"ayin" meaning in All languages combined

See ayin on Wiktionary

Noun [Azerbaijani]

IPA: [ɑːˈjin] Audio: LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-ayin.wav
Etymology: From Persian آیین (âyin). Etymology templates: {{bor|az|fa|آیین|tr=âyin}} Persian آیین (âyin) Head templates: {{az-noun}} ayin (definite accusative ayini, plural ayinlər) Inflection templates: {{az-decl-noun|i|n}} Forms: ayini [accusative, definite], ayinlər [plural], no-table-tags [table-tags], ayin [nominative, singular], ayinlər [nominative, plural], ayini [accusative, definite, singular], ayinləri [accusative, definite, plural], ayinə [dative, singular], ayinlərə [dative, plural], ayində [locative, singular], ayinlərdə [locative, plural], ayindən [ablative, singular], ayinlərdən [ablative, plural], ayinin [definite, genitive, singular], ayinlərin [definite, genitive, plural], no-table-tags [table-tags], ayinim [first-person, nominative, possessed-single, possessive, singular], ayinlərim [first-person, nominative, possessed-many, possessive, singular], ayinin [nominative, possessed-single, possessive, second-person, singular], ayinlərin [nominative, possessed-many, possessive, second-person, singular], ayini [nominative, possessed-single, possessive, singular, third-person], ayinləri [nominative, possessed-many, possessive, singular, third-person], ayinimiz [first-person, nominative, plural, possessed-single, possessive], ayinlərimiz [first-person, nominative, plural, possessed-many, possessive], ayininiz [nominative, plural, possessed-single, possessive, second-person], ayinləriniz [nominative, plural, possessed-many, possessive, second-person], ayini [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinləri [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinləri [nominative, plural, possessed-many, possessive, third-person], ayinimi [accusative, first-person, possessed-single, possessive, singular], ayinlərimi [accusative, first-person, possessed-many, possessive, singular], ayinini [accusative, possessed-single, possessive, second-person, singular], ayinlərini [accusative, possessed-many, possessive, second-person, singular], ayinini [accusative, possessed-single, possessive, singular, third-person], ayinlərini [accusative, possessed-many, possessive, singular, third-person], ayinimizi [accusative, first-person, plural, possessed-single, possessive], ayinlərimizi [accusative, first-person, plural, possessed-many, possessive], ayininizi [accusative, plural, possessed-single, possessive, second-person], ayinlərinizi [accusative, plural, possessed-many, possessive, second-person], ayinini [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərini [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərini [accusative, plural, possessed-many, possessive, third-person], ayinimə [dative, first-person, possessed-single, possessive, singular], ayinlərimə [dative, first-person, possessed-many, possessive, singular], ayininə [dative, possessed-single, possessive, second-person, singular], ayinlərinə [dative, possessed-many, possessive, second-person, singular], ayininə [dative, possessed-single, possessive, singular, third-person], ayinlərinə [dative, possessed-many, possessive, singular, third-person], ayinimizə [dative, first-person, plural, possessed-single, possessive], ayinlərimizə [dative, first-person, plural, possessed-many, possessive], ayininizə [dative, plural, possessed-single, possessive, second-person], ayinlərinizə [dative, plural, possessed-many, possessive, second-person], ayininə [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərinə [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərinə [dative, plural, possessed-many, possessive, third-person], ayinimdə [first-person, locative, possessed-single, possessive, singular], ayinlərimdə [first-person, locative, possessed-many, possessive, singular], ayinində [locative, possessed-single, possessive, second-person, singular], ayinlərində [locative, possessed-many, possessive, second-person, singular], ayinində [locative, possessed-single, possessive, singular, third-person], ayinlərində [locative, possessed-many, possessive, singular, third-person], ayinimizdə [first-person, locative, plural, possessed-single, possessive], ayinlərimizdə [first-person, locative, plural, possessed-many, possessive], ayininizdə [locative, plural, possessed-single, possessive, second-person], ayinlərinizdə [locative, plural, possessed-many, possessive, second-person], ayinində [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərində [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərində [locative, plural, possessed-many, possessive, third-person], ayinimdən [ablative, first-person, possessed-single, possessive, singular], ayinlərimdən [ablative, first-person, possessed-many, possessive, singular], ayinindən [ablative, possessed-single, possessive, second-person, singular], ayinlərindən [ablative, possessed-many, possessive, second-person, singular], ayinindən [ablative, possessed-single, possessive, singular, third-person], ayinlərindən [ablative, possessed-many, possessive, singular, third-person], ayinimizdən [ablative, first-person, plural, possessed-single, possessive], ayinlərimizdən [ablative, first-person, plural, possessed-many, possessive], ayininizdən [ablative, plural, possessed-single, possessive, second-person], ayinlərinizdən [ablative, plural, possessed-many, possessive, second-person], ayinindən [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərindən [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərindən [ablative, plural, possessed-many, possessive, third-person], ayinimin [first-person, genitive, possessed-single, possessive, singular], ayinlərimin [first-person, genitive, possessed-many, possessive, singular], ayininin [genitive, possessed-single, possessive, second-person, singular], ayinlərinin [genitive, possessed-many, possessive, second-person, singular], ayininin [genitive, possessed-single, possessive, singular, third-person], ayinlərinin [genitive, possessed-many, possessive, singular, third-person], ayinimizin [first-person, genitive, plural, possessed-single, possessive], ayinlərimizin [first-person, genitive, plural, possessed-many, possessive], ayininizin [genitive, plural, possessed-single, possessive, second-person], ayinlərinizin [genitive, plural, possessed-many, possessive, second-person], ayininin [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərinin [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], ayinlərinin [genitive, plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. (religion) rite, ritual; a religious ceremony Categories (topical): Religion
    Sense id: en-ayin-az-noun-kjMv6UvB Categories (other): Azerbaijani entries with incorrect language header, Azerbaijani terms with collocations Topics: lifestyle, religion

