"inhiba" meaning in All languages combined

See inhiba on Wiktionary

Verb [French]

Head templates: {{head|fr|verb form}} inhiba
  1. third-person singular past historic of inhiber Tags: form-of, historic, past, singular, third-person Form of: inhiber
    Sense id: en-inhiba-fr-verb--xARKrDJ Categories (other): French entries with incorrect language header, Pages with 4 entries, Pages with entries, Pages with 4 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 4 entries: 29 19 3 27 19 3 Disambiguation of Pages with entries: 23 25 2 23 25 2

Verb [Portuguese]

Head templates: {{head|pt|verb form}} inhiba
  1. inflection of inhibir:
    first/third-person singular present subjunctive
    Tags: first-person, form-of, present, singular, subjunctive, third-person Form of: inhibir
    Sense id: en-inhiba-pt-verb-XTo7NS-y Categories (other): Pages with 4 entries, Pages with entries, Portuguese entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 4 entries: 29 19 3 27 19 3 Disambiguation of Pages with entries: 23 25 2 23 25 2 Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 80 20
  2. inflection of inhibir:
    third-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, singular, third-person Form of: inhibir
    Sense id: en-inhiba-pt-verb--zakEO1t

Verb [Romanian]

Etymology: Borrowed from French inhiber, from Latin inhibere. Etymology templates: {{bor+|ro|fr|inhiber}} Borrowed from French inhiber, {{der|ro|la|inhibere}} Latin inhibere Head templates: {{ro-verb|inhibă|inhibat|conj=1}} a inhiba (third-person singular present inhibă, past participle inhibat) 1st conj. Inflection templates: {{ro-conj-a}} Forms: a inhiba [canonical], inhibă [present, singular, third-person], inhibat [participle, past], conjugation-1 [table-tags], a inhiba [infinitive], inhibând [gerund], inhibat [participle, past], inhib [first-person, indicative, present, singular], inhibi [indicative, present, second-person, singular], inhibă [indicative, present, singular, third-person], inhibăm [first-person, indicative, plural, present], inhibați [indicative, plural, present, second-person], inhibă [indicative, plural, present, third-person], inhibam [first-person, imperfect, indicative, singular], inhibai [imperfect, indicative, second-person, singular], inhiba [imperfect, indicative, singular, third-person], inhibam [first-person, imperfect, indicative, plural], inhibați [imperfect, indicative, plural, second-person], inhibau [imperfect, indicative, plural, third-person], inhibai [first-person, indicative, perfect, singular], inhibași [indicative, perfect, second-person, singular], inhibă [indicative, perfect, singular, third-person], inhibarăm [first-person, indicative, perfect, plural], inhibarăți [indicative, perfect, plural, second-person], inhibară [indicative, perfect, plural, third-person], inhibasem [first-person, indicative, pluperfect, singular], inhibaseși [indicative, pluperfect, second-person, singular], inhibase [indicative, pluperfect, singular, third-person], inhibaserăm [first-person, indicative, pluperfect, plural], inhibaserăți [indicative, pluperfect, plural, second-person], inhibaseră [indicative, pluperfect, plural, third-person], să inhib [first-person, present, singular, subjunctive], să inhibi [present, second-person, singular, subjunctive], să inhibe [present, singular, subjunctive, third-person], să inhibăm [first-person, plural, present, subjunctive], să inhibați [plural, present, second-person, subjunctive], să inhibe [plural, present, subjunctive, third-person], inhibă [imperative, second-person, singular], inhibați [imperative, plural, second-person], nu inhiba [imperative, negative, second-person, singular], nu inhibați [imperative, negative, plural, second-person]
  1. to inhibit Tags: conjugation-1
    Sense id: en-inhiba-ro-verb-i1cB6Wfn Categories (other): Pages with 4 entries, Pages with entries, Romanian entries with incorrect language header, Romanian verbs in 1st conjugation, Pages with 4 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 4 entries: 29 19 3 27 19 3 Disambiguation of Pages with entries: 23 25 2 23 25 2

Verb [Spanish]

