"maksaminen" meaning in All languages combined

See maksaminen on Wiktionary

Noun [Finnish]

Etymology: maksaa + -minen Etymology templates: {{suffix|fi|maksaa|minen}} maksaa + -minen Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} maksaminen, {{fi-noun}} maksaminen Inflection templates: {{fi-decl-nainen|maksami|a}} Forms: [table-tags], no gradation [class], 38/nainen [class], maksaminen [nominative, singular], maksamiset [nominative, plural], maksaminen [accusative, nominative, singular], maksamiset [accusative, nominative, plural], maksamisen [accusative, genitive, singular], maksamiset [accusative, genitive, plural], maksamisen [genitive, singular], maksamisten [genitive, plural], maksamisien [genitive, plural], maksamista [partitive, singular], maksamisia [partitive, plural], maksamisessa [inessive, singular], maksamisissa [inessive, plural], maksamisesta [elative, singular], maksamisista [elative, plural], maksamiseen [illative, singular], maksamisiin [illative, plural], maksamisella [adessive, singular], maksamisilla [adessive, plural], maksamiselta [ablative, singular], maksamisilta [ablative, plural], maksamiselle [allative, singular], maksamisille [allative, plural], maksamisena [essive, singular], maksamisina [essive, plural], maksamiseksi [singular, translative], maksamisiksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksamisin [instructive, plural], maksamisetta [abessive, singular], maksamisitta [abessive, plural], - [comitative, singular], maksamisineen [comitative, plural], [table-tags], nainen [class], maksamiseni [first-person, possessive, singular], maksamisemme [first-person, plural, possessive], maksamisesi [possessive, second-person, singular], maksamisenne [plural, possessive, second-person], maksamisensa [possessive, third-person]
  1. paying, payment
    Sense id: maksaminen-fi-noun-w0-63CYH

Verb [Finnish]

Etymology: maksaa + -minen Etymology templates: {{suffix|fi|maksaa|minen}} maksaa + -minen Head templates: {{head|fi|infinitive}} maksaminen
  1. Fourth infinitive of maksaa. Tags: form-of, infinitive-iv Form of: maksaa
    Sense id: maksaminen-fi-verb-jicQqO-u Categories (other): Finnish nainen-type nominals Disambiguation of Finnish nainen-type nominals: 38 62

Download JSON data for maksaminen meaning in All languages combined (4.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "minen"
      },
      "expansion": "maksaa + -minen",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -minen",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaminen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaminen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiselta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiselle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiseksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiseni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksaminen",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksaminen",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksami",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-nainen"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "paying, payment"
      ],
      "id": "maksaminen-fi-noun-w0-63CYH",
      "raw_glosses": [
        "paying, payment"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksaminen"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "minen"
      },
      "expansion": "maksaa + -minen",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -minen",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "infinitive"
      },
      "expansion": "maksaminen",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 62",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish nainen-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Fourth infinitive of maksaa."
      ],
      "id": "maksaminen-fi-verb-jicQqO-u",
      "raw_glosses": [
        "Fourth infinitive of maksaa."
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "infinitive-iv"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksaminen"
}
{
  "categories": [
    "Finnish infinitives",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nainen-type nominals",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish words suffixed with -minen"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "minen"
      },
      "expansion": "maksaa + -minen",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -minen",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "38/nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaminen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksaminen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiset",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisessa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisesta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiseen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisella",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiselta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiselle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisena",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiseksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisetta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisineen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "nainen",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamiseni",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisemme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisesi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisenne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamisensa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "maksaminen",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "maksaminen",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksami",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-nainen"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "paying, payment"
      ],
      "raw_glosses": [
        "paying, payment"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksaminen"
}

{
  "categories": [
    "Finnish infinitives",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nainen-type nominals",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish nouns",
    "Finnish words suffixed with -minen"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "minen"
      },
      "expansion": "maksaa + -minen",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -minen",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "infinitive"
      },
      "expansion": "maksaminen",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish fourth infinitives",
        "fi-infinitive of/no nocat"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Fourth infinitive of maksaa."
      ],
      "raw_glosses": [
        "Fourth infinitive of maksaa."
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "infinitive-iv"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksaminen"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-11 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.