"agallach" meaning in All languages combined

Noun [Irish]

Etymology templates: {{or else||no}} no, {{yesno|no}}, {{yesno|yes}} yes, {{langname|ga}} Irish, {{categorize|ga|Requests for etymologies in Irish entries|sort=}} Head templates: {{head|ga|noun|genitive singular|agallaí||||||||-|||||cat2=|f1request=1|f4request=1|g=f|g2=|g3=|head=}} agallach f (genitive singular agallaí), {{ga-noun|f|agallaí|-}} agallach f (genitive singular agallaí) Inflection templates: {{ga-decl-f2-nopl|a|gallach|gallaí}}, {{ga-mut}} Forms: agallaí [genitive, singular], [table-tags], agallach [indefinite, no-plural, nominative, singular], a agallach [indefinite, no-plural, singular, vocative], agallaí [genitive, indefinite, no-plural, singular], agallach [dative, indefinite, no-plural, singular], [table-tags], an agallach [definite, nominative, singular], na hagallaí [definite, genitive, singular], leis an agallach [dative, definite, singular], don agallach [dative, definite, singular], [table-tags], agallach [mutation, mutation-radical], n-agallach [eclipsis, mutation], hagallach [mutation, prothesis-h], - [mutation, prothesis-t]
  1. caw, cawing Tags: feminine Categories (topical): Animal sounds
    Sense id: agallach-ga-noun-gQ3o.YAG

Download JSON data for agallach meaning in All languages combined (2.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "no"
      },
      "expansion": "no",
      "name": "or else"
    },
    {
      "args": {
        "1": "no"
      },
      "expansion": "",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yes"
      },
      "expansion": "yes",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga"
      },
      "expansion": "Irish",
      "name": "langname"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "Requests for etymologies in Irish entries",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "",
      "name": "categorize"
    }
  ],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "agallaí",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "no-plural",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "a agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "no-plural",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "agallaí",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na hagallaí",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallach",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallach",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagallach",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "agallaí",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "agallach f (genitive singular agallaí)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "agallaí",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "agallach f (genitive singular agallaí)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "gallach",
        "3": "gallaí"
      },
      "name": "ga-decl-f2-nopl"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "ga",
          "name": "Animal sounds",
          "orig": "ga:Animal sounds",
          "parents": [
            "List of sets",
            "Sounds",
            "Vocalizations",
            "All sets",
            "Sound",
            "Communication",
            "Fundamental",
            "Energy",
            "All topics",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "caw, cawing"
      ],
      "id": "agallach-ga-noun-gQ3o.YAG",
      "raw_glosses": [
        "caw, cawing"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallach"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "no"
      },
      "expansion": "no",
      "name": "or else"
    },
    {
      "args": {
        "1": "no"
      },
      "expansion": "",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yes"
      },
      "expansion": "yes",
      "name": "yesno"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga"
      },
      "expansion": "Irish",
      "name": "langname"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "Requests for etymologies in Irish entries",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "",
      "name": "categorize"
    }
  ],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "agallaí",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "no-plural",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "a agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "no-plural",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "agallaí",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "no-plural",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "an agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na hagallaí",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don agallach",
      "source": "Declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "agallach",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-agallach",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "hagallach",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "Mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "-",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "agallaí",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "agallach f (genitive singular agallaí)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "agallaí",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "agallach f (genitive singular agallaí)",
      "name": "ga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "gallach",
        "3": "gallaí"
      },
      "name": "ga-decl-f2-nopl"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Irish feminine nouns",
        "Irish lemmas",
        "Irish nouns",
        "Irish second-declension nouns",
        "ga:Animal sounds"
      ],
      "glosses": [
        "caw, cawing"
      ],
      "raw_glosses": [
        "caw, cawing"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "agallach"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2022-01-20 from the enwiktionary dump dated 2022-01-01 using wiktextract. The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.