Head templates: {{head|es|verb form}} inhiba
  1. inflection of inhibir:
    first/third-person singular present subjunctive
    Tags: first-person, form-of, present, singular, subjunctive, third-person Form of: inhibir
    Sense id: en-inhiba-es-verb-XTo7NS-y Categories (other): Pages with 4 entries, Pages with entries, Spanish entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 4 entries: 29 19 3 27 19 3 Disambiguation of Pages with entries: 23 25 2 23 25 2 Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 82 18
  2. inflection of inhibir:
    third-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, singular, third-person Form of: inhibir
    Sense id: en-inhiba-es-verb--zakEO1t
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "inhiba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "29 19 3 27 19 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 25 2 23 25 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "inhiber"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past historic of inhiber"
      ],
      "id": "en-inhiba-fr-verb--xARKrDJ",
      "links": [
        [
          "inhiber",
          "inhiber#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "historic",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "inhiba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 19 3 27 19 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 25 2 23 25 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "80 20",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "first/third-person singular present subjunctive"
      ],
      "id": "en-inhiba-pt-verb-XTo7NS-y",
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-inhiba-pt-verb--zakEO1t",
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "fr",
        "3": "inhiber"
      },
      "expansion": "Borrowed from French inhiber",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "inhibere"
      },
      "expansion": "Latin inhibere",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from French inhiber, from Latin inhibere.",
  "forms": [
    {
      "form": "a inhiba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibat",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a inhiba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibând",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "inhib",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhiba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibași",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibarăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibarăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibară",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibasem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhib",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu inhiba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "inhibă",
        "2": "inhibat",
        "conj": "1"
      },
      "expansion": "a inhiba (third-person singular present inhibă, past participle inhibat) 1st conj.",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-conj-a"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian verbs in 1st conjugation",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "29 19 3 27 19 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 25 2 23 25 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to inhibit"
      ],
      "id": "en-inhiba-ro-verb-i1cB6Wfn",
      "links": [
        [
          "inhibit",
          "inhibit"
        ]
      ],
      "tags": [
        "conjugation-1"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "inhiba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 19 3 27 19 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 4 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 25 2 23 25 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "82 18",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "first/third-person singular present subjunctive"
      ],
      "id": "en-inhiba-es-verb-XTo7NS-y",
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-inhiba-es-verb--zakEO1t",
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "inhiba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "French entries with incorrect language header",
        "French non-lemma forms",
        "French verb forms",
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "inhiber"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past historic of inhiber"
      ],
      "links": [
        [
          "inhiber",
          "inhiber#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "historic",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese non-lemma forms",
    "Portuguese verb forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "inhiba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "first/third-person singular present subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "fr",
        "3": "inhiber"
      },
      "expansion": "Borrowed from French inhiber",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "inhibere"
      },
      "expansion": "Latin inhibere",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from French inhiber, from Latin inhibere.",
  "forms": [
    {
      "form": "a inhiba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibat",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-1",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a inhiba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibând",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "inhib",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhiba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibași",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibarăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibarăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibară",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibasem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibaseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhib",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să inhibe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibă",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu inhiba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu inhibați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "inhibă",
        "2": "inhibat",
        "conj": "1"
      },
      "expansion": "a inhiba (third-person singular present inhibă, past participle inhibat) 1st conj.",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-conj-a"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 4 entries",
        "Pages with entries",
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian terms borrowed from French",
        "Romanian terms derived from French",
        "Romanian terms derived from Latin",
        "Romanian verbs",
        "Romanian verbs in 1st conjugation"
      ],
      "glosses": [
        "to inhibit"
      ],
      "links": [
        [
          "inhibit",
          "inhibit"
        ]
      ],
      "tags": [
        "conjugation-1"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 4 entries",
    "Pages with entries",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish non-lemma forms",
    "Spanish verb forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "inhiba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "first/third-person singular present subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "inhibir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of inhibir:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "inhibir",
          "inhibir#Spanish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "inhiba"
}

Download raw JSONL data for inhiba meaning in All languages combined (7.5kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-11-06 from the enwiktionary dump dated 2024-10-02 using wiktextract (fbeafe8 and 7f03c9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.