, relative], mhalartaítí [autonomous, habitual, indicative, past], malartaít퇇 [autonomous, habitual, indicative, past], malartóidh mé [first-person, future, indicative, singular], malartód [first-person, future, indicative, singular], malartóchaidh mé [first-person, future, indicative, singular], malartóidh tú [future, indicative, second-person, singular], malartóir [future, indicative, second-person, singular], malartóchaidh tú [future, indicative, second-person, singular], malartóidh sé [future, indicative, singular, third-person], [future, indicative, singular, third-person], malartóchaidh sé [future, indicative, singular, third-person], malartóimid [first-person, future, indicative, plural], malartóidh muid [first-person, future, indicative, plural], malartóchaimid [first-person, future, indicative, plural], malartóchaidh muid [first-person, future, indicative, plural], malartóidh sibh [future, indicative, plural, second-person], malartóchaidh sibh [future, indicative, plural, second-person], malartóidh siad [future, indicative, plural, third-person], malartóid [future, indicative, plural, third-person], malartóchaidh siad [future, indicative, plural, third-person], a mhalartóidh [future, indicative, relative], a mhalartós [future, indicative, relative], a mhalartóchaidh [future, indicative, relative], a mhalartóchas [future, indicative, relative], a malartóidh [future, indicative, relative], a malartós [future, indicative, relative], a malartóchaidh [future, indicative, relative], a malartóchas [future, indicative, relative], malartófar [autonomous, future, indicative], malartóchar [autonomous, future, indicative], mhalartóinn [conditional, first-person, singular], mhalartóchainn [conditional, first-person, singular], malartóinn‡‡ [conditional, first-person, singular], malartóchainn^†‡‡ [conditional, first-person, singular], mhalartófá [conditional, second-person, singular], mhalartóchthá [conditional, second-person, singular], malartófᇇ [conditional, second-person, singular], malartóchthá^†‡‡ [conditional, second-person, singular], mhalartódh sé [conditional, singular, third-person], [conditional, singular, third-person], mhalartóchadh sé [conditional, singular, third-person], malartódh sé [conditional, singular, third-person], s퇇 [conditional, singular, third-person], malartóchadh sé [conditional, singular, third-person], sí^†‡‡ [conditional, singular, third-person], mhalartóimis [conditional, first-person, plural], mhalartódh muid [conditional, first-person, plural], mhalartóchaimis [conditional, first-person, plural], mhalartóchadh muid [conditional, first-person, plural], malartóimis‡‡ [conditional, first-person, plural], malartódh muid‡‡ [conditional, first-person, plural], malartóchaimis^†‡‡ [conditional, first-person, plural], malartóchadh muid^†‡‡ [conditional, first-person, plural], mhalartódh sibh [conditional, plural, second-person], mhalartóchadh sibh [conditional, plural, second-person], malartódh sibh‡‡ [conditional, plural, second-person], malartóchadh sibh^†‡‡ [conditional, plural, second-person], mhalartóidís [conditional, plural, third-person], mhalartódh siad [conditional, plural, third-person], mhalartóchadh siad [conditional, plural, third-person], malartóidís‡‡ [conditional, plural, third-person], malartódh siad‡‡ [conditional, plural, third-person], malartóchadh siad^†‡‡ [conditional, plural, third-person], a mhalartódh [conditional, relative], a mhalartóchadh [conditional, relative], a malartódh [conditional, relative], a malartóchadh [conditional, relative], mhalartófaí [autonomous, conditional], mhalartóchthaí [autonomous, conditional], malartófa퇇 [autonomous, conditional], malartóchthaí^†‡‡ [autonomous, conditional], go malartaí mé [first-person, present, singular, subjunctive], go malartaíod [first-person, present, singular, subjunctive], go malartaí tú [present, second-person, singular, subjunctive], go malartaír [present, second-person, singular, subjunctive], go malartaí sé [present, singular, subjunctive, third-person], [present, singular, subjunctive, third-person], go malartaímid [first-person, plural, present, subjunctive], go malartaí muid [first-person, plural, present, subjunctive], go malartaí sibh [plural, present, second-person, subjunctive], go malartaí siad [plural, present, subjunctive, third-person], go malartaíd [plural, present, subjunctive, third-person], - [present, relative, subjunctive], go malartaítear [autonomous, present, subjunctive], dá malartaínn [first-person, past, singular, subjunctive], dá malartaíteá [past, second-person, singular, subjunctive], dá malartaíodh sé [past, singular, subjunctive, third-person], [past, singular, subjunctive, third-person], dá malartaímis [first-person, past, plural, subjunctive], dá malartaíodh muid [first-person, past, plural, subjunctive], dá malartaíodh sibh [past, plural, second-person, subjunctive], dá malartaídís [past, plural, subjunctive, third-person], dá malartaíodh siad [past, plural, subjunctive, third-person], - [past, relative, subjunctive], dá malartaítí [autonomous, past, subjunctive], malartaím [first-person, imperative, singular], malartaigh [imperative, second-person, singular], malartaíodh sé [imperative, singular, third-person], [imperative, singular, third-person], malartaímis [first-person, imperative, plural], malartaígí [imperative, plural, second-person], malartaídh [imperative, plural, second-person], malartaídís [imperative, plural, third-person], - [imperative, relative], malartaítear [autonomous, imperative], malartú [noun-from-verb], malartaithe [participle, past], [table-tags], malartaigh [mutation, mutation-radical], mhalartaigh [lenition, mutation], - [eclipsis, mutation]
  1. (literary) destroy Tags: literary
    Sense id: malartaigh-ga-verb-b2HsXHoK
  2. change
    Sense id: malartaigh-ga-verb-EuoS6s59
  3. exchange, barter
    Sense id: malartaigh-ga-verb-Eok.WhNz
  4. (chemistry) substitute Categories (topical): Chemistry
    Sense id: malartaigh-ga-verb-dVGZMnIv Topics: chemistry, natural-sciences, physical-sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: malartaíocht (english: substitution) Related terms: malairt (english: destruction; change; alternative; exchange, barter)

Download JSON data for malartaigh meaning in All languages combined (23.0kB)

{
  "categories": [],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "substitution",
      "word": "malartaíocht"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "mga",
        "3": "malartaigid",
        "4": "",
        "5": "changes; exchanges"
      },
      "expansion": "Middle Irish malartaigid (“changes; exchanges”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "malartaigid",
        "4": "",
        "5": "ruins, destroys"
      },
      "expansion": "Old Irish malartaigid (“ruins, destroys”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Irish malartaigid (“changes; exchanges”), from Old Irish malartaigid (“ruins, destroys”).",
  "forms": [
    {
      "form": "malartaíonn",
      "tags": [
        "analytic",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh",
      "tags": [
        "analytic",
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "malartú",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaithe",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-2",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "Second Conjugation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaím",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaír",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaímid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíd",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaíonn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaíos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartaíonn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartaíos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaítear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíomar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíobhair",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaigh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ar mhalartaigh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaínn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaínn‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíteá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíteᇇ",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "s퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaímis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaímis‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh