"maksamaton" meaning in All languages combined

See maksamaton on Wiktionary

Adjective [Finnish]

Etymology: maksaa + -maton Etymology templates: {{suffix|fi|maksaa|maton}} maksaa + -maton Head templates: {{fi-adj|maksamattom|ampi|in}} maksamaton (comparative maksamattomampi, superlative maksamattomin) Inflection templates: {{fi-decl-onneton|maksama|a|pos=adj}} Forms: maksamattomampi [comparative], maksamattomin [superlative], [table-tags], tt-t gradation [class], 34*C/onneton [class], maksamaton [nominative, singular], maksamattomat [nominative, plural], maksamaton [accusative, nominative, singular], maksamattomat [accusative, nominative, plural], maksamattoman [accusative, genitive, singular], maksamattomat [accusative, genitive, plural], maksamattoman [genitive, singular], maksamattomien [genitive, plural], maksamatonten [genitive, plural, rare], maksamatonta [partitive, singular], maksamattomia [partitive, plural], maksamattomassa [inessive, singular], maksamattomissa [inessive, plural], maksamattomasta [elative, singular], maksamattomista [elative, plural], maksamattomaan [illative, singular], maksamattomiin [illative, plural], maksamattomalla [adessive, singular], maksamattomilla [adessive, plural], maksamattomalta [ablative, singular], maksamattomilta [ablative, plural], maksamattomalle [allative, singular], maksamattomille [allative, plural], maksamattomana [essive, singular], maksamattomina [essive, plural], maksamattomaksi [singular, translative], maksamattomiksi [plural, translative], - [instructive, singular], maksamattomin [instructive, plural], maksamattomatta [abessive, singular], maksamattomitta [abessive, plural], - [comitative, singular], maksamattomine [comitative, plural], [table-tags], onneton [class], maksamattomani [first-person, possessive, singular], maksamattomamme [first-person, plural, possessive], maksamattomasi [possessive, second-person, singular], maksamattomanne [plural, possessive, second-person], maksamattomansa [possessive, third-person]
  1. unpaid
    Sense id: maksamaton-fi-adj-5m0Drwvx Categories (other): Finnish onneton-type nominals Disambiguation of Finnish onneton-type nominals: 32 32 36
  2. unpayable
    Sense id: maksamaton-fi-adj-7H7dstHd Categories (other): Finnish onneton-type nominals Disambiguation of Finnish onneton-type nominals: 32 32 36
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: maksamattomuus

Verb [Finnish]

Etymology: maksaa + -maton Etymology templates: {{suffix|fi|maksaa|maton}} maksaa + -maton Head templates: {{head|fi|negative participle}} maksamaton
  1. Negative participle of maksaa. Tags: form-of, negative, participle Form of: maksaa
    Sense id: maksamaton-fi-verb-z84oz1Ec Categories (other): Finnish onneton-type nominals Disambiguation of Finnish onneton-type nominals: 32 32 36

Download JSON data for maksamaton meaning in All languages combined (5.4kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "maksamattomuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "maksaa + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -maton",
  "forms": [
    {
      "form": "maksamattomampi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamaton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamaton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattoman",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattoman",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamatonten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamatonta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomine",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "onneton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksamattom",
        "2": "ampi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "maksamaton (comparative maksamattomampi, superlative maksamattomin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksama",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-onneton"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 36",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish onneton-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unpaid"
      ],
      "id": "maksamaton-fi-adj-5m0Drwvx",
      "raw_glosses": [
        "unpaid"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 36",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish onneton-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unpayable"
      ],
      "id": "maksamaton-fi-adj-7H7dstHd",
      "raw_glosses": [
        "unpayable"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksamaton"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "maksaa + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -maton",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "negative participle"
      },
      "expansion": "maksamaton",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 36",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish onneton-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Negative participle of maksaa."
      ],
      "id": "maksamaton-fi-verb-z84oz1Ec",
      "raw_glosses": [
        "Negative participle of maksaa."
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "negative",
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksamaton"
}
{
  "categories": [
    "Finnish adjectives",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish negative participles",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish onneton-type nominals",
    "Finnish words suffixed with -maton"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "maksamattomuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "maksaa + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -maton",
  "forms": [
    {
      "form": "maksamattomampi",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomin",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamaton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamaton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattoman",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomat",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattoman",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomien",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamatonten",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamatonta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomia",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomassa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomissa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomasta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomista",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomaan",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomiin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomalla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomilla",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomalta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomilta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomalle",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomille",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomana",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomina",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomaksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomiksi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomin",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomatta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomitta",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomine",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "onneton",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomani",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomamme",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomasi",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomanne",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "maksamattomansa",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksamattom",
        "2": "ampi",
        "3": "in"
      },
      "expansion": "maksamaton (comparative maksamattomampi, superlative maksamattomin)",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maksama",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-onneton"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "unpaid"
      ],
      "raw_glosses": [
        "unpaid"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "unpayable"
      ],
      "raw_glosses": [
        "unpayable"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksamaton"
}

{
  "categories": [
    "Finnish adjectives",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish negative participles",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish onneton-type nominals",
    "Finnish words suffixed with -maton"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "maksaa",
        "3": "maton"
      },
      "expansion": "maksaa + -maton",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "maksaa + -maton",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "negative participle"
      },
      "expansion": "maksamaton",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "maksaa"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Negative participle of maksaa."
      ],
      "raw_glosses": [
        "Negative participle of maksaa."
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "negative",
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "maksamaton"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-08-11 from the enwiktionary dump dated 2022-08-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.