Noun [English]

IPA: /ˈaɪ.ɪn/, /ˈɑ.jɪn/ Forms: ayins [plural]
Rhymes: -aɪɪn Etymology: From Proto-Semitic *ʿayn- (“eye”), particularly via Hebrew עַיִן (ʿáyin). Etymology templates: {{der|en|sem-pro|*ʿayn-||eye}} Proto-Semitic *ʿayn- (“eye”), {{der|en|he|עַיִן|tr=ʿáyin}} Hebrew עַיִן (ʿáyin) Head templates: {{en-noun}} ayin (plural ayins)
  1. The sixteenth letter of many Semitic alphabets/abjads (Phoenician, Aramaic, Hebrew, Syriac, Arabic and others). Categories (topical): Arabic letter names, Hebrew letter names, Phoenician letter names Synonyms: ain, ʿain, ʿayin, ayn Translations (Semitic letter): عَيْن (ʕayn) [masculine] (Arabic), ع (ʕ) [letter] (Arabic), ain [feminine] (Catalan), ajin (Finnish), aïn [masculine] (French), עַיִן (áyin) [feminine] (Hebrew), ע [symbol] (Hebrew), ain [feminine, masculine] (Italian), ain (Malay), عین ('eyn) (Persian), ع [letter] (Persian), айн (ajn) [masculine, neuter] (Russian), айн (ayn) (Tajik), עין (ayen) [feminine, masculine] (Yiddish)

Noun [Italian]

Head templates: {{it-noun|mf|#}} ayin m or f (invariable)
  1. Alternative form of ain Tags: alt-of, alternative, feminine, invariable, masculine Alternative form of: ain
    Sense id: en-ayin-it-noun-j2k29bGW Categories (other): Italian entries with incorrect language header

Noun [Kaqchikel]