muid‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh sibh‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaídís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaídís‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh siad‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaíodh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartaíodh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaítí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "habitual",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaít퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "habitual",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartód",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóir",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóimid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaimid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartós",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóchaidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóchas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartós",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóchaidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóchas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartófar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "future",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "future",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóinn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchainn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóinn‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchainn^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartófá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchthá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartófᇇ",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchthá^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "s퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóimis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchaimis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóimis‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh muid‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaimis^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh muid^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh sibh‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh sibh^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóidís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidís‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh siad‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh siad^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartódh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóchadh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartódh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóchadh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartófaí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchthaí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "malartófa퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchthaí^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaíod",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaír",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaímid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaíd",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "relative",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaítear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaínn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíteá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaímis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaídís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "relative",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaítí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaím",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaigh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaímis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaígí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaídh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaídís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaítear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaithe",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaigh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "malartaithe",
        "2": "verb",
        "3": "present analytic",
        "4": "malartaíonn",
        "5": "future analytic",
        "6": "malartóidh",
        "7": "verbal noun",
        "8": "malartú",
        "9": "past participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "malartaigh (present analytic malartaíonn, future analytic malartóidh, verbal noun malartú, past participle malartaithe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "fut": "malartóidh",
        "pp": "malartaithe",
        "pres": "malartaíonn",
        "vn": "malartú"
      },
      "expansion": "malartaigh (present analytic malartaíonn, future analytic malartóidh, verbal noun malartú, past participle malartaithe)",
      "name": "ga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "alart",
        "q": "broad",
        "stem": "alartaigh"
      },
      "name": "ga-conj-2"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e"
      },
      "name": "ga-mut-link"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "destruction; change; alternative; exchange, barter",
      "word": "malairt"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "destroy"
      ],
      "id": "malartaigh-ga-verb-b2HsXHoK",
      "raw_glosses": [
        "(literary) destroy"
      ],
      "tags": [
        "literary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "change"
      ],
      "id": "malartaigh-ga-verb-EuoS6s59",
      "raw_glosses": [
        "change"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "exchange, barter"
      ],
      "id": "malartaigh-ga-verb-Eok.WhNz",
      "raw_glosses": [
        "exchange, barter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "ga",
          "name": "Chemistry",
          "orig": "ga:Chemistry",
          "parents": [
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "substitute"
      ],
      "id": "malartaigh-ga-verb-dVGZMnIv",
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) substitute"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "malartaigh"
}
{
  "categories": [
    "Irish lemmas",
    "Irish second-conjugation verbs",
    "Irish terms derived from Middle Irish",
    "Irish terms derived from Old Irish",
    "Irish terms inherited from Middle Irish",
    "Irish terms inherited from Old Irish",
    "Irish verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "substitution",
      "word": "malartaíocht"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "mga",
        "3": "malartaigid",
        "4": "",
        "5": "changes; exchanges"
      },
      "expansion": "Middle Irish malartaigid (“changes; exchanges”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "malartaigid",
        "4": "",
        "5": "ruins, destroys"
      },
      "expansion": "Old Irish malartaigid (“ruins, destroys”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Irish malartaigid (“changes; exchanges”), from Old Irish malartaigid (“ruins, destroys”).",
  "forms": [
    {
      "form": "malartaíonn",
      "tags": [
        "analytic",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh",
      "tags": [
        "analytic",
        "future"
      ]
    },
    {
