"agallann" meaning in All languages combined

Verb [Irish]

Head templates: {{head|ga|verb form}} agallann Inflection templates: {{ga-mut}} Forms: [table-tags], agallann [mutation, mutation-radical], n-agallann [eclipsis, mutation], hagallann [mutation, prothesis-h], - [mutation, prothesis-t]
  1. present analytic of agaill Tags: analytic, form-of, present Form of: agaill
    Sense id: agallann-ga-verb-9TfUd6ey

Download JSON data for agallann meaning in All languages combined (0.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallann",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallann",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagallann",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "agallann",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "agaill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present analytic of agaill"
      ],
      "id": "agallann-ga-verb-9TfUd6ey",
      "raw_glosses": [
        "present analytic of agaill"
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallann"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallann",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallann",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagallann",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "agallann",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish non-lemma forms",
        "Irish verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "agaill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present analytic of agaill"
      ],
      "raw_glosses": [
        "present analytic of agaill"
      ],
      "tags": [
        "analytic",
        "form-of",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallann"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-01-20 from the enwiktionary dump dated 2022-01-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.