Etymology: From Proto-Mayan *ahyiin. Etymology templates: {{inh|cak|myn-pro|*ahyiin}} Proto-Mayan *ahyiin Head templates: {{head|cak|noun}} ayin
  1. alligator
    Sense id: en-ayin-cak-noun-LwDHDV-p Categories (other): Kaqchikel entries with incorrect language header

Noun [Nkonya]

IPA: /ayĩ/
Head templates: {{head|nko|noun form}} ayin
  1. plural of oyin Tags: form-of, plural Form of: oyin
    Sense id: en-ayin-nko-noun-Z93O1p1J Categories (other): Nkonya entries with incorrect language header

Noun [Turkish]

IPA: [ɑːjin]
Etymology: From Classical Persian آیین (āyīn). Etymology templates: {{der|tr|fa-cls|آیین|tr=āyīn}} Classical Persian آیین (āyīn) Head templates: {{head|tr|noun|definite accusative|ayini|||plural|ayinler|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=nom|p|f3request=1|head=|sort=}} ayin (definite accusative ayini, plural ayinler), {{tr-noun|i|ler}} ayin (definite accusative ayini, plural ayinler) Inflection templates: {{tr-infl-noun-c|i}} Forms: ayini [accusative, definite], ayinler [plural], no-table-tags [table-tags], ayin [nominative, singular], ayinler [nominative, plural], ayini [accusative, definite, singular], ayinleri [accusative, definite, plural], ayine [dative, singular], ayinlere [dative, plural], ayinde [locative, singular], ayinlerde [locative, plural], ayinden [ablative, singular], ayinlerden [ablative, plural], ayinin [genitive, singular], ayinlerin [genitive, plural]
  1. rite, ritual; a religious ceremony Synonyms: ritüel