      "form": "malartú",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaithe",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-2",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "Second Conjugation",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaím",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaír",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaímid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíonn siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíd",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaíonn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaíos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartaíonn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartaíos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaítear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíos",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíomar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíobhair",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaigh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ar mhalartaigh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaínn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaínn‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíteá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíteᇇ",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "s퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaímis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaímis‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh muid‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh sibh‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaídís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaíodh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaídís‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh siad‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartaíodh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartaíodh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "habitual",
        "indicative",
        "past",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaítí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "habitual",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaít퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "habitual",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartód",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóir",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóimid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaimid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaidh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartós",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóchaidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóchas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartós",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóchaidh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóchas",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartófar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "future",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchar",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "future",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóinn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchainn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóinn‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchainn^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartófá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchthá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartófᇇ",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchthá^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "s퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóimis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchaimis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóimis‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh muid‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchaimis^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh muid^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh sibh‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh sibh^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóidís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartódh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchadh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóidís‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartódh siad‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchadh siad^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartódh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a mhalartóchadh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartódh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "a malartóchadh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartófaí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartóchthaí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "malartófa퇇",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "malartóchthaí^†‡‡",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí mé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaíod",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí tú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaír",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaímid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaí siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaíd",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "relative",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "go malartaítear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaínn",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíteá",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaímis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh muid",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh sibh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaídís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaíodh siad",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "relative",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "dá malartaítí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaím",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaigh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaíodh sé",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaímis",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaígí",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaídh",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaídís",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaítear",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "autonomous",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "malartú",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaithe",
      "source": "Conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "malartaigh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "mhalartaigh",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "lenition",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "malartaithe",
        "2": "verb",
        "3": "present analytic",
        "4": "malartaíonn",
        "5": "future analytic",
        "6": "malartóidh",
        "7": "verbal noun",
        "8": "malartú",
        "9": "past participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "malartaigh (present analytic malartaíonn, future analytic malartóidh, verbal noun malartú, past participle malartaithe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "fut": "malartóidh",
        "pp": "malartaithe",
        "pres": "malartaíonn",
        "vn": "malartú"
      },
      "expansion": "malartaigh (present analytic malartaíonn, future analytic malartóidh, verbal noun malartú, past participle malartaithe)",
      "name": "ga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "alart",
        "q": "broad",
        "stem": "alartaigh"
      },
      "name": "ga-conj-2"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "name": "ga-mut-lenition-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e"
      },
      "name": "ga-mut-link"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "english": "destruction; change; alternative; exchange, barter",
      "word": "malairt"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish literary terms"
      ],
      "glosses": [
        "destroy"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) destroy"
      ],
      "tags": [
        "literary"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "change"
      ],
      "raw_glosses": [
        "change"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "exchange, barter"
      ],
      "raw_glosses": [
        "exchange, barter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "ga:Chemistry"
      ],
      "glosses": [
        "substitute"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) substitute"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "malartaigh"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-17 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.