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for ayin meaning in All languages combined (22.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "sem-pro",
        "3": "*ʿayn-",
        "4": "",
        "5": "eye"
      },
      "expansion": "Proto-Semitic *ʿayn- (“eye”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "he",
        "3": "עַיִן",
        "tr": "ʿáyin"
      },
      "expansion": "Hebrew עַיִן (ʿáyin)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Semitic *ʿayn- (“eye”), particularly via Hebrew עַיִן (ʿáyin).",
  "forms": [
    {
      "form": "ayins",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ayin (plural ayins)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Arabic translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Catalan translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Finnish translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with French translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Hebrew translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Italian translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Malay translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Persian translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Russian translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Tajik translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Yiddish translations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yiddish terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Arabic letter names",
          "orig": "en:Arabic letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Hebrew letter names",
          "orig": "en:Hebrew letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Phoenician letter names",
          "orig": "en:Phoenician letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1883, Isaac Taylor, The Alphabet",
          "text": "Ayin is the most difficult of the faucals.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The sixteenth letter of many Semitic alphabets/abjads (Phoenician, Aramaic, Hebrew, Syriac, Arabic and others)."
      ],
      "id": "en-ayin-en-noun-~GT0PfM2",
      "links": [
        [
          "Aramaic",
          "Aramaic"
        ],
        [
          "Hebrew",
          "Hebrew"
        ],
        [
          "Syriac",
          "Syriac"
        ],
        [
          "Arabic",
          "Arabic alphabet"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ain"
        },
        {
          "word": "ʿain"
        },
        {
          "word": "ʿayin"
        },
        {
          "word": "ayn"
        }
      ],
      "translations": [
        {
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "ʕayn",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "masculine"
          ],
          "word": "عَيْن"
        },
        {
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "ʕ",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "letter"
          ],
          "word": "ع"
        },
        {
          "code": "ca",
          "lang": "Catalan",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "feminine"
          ],
          "word": "ain"
        },
        {
          "code": "fi",
          "lang": "Finnish",
          "sense": "Semitic letter",
          "word": "ajin"
        },
        {
          "code": "fr",
          "lang": "French",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "masculine"
          ],
          "word": "aïn"
        },
        {
          "code": "he",
          "lang": "Hebrew",
          "roman": "áyin",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "feminine"
          ],
          "word": "עַיִן"
        },
        {
          "code": "he",
          "lang": "Hebrew",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "symbol"
          ],
          "word": "ע"
        },
        {
          "code": "it",
          "lang": "Italian",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine"
          ],
          "word": "ain"
        },
        {
          "code": "ms",
          "lang": "Malay",
          "sense": "Semitic letter",
          "word": "ain"
        },
        {
          "code": "fa",
          "lang": "Persian",
          "roman": "'eyn",
          "sense": "Semitic letter",
          "word": "عین"
        },
        {
          "code": "fa",
          "lang": "Persian",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "letter"
          ],
          "word": "ع"
        },
        {
          "code": "ru",
          "lang": "Russian",
          "roman": "ajn",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "masculine",
            "neuter"
          ],
          "word": "айн"
        },
        {
          "code": "tg",
          "lang": "Tajik",
          "roman": "ayn",
          "sense": "Semitic letter",
          "word": "айн"
        },
        {
          "code": "yi",
          "lang": "Yiddish",
          "roman": "ayen",
          "sense": "Semitic letter",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine"
          ],
          "word": "עין"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaɪ.ɪn/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈɑ.jɪn/"
    },
    {
      "rhymes": "-aɪɪn"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "آیین",
        "tr": "âyin"
      },
      "expansion": "Persian آیین (âyin)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Persian آیین (âyin).",
  "forms": [
    {
      "form": "ayini",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlər",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ayin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlər",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ayin (definite accusative ayini, plural ayinlər)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ay‧in"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "n"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "az",
          "name": "Religion",
          "orig": "az:Religion",
          "parents": [
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "religious rites",
          "text": "dini ayinlər",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rite, ritual; a religious ceremony"
      ],
      "id": "en-ayin-az-noun-kjMv6UvB",
      "links": [
        [
          "religion",
          "religion"
        ],
        [
          "rite",
          "rite"
        ],
        [
          "ritual",
          "ritual"
        ],
        [
          "religious",
          "religious"
        ],
        [
          "ceremony",
          "ceremony"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(religion) rite, ritual; a religious ceremony"
      ],
      "topics": [
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɑːˈjin]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-ayin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/71/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/71/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mf",
        "2": "#"
      },
      "expansion": "ayin m or f (invariable)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ain"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ain"
      ],
      "id": "en-ayin-it-noun-j2k29bGW",
      "links": [
        [
          "ain",
          "ain#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine",
        "invariable",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cak",
        "2": "myn-pro",
        "3": "*ahyiin"
      },
      "expansion": "Proto-Mayan *ahyiin",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mayan *ahyiin.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cak",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ayin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kaqchikel",
  "lang_code": "cak",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kaqchikel entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alligator"
      ],
      "id": "en-ayin-cak-noun-LwDHDV-p",
      "links": [
        [
          "alligator",
          "alligator#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nko",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ayin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Nkonya",
  "lang_code": "nko",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nkonya entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "oyin"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of oyin"
      ],
      "id": "en-ayin-nko-noun-Z93O1p1J",
      "links": [
        [
          "oyin",
          "oyin#Nkonya"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ayĩ/"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fa-cls",
        "3": "آیین",
        "tr": "āyīn"
      },
      "expansion": "Classical Persian آیین (āyīn)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Persian آیین (āyīn).",
  "forms": [
    {
      "form": "ayini",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinler",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ayin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "ayini",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "ayinler",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ayin (definite accusative ayini, plural ayinler)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "ler"
      },
      "expansion": "ayin (definite accusative ayini, plural ayinler)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i"
      },
      "name": "tr-infl-noun-c"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Persian terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rite, ritual; a religious ceremony"
      ],
      "id": "en-ayin-tr-noun-kjMv6UvB",
      "links": [
        [
          "rite",
          "rite"
        ],
        [
          "ritual",
          "ritual"
        ],
        [
          "religious",
          "religious"
        ],
        [
          "ceremony",
          "ceremony"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ritüel"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɑːjin]"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "آیین",
        "tr": "âyin"
      },
      "expansion": "Persian آیین (âyin)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Persian آیین (âyin).",
  "forms": [
    {
      "form": "ayini",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlər",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ayin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlər",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinləri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizdə",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərində",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizdən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərindən",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayininin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlərinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ayin (definite accusative ayini, plural ayinlər)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ay‧in"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "n"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani entries with incorrect language header",
        "Azerbaijani lemmas",
        "Azerbaijani nouns",
        "Azerbaijani terms borrowed from Persian",
        "Azerbaijani terms derived from Persian",
        "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
        "Azerbaijani terms with audio links",
        "Azerbaijani terms with collocations",
        "az:Religion"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "religious rites",
          "text": "dini ayinlər",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rite, ritual; a religious ceremony"
      ],
      "links": [
        [
          "religion",
          "religion"
        ],
        [
          "rite",
          "rite"
        ],
        [
          "ritual",
          "ritual"
        ],
        [
          "religious",
          "religious"
        ],
        [
          "ceremony",
          "ceremony"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(religion) rite, ritual; a religious ceremony"
      ],
      "topics": [
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɑːˈjin]"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-ayin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/71/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/7/71/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-ayin.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "sem-pro",
        "3": "*ʿayn-",
        "4": "",
        "5": "eye"
      },
      "expansion": "Proto-Semitic *ʿayn- (“eye”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "he",
        "3": "עַיִן",
        "tr": "ʿáyin"
      },
      "expansion": "Hebrew עַיִן (ʿáyin)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Semitic *ʿayn- (“eye”), particularly via Hebrew עַיִן (ʿáyin).",
  "forms": [
    {
      "form": "ayins",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ayin (plural ayins)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English 2-syllable words",
        "English countable nouns",
        "English entries with incorrect language header",
        "English lemmas",
        "English nouns",
        "English terms derived from Hebrew",
        "English terms derived from Proto-Semitic",
        "English terms with IPA pronunciation",
        "English terms with quotations",
        "Quotation templates to be cleaned",
        "Rhymes:English/aɪɪn",
        "Rhymes:English/aɪɪn/2 syllables",
        "Terms with Arabic translations",
        "Terms with Catalan translations",
        "Terms with Finnish translations",
        "Terms with French translations",
        "Terms with Hebrew translations",
        "Terms with Italian translations",
        "Terms with Malay translations",
        "Terms with Persian translations",
        "Terms with Russian translations",
        "Terms with Tajik translations",
        "Terms with Yiddish translations",
        "Yiddish terms with non-redundant manual transliterations",
        "en:Arabic letter names",
        "en:Hebrew letter names",
        "en:Phoenician letter names"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1883, Isaac Taylor, The Alphabet",
          "text": "Ayin is the most difficult of the faucals.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The sixteenth letter of many Semitic alphabets/abjads (Phoenician, Aramaic, Hebrew, Syriac, Arabic and others)."
      ],
      "links": [
        [
          "Aramaic",
          "Aramaic"
        ],
        [
          "Hebrew",
          "Hebrew"
        ],
        [
          "Syriac",
          "Syriac"
        ],
        [
          "Arabic",
          "Arabic alphabet"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaɪ.ɪn/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈɑ.jɪn/"
    },
    {
      "rhymes": "-aɪɪn"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ain"
    },
    {
      "word": "ʿain"
    },
    {
      "word": "ʿayin"
    },
    {
      "word": "ayn"
    }
  ],
  "translations": [
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "ʕayn",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "عَيْن"
    },
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "ʕ",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "letter"
      ],
      "word": "ع"
    },
    {
      "code": "ca",
      "lang": "Catalan",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "ain"
    },
    {
      "code": "fi",
      "lang": "Finnish",
      "sense": "Semitic letter",
      "word": "ajin"
    },
    {
      "code": "fr",
      "lang": "French",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "masculine"
      ],
      "word": "aïn"
    },
    {
      "code": "he",
      "lang": "Hebrew",
      "roman": "áyin",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "עַיִן"
    },
    {
      "code": "he",
      "lang": "Hebrew",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "symbol"
      ],
      "word": "ע"
    },
    {
      "code": "it",
      "lang": "Italian",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ],
      "word": "ain"
    },
    {
      "code": "ms",
      "lang": "Malay",
      "sense": "Semitic letter",
      "word": "ain"
    },
    {
      "code": "fa",
      "lang": "Persian",
      "roman": "'eyn",
      "sense": "Semitic letter",
      "word": "عین"
    },
    {
      "code": "fa",
      "lang": "Persian",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "letter"
      ],
      "word": "ع"
    },
    {
      "code": "ru",
      "lang": "Russian",
      "roman": "ajn",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ],
      "word": "айн"
    },
    {
      "code": "tg",
      "lang": "Tajik",
      "roman": "ayn",
      "sense": "Semitic letter",
      "word": "айн"
    },
    {
      "code": "yi",
      "lang": "Yiddish",
      "roman": "ayen",
      "sense": "Semitic letter",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ],
      "word": "עין"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mf",
        "2": "#"
      },
      "expansion": "ayin m or f (invariable)",
      "name": "it-noun"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ain"
        }
      ],
      "categories": [
        "Italian countable nouns",
        "Italian entries with incorrect language header",
        "Italian feminine nouns",
        "Italian indeclinable nouns",
        "Italian lemmas",
        "Italian masculine nouns",
        "Italian nouns",
        "Italian nouns with multiple genders",
        "Italian terms spelled with Y"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ain"
      ],
      "links": [
        [
          "ain",
          "ain#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine",
        "invariable",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cak",
        "2": "myn-pro",
        "3": "*ahyiin"
      },
      "expansion": "Proto-Mayan *ahyiin",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mayan *ahyiin.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cak",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ayin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kaqchikel",
  "lang_code": "cak",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kaqchikel entries with incorrect language header",
        "Kaqchikel lemmas",
        "Kaqchikel nouns",
        "Kaqchikel terms derived from Proto-Mayan",
        "Kaqchikel terms inherited from Proto-Mayan"
      ],
      "glosses": [
        "alligator"
      ],
      "links": [
        [
          "alligator",
          "alligator#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nko",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ayin",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Nkonya",
  "lang_code": "nko",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Nkonya entries with incorrect language header",
        "Nkonya non-lemma forms",
        "Nkonya noun forms",
        "Nkonya terms with IPA pronunciation"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "oyin"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of oyin"
      ],
      "links": [
        [
          "oyin",
          "oyin#Nkonya"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ayĩ/"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fa-cls",
        "3": "آیین",
        "tr": "āyīn"
      },
      "expansion": "Classical Persian آیین (āyīn)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Persian آیین (āyīn).",
  "forms": [
    {
      "form": "ayini",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinler",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ayin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ayinlerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "ayini",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "ayinler",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ayin (definite accusative ayini, plural ayinler)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "ler"
      },
      "expansion": "ayin (definite accusative ayini, plural ayinler)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i"
      },
      "name": "tr-infl-noun-c"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Persian terms with non-redundant manual transliterations",
        "Turkish entries with incorrect language header",
        "Turkish lemmas",
        "Turkish nouns",
        "Turkish terms derived from Classical Persian",
        "Turkish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "rite, ritual; a religious ceremony"
      ],
      "links": [
        [
          "rite",
          "rite"
        ],
        [
          "ritual",
          "ritual"
        ],
        [
          "religious",
          "religious"
        ],
        [
          "ceremony",
          "ceremony"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɑːjin]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ritüel"
    }
  ],
  "word": "ayin"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-23 from the enwiktionary dump dated 2024-06-20 using wiktextract (1b9bfc5 and 0136956). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.